KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: “Vend Johannes”
Uus raamat: “Vend Johannes” (3 juuli 2009)

“Vend Johannes”

Ilmar Tomusk


(Tänapäev)

Taas üks vahva lasteraamat või õigemini raamat noortele, sest peategelaseks on 14aastane täiesti tavaline kutt Johannes. Raamatu autor on selle Johannese isa ja eks siis läbi isa ja poja pilgu läbi need täiesti tavalised argised sündmused edasi antakse, kuid nalja saab igal juhul palju.

Raamatu tagakaanelt saab lugeda, et Johannes ei ole välja mõeldud, nagu seda on Kalevipoeg või James Bond. Johannes on tavaline 14aastane poiss, kes elab Mustamäel tavalises 9kordses majas koos ema, isa ja väikevennaga. Ta õpib tavalises koolis, käib tavalises korvpallitrennis ja kuulab muusikat, mida temavanused poisid tavaliselt kuulavad.

Siiski ei tähenda see seda, et raamat oleks igav või üksluine, pigem vastupidi. On ju ikka nii, et parimad, naljakamad ja ohtlikumad juhtumised tulevad ikka elust enesest. Raamatu autor on kõik väga mõnusalt ja pehme iroonia ning huumoriga lugejale edasi jutustanud, mistõttu saamegi aru, et eks see elu ju just selline ongi.

Nii võib raamatust lugeda, kuidas Johannes räppi kuulab ja mida isa sellest arvab, kuidas Johannes emale kuumi võileibu teeb ja mida Johannes ise sellest arvab. Palju nalja saab sellega, kuidas Johannes otsustab kooli lõpu puhul oma isa ehmatada, kuidas Johannes oma väikese vennaga “kakleb”, kuigi isa tahab kodus rahulikult tööd teha, kuidas Johannes emaga võidu jookseb ja väikevend MP3-mängija katki teeb. Palju lusti saab ka peatükkides, kus Johannes koos isaga korvpallijalatseid number 48 ja kolmveerand otsib, Johannes oratooriumit kuulamas käib ja Metallicast kodutöö kirjutab, mida õpetaja mitte sugugi poisi omaks ei taha tunnistada jne.

Kõik lood ja juhtumised on autori poolt väga lahedalt edasi antud. Stiil ja sõnakasutus on mahlakas, on palju huvitavaid võrdlusi ning tõmmatakse igasugu paralleele.

Minu arust üks superlahe raamat!

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad