KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Piret Raud “Teistmoodi printsessilood”
Uus raamat: Piret Raud “Teistmoodi printsessilood” (13 märts 2013)

Piret Raud

“Teistmoodi printsessilood”


(Tänapäev)

Lood selles raamatus pole tavalised printsessilood, vaid on hoopistükkis teistmoodi. Ka printsessid ise on siin igaüks täitsa isemoodi ning sealjuures üsnagi kentsakad.
Näiteks leiab siit tagurpidi-printsessi, kes teeb kõike valepidi ja haukuva printsessi, keda hammustab kirp, samuti printsess Õhupalli, kes korraldab pallidele balli ja printsess Muumia, kes kardab hiiri. Raamatust ei puudu ka paar kurja lohet ning mõned kenad printsid, rääkimata rohketest ilusatest kleitidest, kübaratest ja roosipõõsastest.
Pildid raamatule tegi autor ise. Kuidas ta saanukski teisiti: kõik ju teavad, et printsesse joonistada on lihtsalt tore.


Pole sugugi palju aega möödas, kui tutvustasin teile ühte vahvat Piret Raua raamatut ”Natuke napakad lood”, mille andis samuti välja kirjastus Tänapäev. Pean kohe alguses tõdema, et mulle tõepoolest meeldivad Piret Raua raamatud, mis ta lastele on kirjutanud – neis on paras annus huumorit, satiiri, vahvat keelekasutust ning igati mõnusaid ja õpetlikke püante lugude lõpus. Nii ka seekord.

Piret Raua printsessilood võiksid vabalt olla ka lood väikestest tüdrukutest, sest kõigil neil printsessidel on sellised kummalised ja naljakad harjumused ning käitumine, mida saab vabalt seostada väikeste tüdrukute omaga.

No kuulake ise!
Me saame lugeda printsessist, kes küpsetab sedavõrd palju saiu, et tema riigi elanikud ülipaksuks lähevad ega jõua isegi lohe eest põgeneda.
Printsess Kai, kes armastab hirmsasti puhtust ja korda, isegi nii palju, et ta peseb ka raamatud ära.
Raamatus on haukuv printsess, keda hammustab kirp ning hiiri kartev printsess Muumia, kes lõpuks saab sõbraks muumiakassi ja krokodillimuumiaga. On naeratav printsess ja aeglane printsess ning isegi printsess Vihmauss, kes tahab musitada konna, et see omakorda printsiks muutuks.
Neid lugusid on veel ja veel: printsess, kes armastab nina nokkida; printsess, kelle on pahad jalad; printsess Korneelia, kellel kõht koriseb…
Piret Raua fantaasia on lõputu: raamatu lehekülgedel ilmuvad ka liivalossiprintsess, printsess Pilveke, printsess Hernes, printsess Elevant ja printsess Õhupall, kes tõepoolest korraldab pallide balli! Seegi pole veel kõik: printsess Monika, kellel on ikka väga kõverad jalad, printsess Korsten, kes saab sõbraks kassiga, printsess Emilia, kes armastab laulda, kuigi tal lauluhäält pole.
Lisaks kõikidele nendele printsessidele tuuakse mängu isegi hüppav kuningaloss.

Vahvaid lugusid ning tegelaskujusid on kokku lausa 30 loo jagu, igati paras hulk lugemiseks.

Piret Raual on omalaadne huumor, kus on veidi irooniat ja isegi ehk sarkasmi. Kõik lood on vahvalt lastele sobilikud, kuigi neid võivad suure rahuloluga lugeda ka täiskasvanud muinasjuttude sõbrad.

Et raamat oleks täiuslik, siis on Piret Raud ise ka pildid joonistanud. Eks teab ju kirjanik ise ikka kõige paremini, millised tema tegelased peaksid välja nägema.

Tekst: Marko Tiidelepp

« Eelmised nädalad