KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: Reeli Reinaus “Must vares”
Uus raamat: Reeli Reinaus “Must vares” (6 august 2010)

Reeli Reinaus "Must vares"


(Tänapäev)

Liis läheb uude kooli ja saab seal tuttavaks Sethiga, lastekodus elava mustanahalise poisiga, keda ülejäänud õpilased kardavad ja põlgavad. Kuid Liisis tekitab Seth pigem huvi ning lõpuks õnnestub tal võita tagasihoidliku ja suhteid vältiva poisi usaldus. Usaldusest kasvab aja jooksul vastastikune hoolimine ja armastus, mida ei kõiguta isegi neid ümbritsev vägivald, rassivaen ja mõistmatu suhtumine.
Reeli Reinausi „Must vares” võitis Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja kirjastuse Tänapäev 2009. aasta noorsooromaanivõistlusel esimese koha.

Taas kord uus noorsooromaan, milles on armastust, põnevust, inimestevahelisi suhteid, actionit, narkootikume, pidusid, kaklusi, nõrgemate kaitsmist, tulistamist ja palju muud. Sündmustik oleks pärit justkui mingist põnevast filmist. Tegelikult on siin midagi, mis ka filmilinal vägagi kaasakiskuv ja põnev oleks.

Kirjanikul on ka varem häid ja põnevaid noortekaid ning ka lastekaid ilmunud. Nagu “Nõidkapteni needus”, “Mõistatus lossivaremetes”, “Saladuslik päevik”, “Täiesti tavaline perekond”. Lugemist oi-oi kui palju.

“Must vares” on hea noorsooromaan, millest annab tunnistust ka võidetud esikoht. Olen kindel, et noored loevad seda üsna suure mõnuga, sest autor oskab tunnetada noori, nende hingeelu ja omavahelisi suhteid, ka kõnepruuk tundub olevat üsnagi ligilähedane tänapäevase noore kõnepruugiga.

Minul, kui lugejal, tõusid vahetevahel ihukarvad püsti, kui jäin mõtlema, et kas tänane noorte elu tõepoolest selline välja näeb, sest kohati oli see ikka üsna jube… jäi vaid lootus, mida esindavad peategelased, et kõik siiski nii hull pole ja on ka lahedaid ning õiglasi noori…

Igal juhul viis pluss noorteraamat, mida soovitan lugeda. Põnev ja kaasakiskuv!

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad