KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: „Imepärane origami“
Uus raamat: „Imepärane origami“ (21 august 2013)Matthew Gardiner

„Imepärane origami“


(Varrak)

Paberivoltimiskunsti huviline leiab raamatust üksikasjalikud juhised ligi 70 eri raskusastmega kujundi voltimiseks, alustades lihtsatest traditsioonilistest mudelitest ja lõpetades detailirohkete dinosaurustega – iga järgnev osa pakub veidi suuremat väljakutset kui eelmine.
Raamatu autor on Austraalia origamiekspert Matthew Gardiner. Käesoleva raamatu koostamisel on ta kasutanud ka mitmete nimekate origamikunstnike abi ja algupäraseid kavandeid. Kaasas on 123 kvaliteetset origamipaberit.


Pean tunnistama, et origami ehk jaapani paberivoltimiskunst on olnud mulle üks väga arusaamatu asi. Arusaamatu heas mõttes, sest lausa uskumatu on piltidelt või veebilehtedelt vaadata origamisid, mida suured meistrid on teinud, ja seda kõike ühest paberilehest. Kuidas nad küll oskavad ja suudavad!

Autor alustabki õpetust sellega, et räägib, mis asi on origami, kust on see pärit, kuidas voltida, milliseid sümboleid kasutada jne.
Saame teada, et origami tähendab jaapani paberivoltimist ja selle tulemusena sündinud paberist esemeid. Arvatakse, et paberivoltimine on saanud alguse Hiinas, kuid ammu aega tagasi liikus see koos buda munkadega Jaapanisse, kus seda oskust lihviti ja sai nimeks origami. Sõna origami koosneb kahest sõnast: ori – voltima ja kami – paber ehk voldi paberit.

Origami modellideks võivad olla koer, kurg, liblikas jne. Paberiaustus oli allikaks algupärasele mõttele, et volditud paber meelitab kohale kami – hinge. See hing puhastab koha, ajab ära pahad hinged ja märgistab püha paiga, kuhu kami laskub. Samasugust mõtet saab täheldada paberist või siidist tuulelohede puhul, sest lisaks mängule olevat ka nemad ühenduses jumalatega ning maailmakõiksusega.
Origamis kasutatakse spetsiaalseid ruudukujulisi origamipabereid. Neid võib leida käsitööpoodidest, kuid selle raamatuga on ilusad origamipaberid juba kaasas (koguni 123 tükki).

Siis minnakse asja kallale. Alustatakse lihtsamatest asjadest ehk traditsioonilistest kujunditest (paberist kurg, liblikas, kala, kimono, tuuleveski jne). Seejärel tuuakse näiteid kaunistustest ja lilledest. Nendele järgnevad mänguasjad: laksutav lind, paat, veepomm, purilennuk, paugutaja, ennustaja jne. Pärast mänguasju on võimalik õppida meisterdama praktilisi karpe. Kolm viimast peatükki juhendavad lugejat tegema loomi, geomeetrilisi kujundeid ja dinosauruseid – need kolm viimast peatükki on juba üsna rasked, aga samas ka põnevad. Ühe uhke dinosauruse puhul tuleb paberit voltida lausa 62 korda!

„Imepärane origami“ on igati uhke nii oma sisult kui ka välimuselt – suur ja võimas, kõvade kaantega, kuid mõnusas ja käepärases spiraalköites. See on raamat, mis pakub tegevust tervele perele – nii väikestele kui ka suurtele, sest siin on selliseidki kujundeid, millega päris pisikesed origamimeistrid veel ise hakkama ei saa. Aga see ongi ju vahva, kui tegutseda saab terve pere. Oh kui ilusaid asju on võimalik siin õppida meisterdama!
Kindlasti on see põnev raamat abimeheks koolis, mõnes käsitöö- või kunstiõpetuse tunnis – on põnev teada saada sedavõrd vanast ja põnevast kunstiliigist nagu origami.

Raamatu abil õpib lugeja veelgi paremini hindama ja austama paberit ning selle uskumatuid võimalusi.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad