KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: “Moe ajalugu”
Uus raamat: “Moe ajalugu” (26 märts 2012)

NJ Stevenson


“Moe ajalugu”


(Tänapäev)

Selles rikkalikult illustreeritud raamatus võetakse vaatluse kahe viimase sajandi mood ja keskendutakse neile punktidele, kus tähelepanu keskmesse tõusis mõne riideeseme kuju või siluett tervikuna, kus isikupärane stiil, mis alguses tähendas rikaste inimeste veidrusi, levis edasi kogu hästi rõivastuvasse ühiskonda. Samuti vaadatakse, millise panuse on moe arengusse andnud näiteks Worth, Chanel, Dior, Saint Laurent, Klein, Westwood ja Gaultier, kuid uuritakseka lava-, kino-, tantsu- ja spordikuulsuste mõju igaveses muutumises olevale moele.
Raamatu tõlke konsultant on kunstiteaduste doktor Ene Lamp.

See on nüüd küll üks uhke, ilus ja vahva raamat, mis näeb esinduslik ja stiilne välja. Kuna mood on alati tüdrukutele meeldinud, siis peaks see olema kindlasti igati kaasahaarav lugemine just tüdrukutele – nii pisikestele kui ka suurtele. Tegelikult võiksid selle raamatu kätte võtta ka poisid, sest väga palju põnevat saab siit lugeda meeste moe kohta.

Nii nagu kirjastuse kodulehel olevas tutvustuses kirjas, on vaatluse all kahe viimase sajandi mood. Raamat algabki 19. sajandiga ning esimene peatükk kannab nime “Asevalitseja aeg ja romantism”. Pärast seda räägib autor Victoria ajastust, haute couture’ist, kuni jõuab 20. sajandisse välja – siin peatub autor kahekümnendatel ja kolmekümnendatel aastatel. Juttu tuleb ka sõja-aegsest ning sõjajärgsest moest. Huvitav peatükk jutustab kuuekümnendatest aastatest, mis autori arvates svingivad ning jõutakse välja glämmini ning uusromantikuteni ehk siis 1970-80ndatesse aastatesse. Viimane peatükk on “Retro ja revolutsioon”, kus autor jõuab välja lausa tulevikumoeni.

Raamatus on palju-palju põnevat erinevatest moestiilidest, ajastutest, moeloojatest jpm. Väärtus omaette on kindlasti illustratsioonid (joonistused, fotod, pildid, joonised), mida on raamatus lausa rikkalikult.

Üks vahva raamat, mida kindlasti tasuks uurida ja lugeda.

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad