KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: “Kolm soovi. Eesti muinasjutu ainetel”
Uus raamat: “Kolm soovi. Eesti muinasjutu ainetel” (5 juuli 2012)


Piret Raud

“Kolm soovi. Eesti muinasjutu ainetel”


(Tänapäev)

Piret Raua kaunite piltidega lasteraamat räägib pisut ümberjutustatud kujul tuntud loo mehest ja naisest, kes saavad paluda kolme soovi täitmist.

Muinasjutte on alati väga tore lugeda. Vahva on lugeda nii vanu ja tuntuid kui ka uusi muinasjutte – viimaseid ilmub küll suhteliselt harva justkui oleks kõik muinasjutud ära räägitud, kuigi mina arvan, et ei ole. Vahetevahel ilmub ka selliseid muinasjutte, kus vana ja uus kohtuvad ning selline on just Piret Raua raamat.

"Kolm soovi" on kõige pealt ilmunud Jaapanis ja siis alles Eestis (vähemalt nii loen ma raamatu viimaselt leheküljelt välja) – jaapanlastel näib olevat huvi nii Eesti muinasjuttude kui ka lasteraamatute vastu. Siinkohal pean mainima, et üsna põnev oleks eesti keeles lugeda ka jaapani muinasjutte ja näha jaapani lasteraamatuid, aga neid ilmub üliharva või peaaegu üldse mitte...

Piret Raua ”Kolm soovi” on kirjutatud eesti muinasjutu ainetel, mis tehtud kübe kaasaegsemaks. Hall vanamees pakub tülitsevale mehele ja naisele kolme soovi täitumist. Kohe pärast seda hakkab paarike välja mõtlema igasuguseid soove: unistatakse lehmast, kes oleks kõige ilusam ja kelle piim oleks magus kui kakao; õngest, kuhu kalad ise külge hakkavad ja sealt edasi juba ise ka panni peale hüppavad; kanast, kes muneks värvilisi mune ja munade seest võiks välja tulla maitsev kook; tiibadega seast, kellega saaks linna laadale lennata; vilepillist, mis paneks riigitäie rahvast karglema.

Ega need unistamised õnnelikult lõppe, sest mees ja naine lähevad uuesti riidu. Naine soovib lahja supi kõrvale maitsvat vorsti, see ajab aga mehe omakorda marru ja ta soovib vorsti naisele nina otsa. Kaos missugune! Kaks soovi läinud ja tulemuseks vaid vorst naise nina otsas, kusjuures naine ajab selle ninavorstiga veel lahja supilurri ümber.

Kas abikaasadel tuleb mõistus õigel ajal koju? Kas nad teevad sellest ka mingeid järeldusi? Kas nende unistused lähevad täide?

Autor Piret Raud on joonistanud raamatule ka ülilahedad pildid.

Vahva, väga vahva!

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad