KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: “Sõjaratsu”
Uus raamat: “Sõjaratsu” (16 veebruar 2012)

Michael Morpurgo

“Sõjaratsu”


(Skymarket)

Sõjaratsu“ on ood igavesele ja murdumatule sõprusele. Sõda eraldab kaks südamesõpra – noorukese Alberti ja tema hobuse Joey. Poiss annab lubaduse oma hobune taas üles leida. Vapper Joey rühib vankumatult läbi sõjamöllu, puudutades sel teekonnal paljude inimeste südameid – vaatamata sellele, kelle poolel nad sõdisid, millist vormiriietust kandsid või mis keelt kõnelesid.
„Sõjaratsu“ – eelnevalt võitnud miljonite inimeste südameid nii menuromaani kui ülimenuka teatrilavastusena – on nüüdseks leidnud tee ka kinoekraanidele. Suure seikluse toob meieni Steven Spielberg, üks filmiajaloo suurimaid lavastajaid.

Pean tunnistama, et “Sõjaratsu” on üks uhke ja samas ilus raamat. Nii nagu eelpool mainitakse on see lugu murdumatust sõprusest, ülimast vaprusest ja elujanust.

Raamatu autor on andnud raamatule huvitava vaatevinkli, sest jutustajaks on hobune – peategelane Joey. On huvitav jälgida, kuidas kirjanik annab loomale üsnagi inimlikud piirjooned, kuigi hetkekski ei kao lugejal silme eest fakt, et jutustajaks on hobune. See ei ole naljaraamat nagu sellised raamatud tavaliselt kipuvad olema, vaid südamlik ja inimlik lugu sõprusest.

Joey puutub I maailmasõja ajal kokku väga erinevate inimestega – peamiselt nendega, kes loomadest lugu peavad ja sõjahobuseid kõrgelt hindavad. Inimesed, kes mõistavad, et nii nagu inimestel on sõjas raske, on ka hobustel sõjas raske. Kuidagi tuleb nendest raskustest üle olla, sest ellu jäävad vaid tugevaimad. Joey puutub kokku inglaste, sakslaste ja prantslastega, noorte ja vanade, sõdurite ja lihtinimestega. Ta on kord rindel rünnakus, siis aga laskemoona, kahurit või haavatute vankrit vedamas.

Hobuse jaoks on sõda üsnagi mõistmatu asi, kuid samas saab ta sellest hästi aru. Isegi nii hästi, et kui inimesed sõja mõttetust mõistaksid nii nagu hobune, siis äkki sõdu ei olekski?

Lisaks inimestele puutub Joey kokku ka teiste hobustega – Topthorn on üks ta parimatest sõpradest, kuid selle hobuse saatus ei ole sedavõrd helde, kui Joey oma.

Joey on vapper ja tark hobune ning tal on päris palju õnne, et saatuse keerdkäikudes ellu jääda ning lõpuks Albertiga uuesti kokku saada.

Väga vahva raamat ja film.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad