KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Raamatututvustus: Augustus Brown “MÄNGI VEEL!”
Raamatututvustus: Augustus Brown “MÄNGI VEEL!” (29 märts 2009)

Raamatututvustus

Augustus Brown “MÄNGI VEEL!”

Inglise keelest tõlkinud Lii Tõnismann


Arvad, et kassidest ja koertest on sul juba kõik teada? Vara arvad…

Kad teadsid, et…
...emased kiisud eelistavad pakse ja vanemaid isaseid kasse.
…emased koerad muutuvad kannul käivate inetute semude vastu õelaks.
…Itaalia isakassid on maailma suurimad Casanovad.

Ja…
... et koerad oskavad naerda.
…kassid võivad kaks tundi vahetpidamata nurru lüüa.
…koera haugatus kestab keskmiselt 0,2 sekundit.

Või...
... et kassid võivad lennata.
…koerad saavad hakkama keeruka matemaatikaga.
…mõlemad tajuvad inimesest sõbra haigusi.

See on köitev, lõbus ja uudishimu ärgitav kogumik kõige kummalisematest, imepärasematest ja suisa uskumatutest tõsiasjadest kasside ja koerte kohta. Kas teadsid, et koerad näevad liikuvat objekti tervelt kaheksasaja meetri kauguselt, kassid aga tajuvad peatset maavärinat? Või seda, et koerad eelistavad Britney’le Bachi ja kassid šokolaadile uimasteid?

Suurepärane kinkeraamat kõigile kassi- ja koerasõpradele!

Nii kõlab selle raamatu ametlik tutvustus, mistõttu tekkis mul koheselt huvi see raamat kätte haarata ja läbi lugeda.

Mulle, kui suurele koerafännile, ja loodusesõbrale, oli see raamat tõepoolest suur üllatus, kuna siit sai välja lugeda ülipõnevaid fakte, mida minagi polnud aastate jooksul veel teada saanud. Pealkirjaga oleks võinud ju vahest veel mõtelda, kuid tegemist igati tänuväärt ettevõtmisega, omamoodi on see ju lausa entsüklopeediline teos.

On näha, et raamatu autor Augustus Brown on väga pikka aega tööd teinud ja välja noppinud üllatavad ja põnevad faktid koertest ja kassidest. Raamatu tagakaanelt saab lugeda, et härra Brown on kasvanud Walesi talus, kus tema seltsilisteks olid saksa lambakoer Sputnik ja ühesilmaline triibuline kass Wilfred. Ja seda raamatut (kogumikku) koostades töötas ta läbi lugematul hulgal arhiivimaterjale, raamatuid ning zoloogia- ja bioloogiaalaseid uurimusi ja konsulteeris maailma juhtivate asjatundjatega.

Raamatu autor on jaotanud raamatu lahedateks peatükkideks nagu mõistus ja lõhnatunded, küll koer koera tunneb, tark kutsa, tubli kiisu, kas nad tõesti käivad, kassikari, kasside ja koerte seltsielu jne.

Kuumalisi ja ootamatuid teadmisi saab raamatust sadu. Nii võib raamatust lugeda, et kassi ninaotsa kurruline muster on sama ainuisikuline nagu inimese sõrmejälg või seda, et kodukassid on kergelt lühinägelikud. Metsikud kassid aga on peamiselt kaugnägelikud. Miks see nii on, pole veel teada. Huvitav on teada saada sedagi, et koera käpapadjandid on varustatud sensoorsete närvidega, mis reageerivad vibratsioonile või et rühmana elavad koerad hauguvad rohkem kui üksikult elavad koerad jne.

Kõik teadmised, avastused ja faktid ning väited on esitatud lühidalt, täpselt ja konkreetselt, kuid siiski on tunda autori suunurgas ka muhedat muiet ja väikest nalja.
Lahe raamat. Minu arust sobib lugemiseks nii väiksele kui ka suurele, nii loodusesõbrale kui ka lihtsalt sellele inimesele, kes uusi teadmisi tahab ammutada.Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad