KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: “Luude linn. Surmav arsenal I”
Uus raamat: “Luude linn. Surmav arsenal I” (6 september 2013)

Cassandra Clare

“Luude linn. Surmav arsenal I”


(Varrak)

Kui viieteistkümneaastane Clary Fray läheb oma kodulinnas New Yorgis klubisse nimega Pandemonium, satub ta seal mõrva tunnistajaks – ja selle mõrva sooritavad kolm teismelist, kes on kaetud kummaliste tätoveeringutega ja kel on kaasas imelikud relvad. Ja siis haihtub surnukeha jäljetult õhku. Politsei kutsumisel pole erilist mõtet, kui selgub, et keegi peale Clary mõrvareid ei näe ning sellest, et inimene on surnud, pole jälgegi, isegi mitte veretilgakestki maas. Ja kas see, kes suri, oli üldse inimene?
Nii kohtub Clary esimest korda varjuküttidega, sõdalastega, kes on pühendunud Maa deemonitest vabastamisele. See on ka tema esimene kohtumine Jace’iga, noormehega, kes näeb välja nagu ingel ja käitub nagu kaabakas. Peagi kistakse Clary Jace’i maailma, kui tüdruku ema kaob ning teda ennast ründab deemon. Kuid miks peaksid deemonid üldse Clary ja tema ema vastu huvi tundma? Ja miks Clary varjukütte näeb? See küsimus huvitab paljusid…Cassandra Clare’i raamat on põnev ja kaasahaarav lugemine. Võiks öelda isegi, et väga hea lugemine, sest autor on suutnud välja mõelda kummalise ja omalaadse maailma, mis eksisteerib meie, tavainimeste maailma kõrval.

Lisaks on siin palju igasuguseid huvitavaid tegelasi.
Clary Fray, justkui tavaline teismeline tüdruk, kuid juba raamatu alguses selgub, et see on kaunikesti ekslik arvamine. Tema ema Jocelyn on endine varjukütt ning isa jõhker varjukütt ja kurjam Valentine.
Tavalised inimesed. Neid esindab selles loos Clary hea sõber Simon. Poiss on tegelikult tüdrukusse tõsiselt armunud, kuid ei ole julgenud seda välja öelda ega näidata. Simon on tegelane, kes sekkub üsna ootamatul ja õigel ajal võitlusse, et aidata Claryt ja Jace’i põhjatu tühjuse deemoni, Abbadoni vastu võidelda.
Varjukütid: Jace, tema sõbrad Isabelle, Alec ja Hodge.
Varjuküttide kodumaa on Idris, mis asub kusagil Saksamaa ja Prantsusmaa vahel. Varjukütte leidub kogu maailmas, sest deemonid tegutsevad kõikjal ja varjukütid peavad nendega võitlema. Varjukütte kutsutakse ka nefilmideks ning nad on inimolendite ja inglite järglased. Autori legendi järgi segas ingel Raziel kunagi oma verd inimverega ja andis seda juua inimestele, kellest said alguse varjukütid. Karikat kutsutakse surmakarikaks ja seda karikat jahivad selles raamatus peaaegu kõik. Just selle karika pärast on kadunud ka Clary ema Jocelyn.

Clary ja Jocelyni jaoks on oluline Luke (Lucian), kes oli Jocelyni kaaslane. Ka tema oli kunagi varjukütt. Sündmuste arenedes selgub, et tegemist on libahundiga, kusjuures suure libahundikarja juhthundiga.
Varjuküttide hulgast on sirgunud aga tõsine kurjam – Valentine. Tema jahib samuti karikat, kuid mehe eesmärk on selle karika abil luua juurde varjukütte, et nurjata Klaavi (varjuküttide suur juhtorgan) rahulepingut allilmlastega. Klaav on nimelt seisukohal, et deemonite minema kihutamiseks vajatakse ka allilmlasi. Valentine tahaks maha nottida aga kõik allilmlased, et säilitada ja kaitsta Idrise vereliini puhtust ja surelike maailma turvalisust.

Allilmlasi on palju ja erinevaid:
Sortsid, kes on pooleldi inimesed, pooleldi deemonid. Neid esindab üks oluline tegelane – Brooklyni ülemsorts Magnus Bane, kes loitsib Clary mälu nii, et ta ei mäleta oma eelnevast elust suurt midagi.
Vampiirid ja libahundid, kes on nakatunud haigusega, mille tõid kaasa oma kodudimensioonist deemonid.
Haldjad - langenud inglid, kes heideti taevast kõrkuse pärast välja.
Ifriidid, pooldeemonid, kes ei suuda loitsida.
Vetehaldjad nagu kelpid, selkid ja niksid.
Tegelasi on palju, kuid lugeja harjub nendega ruttu, sest sündmused on põnevad ning kõik areneb väga kiiresti.

Kõik jahivad nn surmakarikat ning selle käigus tuleb Claryl ja Jace’il võidelda nii deemonite kui ka vampiiridega. Omavahel lähevad kokku vampiirid ja libahundid. Ootamatud arengud ja info minevikust pööravad paljude tegelaste omavahelised suhted üsnagi peapeale. On reetureid ja kindlaid sõpru jne.

Cassandra Clane on tänaseks kirjutanud juba viis “Surmava arsenali” sarja raamatut. Õige varsti jõuab eesti lugejani kirjastus Varrakult teine osa ehk “Tuhast linn”. Raamatute menust räägib ka õnnestunud sarja esimese osa põhjal tehtud film, mis jookseb praegu meie kinodes.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad