KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: “Ta ujub siiski…”
Uus raamat: “Ta ujub siiski…” (8 detsember 2011)

Lembit Uustulnd

“Ta ujub siiski…”


(Varrak)

Tallinki laevakapten ja kirjanik – mitme haarava mereromaani autor Lembit Uustulnd on sedapuhku kirjutanud loo lastele. Ilmselt hakkavad seda raamatut fännama kõik väikesed (ja suuremad) poisid, aga miks ka mitte tüdrukud. On ju laevasõit ja elu merel, millest Uustulndi raamatus juttu tuleb, üks ütlemata põnev asi – vanusest ja soost küsimata.
Raamat on pooldokumentaalne – jutustus sellest, kuidas Uustulndi tütrepojad Mats ja Tõnn vanaisaga reisi Rootsi kaasa tegid, mida nad laevas nägid ja millistest sündmustest osa said. Kõige selle käigus saame tuttavaks reisilaevaga, ametimeeste ja nende töödega, käime külas Rootsi kuningal ning imetleme muuseumis svensonite kuulsat sõjalaeva „Vasa“. Matsil ja Tõnnil on ka igapäevases elus annet sattuda põnevatesse seiklustesse ning selles suhtes pole teistsugune ka nende laevareis.
Paeluvalt ja hea huumoriga kirjutatud raamat aitab lastele selgitada meresõidu võlu, näitab laevaelu oma kõigis kirevates värvides ning avardab pisutki meie teadmisi sellest valdkonnast.

See on vahva raamat laevasõidust ja samas omamoodi õpik, sest teada saab üsna palju vahvaid meretermineid ning sõnu, mis laevaga seotud.

Mats ja Tõnu sõidavad koos vanaisa juhitud laevaga Stockholmi ja selle reisi ajal tutvuvad nad mitme põneva inimesega, kes laeval töötavad. Osad neist juhivad laeva, teised hoolitsevad mootorite ja tehnika eest, kolmandad tegelevad reisijatega ja neljandad meelelahutusega. Lisaks toredad mehed ja naised, kes reisijate söögi eest hea seisavad. Poisid näevad ka seda, kuidas merre kukkunud inimest aidatakse.

Kirjaniku jutustamisstiil on meremehelikult muhe ja mahlakas, kuid samas lapsesõbralik. Pean tunnistama, et ka vanemal inimesel on vahva seda raamatut lugeda, sest mõningad sõnad ja terminid olid uued minugi jaoks.

Mõnus lastejutt ja lahe seiklus laeval ning merel, kuid teisalt ka igati õpetlik lugu, mis annab mõnusa ülevaate, millist tööd kõik see suur laevapere teeb.

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad