KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: “Looduse radadel. Maailma looduse teejuht”
Uus raamat: “Looduse radadel. Maailma looduse teejuht” (14 november 2012)

Chris Packham

“Looduse radadel. Maailma looduse teejuht”


(Varrak)

Selles rikkalikult fotodega illustreeritud raamatus käsitletakse loomi ja taimi nende elukeskkondade järgi, alates metsadest-rabadest kuni kõrbete ja arktiliste jääväljadeni; räägitakse sellest, mida otsida ja kuulata ning mille suhtes ettevaatlik olla. Kogenud loodusmehed annavad ka nõu, millist varustust loodusesse kaasa võtta ja kuidas on kõige parem oma tähelepanekuid jäädvustada.
Raamatu autor Chris Packham kiindus loodusesse juba varases nooruses ning see huvi viis ta õppima zooloogiat Southamptoni ülikoolis Inglismaal. Ta on loodusest kirjutanud mitu raamatut ning juhtinud BBC teleprogrammis paljusid loodussaateid, kaasa arvatud
Springwatch ja Autumnwatch. Ta on tegev mitmes looduskaitseorganisatsioonis ja
on Briti Kuningliku Linnukaitse Seltsi (RSPB) asepresident.
„Olenemata sellest, kas elate maakohas, mere ääres või linnasüdames, innustab raamat „Looduse radadel” teid välja minema ja suhtlema loodusega, avastama kõige uskumatumates paikades elu, õpetab märkama ning hindama kogu ümbritsevat elurikkust.“
Chris Packham


Alles sain kirjutada Varraku kirjastuselt ilmunud vahva looduseraamatu “Loomaelu atlas” kohta, kui juba on ilmunud uus loodusest kõnelev teos “Looduse radadel. Maailma looduse teejuht”, mille autoriks britt Chris Packham. Loodusraamatuid ei ole aga kunagi liiga palju, sest need pakuvad suurepärast võimalust välja tulla argipäevarutiinist, maandada pingeid ja stressi, sest põnevaid fakte loomade ja looduse kohta on alati rahustav lugeda.

Kõigepealt jutustab Chris Packham lugejale eluvõrgustikust, ilmast, taevast ja sellest, mida vajab üks looduseuurija, olgu ta suur või väike. Siis minnakse autori juhtimisel avastusretkele loodusesse.

Öeldakse, et enne kui Pariisi minna, tuleb Nuustakul ära käia. Ka Chris Packham alustab koduümbrusega, sest seal on palju huvitavat, mida tähele panna, olgu need siis loomad, linnud, putukad, puud, põõsad või taimed. Seejärel hakkab autor liikuma erinevates looduskeskkondades, olles kord kodukohale lähemal, kord kaugemal. Lugeja saab muuhulgas tuttavaks eluga põllul, metsas, võsas, nõmmel, rohtlas, mäestikus, järves, jões, rannikul, tundras, jääl ning kõrbes. Kõikides neis paikades on palju põnevat, mida avastada, uurida, tähele panna ja jälgida.

Nagu korralikus loodusraamatus ikka, on ka siin palju fotosid, pilte ja jooniseid. Pikemad tekstid ja lühikesed nupukesed toovad esile olulisi fakte. Kõik see kokku on üsna põhjalik, kuid samas kompaktne, selgelt mõistetav ning lihtsasti loetav.

Oh, oleks minu kooliaja õpikud sellised olnud! Aga nüüd on raamat eesti keeles olemas ja sellest on tõepoolest palju kasu. Chris Packhami "Looduse radadel. Maailma looduse teejuht” sobib koolitundide lisamaterjaliks ning lugemiseks ja uurimiseks nii noorele kui ka vanale, nii poistele kui ka tüdrukutele. Olen kindel, et kui raamatu kätte võtate, siis ei pane te seda enne käest, kui see läbi on.

Tekst: Marko Tiidelepp
« Eelmised nädalad