KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Raamatututvustus: “Medaljon”
Raamatututvustus: “Medaljon” (14 oktoober 2009)

“Medaljon”

Ene Sepp

(Tänapäev)


15-aastane Heidi elab igati hästi toimivas maailmas, kuni saab saatusliku sõnumi… Järgmisel hetkel avastab seni nii korralik ja sõnakuulelik tüdruk ennast purjuspäi peaaegu jõkke kukkumas. Ootamatu võõras muudab tema käekäiku veel rohkem ja enne, kui tüdruk arugi saab, on tal uued sõbrad, probleemid koolis, tülid emaga. Lõputud peod ja üha uued mured keeravad Heidi senise elu pea peale. Kas tal on lootust see jälle rööbastele sättida või saab temast vaid osa allakäinute statistikast?

Nii kõlab raamatu ametlik tutvustus ja kohe alguses tuleb lisada, et raamat võitis noorsooromaanide võistlusel III koha ja seda kindlasti teenitult. Mina oleksin selle raamatu isegi kõrgemale tõstnud.

Kindel on see, et Ene Sepa romaan on tõeline romaan, siin on pingeid, palju sündmusi, põnevust, suuri tundeid jne. Sü˛ee on kaasahaarav ja põnev, samas ka üsna traagiline ja kurb.

Võiks ju öelda, et tegemist on kriitilise noorsooromaaniga, sest üsna varjamatult näidatakse noorte allakäiku. Kuid kõik ei ole ainult negatiivne – raamatu peategelase Heidi ja tema poiss-sõbra Taneli suhe on igati ilus, armastus on suur ja leekiv. Võib öelda sedagi, et kunagisest korralikust tüdrukust Heidist saab üsnagi ebakorralik tüdruk (kui võtta arvesse alkohol, suitsetamine, riiud vanematega ja peod), kuid samas saab temast ka täiskasvanud inimene, mis sest, et liigagi noorelt (on ta ju vaid 15-16aastane). Täiskasvanud seetõttu, et ta peab hakkama elama oma elu, ise hakkama saama, ka isaga suudab ta ju üsnagi inimlikult suhelda. Raamatu lõpus tuleb mängu ka ootamatu rasedus ja emaks saamine – raamat räägibki loo ühe noore neiu kiirest sirgumisest naiseks. Kas selline kiire sirgumine on õige või vale – ega siin vist ainuõiget vastust polegi.

Romaani lõpp on traagiline, kuid omamoodi ka ilus. Viimane peatükk viib peategelased ühe hüppega 10 aastat hilisemasse aega.

Ah jaa. Miks on raamatu pealkiri “Medaljon” – ma jätan selle lugeja selgitada, kuid selline ilus kingitus ühele inimeselt teisele omab ka üsnagi sümbolistlikku tähendust ja ka müstilist alatooni.

Igal juhul tubli noorsooromaan. Mulle meeldis väga.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad