KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: “Kuidas masinad töötavad”
Uus raamat: “Kuidas masinad töötavad” (13 detsember 2012)


Nick Arnold, Allan Sanders

“Kuidas masinad töötavad”


(Varrak)

Uuri, kuidas on ehitatud lihtsad masinad ja mehhanismid – alates kangidest, hammasratastest ja plokkidest kuni põrkrataste, nukkide ja väntadeni. Seejärel ehita ise masinaid ja vaata, kuidas need töötavad. See vahva raamat, mis peaks kuuluma iga tulevase inseneri riiulisse, sisaldab kõike vajalikku 12 töötava mudeli ehitamiseks. Kinnita värvilised hammasrattad, vardad ja klotsid aukudega plaadile, järgides lihtsaid juhiseid. Siis saad ise masinaid juhtida ja nende tööd jälgida! Raamatust leiab iga masina kohta lühikese tutvustuse ning ajajoon illustreerib nende kasutamist läbi ajaloo.
Komplektis on 36 masinaosa ning 12 mutrit ja polti, mille abil saab ehitada 12 töötavat masinat.


No nii, kallid tulevased insenerid ja meistrimehed, see vahva lasteraamat on küll teile! Raamatuga on kaasas ka konstruktor, mille abil saab masinaid ehitada ja näha, kuidas need töötavad. Igati lahe idee, ja usun, et see köidab paljusid väikesi lugejaid.

Autorid alustavad teekonda kaldpinnast, mille abil arvatavasti ehitati valmis püramiidid. Aastasadu on juureldud ja arutatud, kuidas need suured püramiidid küll valmis ehitati ja esimeses loos ongi sellele väikesi vihjeid. Lisaks saavad lugejad ehitada valmis kiilu.

Teekond jätkub ja juttu tuleb kangist ja kärust, sest ka käru on kangi tüüp – väiksed meistrimehed saavad mõlemaid ehitada.
Ratas ja telg – nende toimimise kohta on toodud näitena kartauto. Samas saavad lapsed meisterdada suure ja väikese ratta ja telje ning jälgida kumma rattaga on kergem töötada.
Seejärel räägitakse plokist ja näidiseks on toodud kraana. Lapsed saavad võimaluse meisterdada plokki ja liitplokki. Põnev on teada saada, kuidas töötab tuuleveski ja milline tähtsus on seal hammasülekandel. Konstruktoriga saab jälgida ka hammasülekande tööd.
Juttu tuleb vändast, millel on oluline koht jalgratta juures. Detailidest saab selle kokku panna ja vaadata, kuidas see töötab. Juttu on turvavööst, kus on oluliseks detailiks põrkratas; ka selle olulise detaili saab konstruktori abil kokku panna.

Konstruktori kõik detailid on tugevast papist ja vastupidavad. Lisaks on ka alus, millele on võimalik detaile kinnitada ja seejärel nende töötamist jälgida. Põnev värk!

Kui väiksed lugejad ise kõigega hakkama ei saa, siis tasub appi paluda vanemat venda, isa või vanaisa, et üheskoos meisterdamistöö ette võtta.

Minu arust on see üks vahva ja vajalik raamat, et mõista, kuidas mõned masinad ja mehhanismid töötavad. Kui lihtsamad asjad on selged, siis on kindlasti tulevikus palju kergem ka raskemate masinate ja mehhanismide tööd mõista.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad