KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: “Salaring: riitus”
Uus raamat: “Salaring: riitus” (14 juuni 2012)


L.J. Smith

“Salaring: riitus”


(Varrak)

Olles sunnitud kolima päikesepaistelisest Californiast süngele Uus-Inglismaale, igatseb Cassie taga oma vana elu. Sellest hoolimata tunneb ta kummalist ühtekuuluvust teismeliste jõugu liikmetega, kes hoiavad hirmuvalitsuse all kogu kooli. Teinud läbi riituse, saab Cassiest aastasadu New Salemit oma kontrolli all hoidnud nõidade grupi liige ja ta satub salaringi, mis on ühtaegu joovastav ja eluohtlik. Ent mõistatuslikku Adamisse armudes tuleb Cassie’l langetada raske valik ning üksainus vale liigutus võib maksta talle elu.
L.J. Smith on üle kahekümne laste- ja noorteraamatu, sealhulgas populaarse „Vampiiripäevikute” sarja autor. „Salaringi” põhjal valmis telekanalil CW 2011. aastal ka samanimeline telesari.

L.J. Smith on lugejatele kindlasti hästi tuttav autor, sest tema “Vampiiripäevikud” on populaarne raamatusari ka meie noorte hulgas. Algupäraselt ilmus uue sarja esimene osa, ”Salaring”, juba 1990ndate aastate alguses, kuid nii ”Vampiiripäevikutele” kui ka ”Salaringile” on populaarsust juurde toonud telesarjad.

Kui ”Vampiiripäevikud” jutustas põneva loo noortest vampiiridest, siis ”Salaring” on lugu noortest nõidadest. Jah, tõepoolest – nõidadest, ja nõidadeks on nii tüdrukud kui ka poisid. Selleks on valitud üsna sobilik tegevuspaik ehk linn nimega New Salem. (Salem on üsna tuntud linn USA ajaloost, kus nõidasid tuleriidal hukati.)
”Salaringi” esimeses osas saab lugeja teada, kuidas New Salem algupärase Salemiga seotud on ja miks nõiad just seal elavad ja kuidas nad siia sattusid.

Esialgu jätab raamatu autor lugejale mulje justkui oleks tegemist lihtsa noortekambaga, kus on palju ilusaid tüdrukuid – ühed neist head, teised halvad – ning palju kutte, kellest osad kenad ja osad lihtsalt tavalised kutid. Hiljem selgub, et see tavaline noortekamp on seotud nõidadega, kui päris täpne olla, siis nad on nõidade järeltulijad. Põnev, kas pole?

Ka raamatu peategelane, Cassie, on üks nõidadest, kuigi esialgu sellest küll aru ei saa, sest pigem on ta nõidadel pidevalt jalus ja teda kiusatakse üsna hoolega. Õnneks saab temast ühe nõia soosik ja nõnda läheb ka tema elu kergemaks.

Ka armastuse teema on täiesti olemas, kuid see on veidi omamoodi varjunditega, kuid sellest peate juba ise raamatust lugema.

Igal juhul on ”Salaring” sama kaasakiskuv lugemine nagu on seda ”Vampiiripäevikud”. L.J. Smith loob meisterlikult põneva ja kaasahaarava sündmustiku, mis tasapisi lahti kerides lugeja endasse haarab ning laseb koos peategelasega närvekõditavaid seiklusi kogeda. Seega möödub see 250 lehekülge head lugemist paari õhtuga – esimese osa lõpp on kohe igati kaasahaarav ja lubab aimata, et raamatusarja teiseski osas on põnevust ja nõiduslikkust kuhjaga.

Jääme seega ootama teist osa, aga seni lugege esimene osa läbi, sest sel suvel on nõiad lahti…

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad