KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Maailma poolkerade kaart
Maailma poolkerade kaart (14 detsember 2012)


Maailma poolkerade kaart 1 : 34 000 000


(Regio)

Vahva seinakaart on laheda kosmose taustaga ja näeb väga uhke välja. Uus kaart on lamineeritud ja mõõdus 138 x 95 cm. Saadaval on nii riputusliistudega kui ka liistudeta variant.

Kosmose taustaga poolkerade kaardil on kujutatud pinnavormid (mäed, mäestikud, kiltmaad, mägismaad, nõod, madalikud, liustikud), Antarktika ja Arktika jääkatte ulatus suvel, kõrbe- ja sooalad, maailmamere sügavamad kohad, riigid ja pealinnad ning suuremad linnad. Eraldi väljavõtted on Antarktika ja Arktika kohta.

Targad kaardispetsialistid teavad öelda, et kaart on Lamberti õigepindses asimutaalses ekvatoriaalprojektsioonis. Mõõtkava kehtib ekvaatoril ning meridiaanidel 110°W ja 70°E. Pooluste kaardid on võrdpikkuselises asimutaalses polaarprojektsioonis. Keeruline, aga väga oluline nendele, kes hindavad täpseid kaarte ja täpset infot.

Seinakaartide värvid on tavalisest erksamad ja kaardil kujutatud jooned (näiteks rannajoon, teed) jämedamad. Samuti on legendis olevad tekstid suuremad. Kõik see ikka selleks, et kaarti oleks mõnus vaadata veidi kaugemalt, mitte nina vastu pannes.

Uut maailma poolkerade kaarti tasub kindlasti uurida, sest maailmas on palju põnevaid paiku, mida esialgu võib kasvõi suurel ja korralikul kaardil avastada.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad