KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: “Martin Greeni juhtum”
Uus raamat: “Martin Greeni juhtum” (8 detsember 2011)

Kiiri Saar

“Martin Greeni juhtum”


(Tänapäev)

Martini elu on pärast kallima kaotust muutunud lõputuks leinaks. Ent ühest saatuslikust kohtumisest kummalise tütarlapsega pimedal meeleheiteööl saab alguse sündmusteahel, mida pole enam võimalik peatada ja milles miski pole lõpuks enam nii, nagu näib. Kas peategelane suudab hingelises kaoses taas tasakaalu leida ja lahendada mälukaotusega tüdruku ümber heljuva müsteeriumi? Mida sügavamalt Martin nimetusse võõrasse kiindub, mida lähemale lahendusele jõuab, seda eluohtlikumaks ja painajalikumaks muutub neid ümbritsev reaalsus.
„Martin Greeni juhtum” on kirjastuse Tänapäev ja Eesti Lastekirjanduse Keskuse 2011. aasta noorsooromaanivõistluse üks võidutöödest.

Pean tunnistama, et see on üks ülimalt müstiline ja põnev ning salapärane noortekas. Üheks noorsooromaani võistluse võidutööks igati sobilik, sest hoiab lugejat oma kütkeis esimesest leheküljest kuni viimaseni.

Teisalt on see üks kummaline lugu, milles vahepeal ei saagi lugeja enam aru, mis on reaalsus ja mis mitte. Kes on too salapärane võõras, kellesse Martin Green kiindub? On ta inimene, ingel, väljamõeldis, kes peaks asendama Martini kaotatud kallimat? Segadus on suur, kuid lugu kaasahaarav, mistõttu lugeja leiab ennast mõtlemas peategelasega samu mõtteid, et teada saada, mis või kus on tõde. See, mis raamatu lõpus toimuma hakkab, on tõeliselt müstiline ja alles päris viimastel külgedel saab lugeja aru, mis siis tegelikult juhtus.

Kiiri Saar on ju naiskirjanik, kuid mina-jutustajaks on Martin Green, 21aastane noormees. Pean siiski tõdema, et autoril tuleb noormehe mõtete edasi andmine hästi välja. Lisaks on omamoodi kiiduväärt seegi, et tavaliselt on tänaste noorsooromaanide mina-jutustajad või peategelased pigem neiud, mistõttu on Martin Green igati põnev leid ka tegelaskujude vallas.

Ja veel, huvitav, kuhu on kadunud meesautorid, kes noortele raamatuid kirjutavad?

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad