KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Lõvid ja elevandid naasevad USAsse
Lõvid ja elevandid naasevad USAsse (6 jaanuar 2009)
Foto: Donald Cook

Lõvid ja elevandid naasevad USAsse


USA teadlased on tulnud välja ideega tuua Põhja-Ameerikasse tagasi elevandid ja lõvid, kes 13 000 aastat tagasi nende meelest just seal ringi kondasid. Teadlaste plaanide järgi rajatakse hiiglaslik, kõrge taraga ümbritsetud park, kus hakkavad elama elevandid, lõvid, gepardid ning arvukad antiloobi-, hobuse- ja kaamelikarjad. Loomulikult tõmbaks park ligi suurel hulgal teadlasi ja turiste.

Tegelikult elasid Põhja-Ameerikas mitut liiki mammutid ja tänaseks väljasurnud ameerika lõvid ning suur mõõkhambulised kaslased. Tänaste indiaanlaste esivanemad hävitasid mõne aastatuhandega aga suure osa Põhja-Ameerika megafaunast. Kadusid nii mammutid, ulukhobused, kaamelid, koopakarud kui ka lõvid koos oma võimsate mõõkhambuliste sugulastega.

Miks teadlased seda teha tahavad? Nimelt on nad kindlad, et hiiglaslikud kiskjad on olnud sadu miljoneid aastaid väga tähtsal kohal Maa ökosüsteemides, hoides suurt hulka rohusööjaliikide arvukust kontrolli all. Duke'i Ülikooli ökoloog John Terborgh selgitab, et eluterve ökosüsteem peaks sisaldama nii suuri kui väikseid loomi ning kindlasti ka kogukaid kiskjaid. Näiteks toob ta elevantide mõju Aafrika savannidele, kus elevandikarjad langetavad puid ja tallavad radu, liigestades nõnda maastikke ja luues uusi elupaiku mitmetele taimedele ja loomaliikidele.


« Eelmised nädalad