KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Kristiina Kass “Käru-Kaarel”
Uus raamat: Kristiina Kass “Käru-Kaarel” (13 veebruar 2013)


Kristiina Kass

“Käru-Kaarel”


(Tänapäev)

„Käru-Kaarel” on südamlik ja humoristlik lugu ühest puruvaesest perekonnast – vanaemast, kes on nii vana ja väeti, et peab päevad ja ööd läbi voodis lebama, emast, kes töötab pitsabaari rattakullerina, ja südist väikesest Kaarlist, kes teenib vanarauda korjates raha, et emale uus ratas osta. Lisaks nendele on raamatus juttu roostekarva laikudega koerast, pahatahtlikust Tõnisest, sõbralikust rauakaupmehest Tõrust, lahkest proua Roosipuust, pitsabaari pahurast omanikust Vanast Juustust, saamatust pitsakokast Pepest ja veel mitmest teisest.
„Käru-Kaarel” valiti aastal 2006. aastal Apollo lugejate lemmik-lasteraamatuks. Seekordne väljaanne on 2006. aastal ilmunud raamatu uues kujunduses II kordustrükk.Mul on väga hea meel, et sellest raamatust ilmus juba teine kordustrükk, sest see on tõesti üks vahvamaid lasteraamatuid, mis viimastel aastatel on eesti lastekirjanduses ilmunud. Nüüd on teos ka uue kujunduse saanud.

Lugu, millest räägitakse, on igati lihtne. Elas kord üks vaene perekond – Kaarel, tema ema ning vanaema. Nende elu möödub vaesuses. Ema ja Kaarel teevad tööd ning üritavad vähesega hakkama saada. Kaarel on töökas poiss, kes ei karda ühtegi tööd – ta kogub vanametalli, viib pitsasid laiali, aitab koduseid. Ta on lahke ja sõbralik.

Kaarli ellu tuleb igasuguseid inimesi. Mõned neist on salakavalad ja tigedad, mõned head, armastusväärsed ning abivalmid. Kaarel sõbruneb ka vahva koeraga, kelle nimeks saab Käru.
Loo lõpp on ootamatu ja tore. Näib, et üks jalgratas toob vähemalt sellele perele paremad elamistingimused ning lahedama elu – ka mõnede lahkete inimeste abi.

"Käru-Kaarel" on tänapäeva muinasjutt, kus on vaene perekond, tubli peategelane, kes tööd ei pelga ja õnnelikud juhused, mis perele lõpuks õnne toovad. Mingeid imetrikke ja imenippe siin ei tehta, kuid kõik laheneb positiivselt.
Kirjanik Tammsaare kirjutas kunagi, et tee tööd, siis tuleb ka armastus. Selles loos saabub hoopis õnn.

Väärtus omaette on selles raamatus ka Kristiina Kassi joonistatud lahedad pildid.

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad