KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: Loomahääled
Uus raamat: Loomahääled (18 oktoober 2013)

Jan Pedersen


“Loomahääled. 100 põnevat liiki ja nende häälitsused”


(Tänapäev)

Imetajad, linnud, konnad ja putukad – kõik laulavad või tekitavad muid helisid, et hoiatada ohu eest, meelitada ligi partnerit või tähistada oma elupaika. Mõni häälitsus on kaunis, mõni õudne, mõni uskumatult vali, mõni vaevu kuuldav. Mõne olendi laul meenutab trummipõrinat, mõne oma mootorratast või -saagi, mõni aga laulab, nagu taotaks vastu vasktoru või krutitaks raadiot ühelt jaamalt teisele.
Selles raamatus kirjeldatakse sadat põnevat looma ja nende erilisi häälitsusi kogu maailmast. Siin on nii loomi, keda meil hästi tuntakse, näiteks hunt ja põder, kui ka eksootilisi liike, näiteks tiiger, vaal, paradiisilinnud ja papagoid. Tervikuks ühendatud tekst, fotod ja helid teevad sellest ainulaadse loomaraamatu kogu perekonnale.

Alles see oli kui kirjastuselt Tänapäev ilmus üks vahva linnulaulude raamat; nüüd on kord loomade käes.
Autor, rootslane Jan Pedersen on paljude fotode autor. Mitmed hääledki on tema lindistatud, kuigi palju materjale on teistel autoritelt, sest kuidas ikka üksinda jõuda sõita ümber maailma, uurida erinevate kontinentide loomi ja neid veel ka lindistada.
Alguses räägib Jan Pedersen lühidalt loomade suhtlemisest, kuid siis algab üks põnev reis loomamaailma ja seekord siis koos heliga.

Esimene peatükk tutvustab meile Euroopa loomi, linde, kahepaikseid ja putukaid: uhke ja võimas punahirv, kaval punarebane, metskits, hüljes, hunt, kassikakk, põder, pruunkaru jpt.
Teine peatükk viib lugeja Aafrikasse, mis algab loomade kuninga, lõviga. Järgnevad elevant, leopard, paavianid, sebrad, jõehobu, igasugused põnevad linnud ja kahepaiksed.
Kolmas peatükk annab ülevaate Aasia loomadest. Esimesena vaatab meile vastu tiiger, kes on sama võimas kui lõvi. Tiigrile järgnevad põnevad ja kummalised ahvilised ja linnud: sini-paabulind, orangutang, kaamelid, naljaka välimusega ninaahv.
Neljas peatükk räägib meile Okeaaniast. See on paik, kus elab väga-väga palju igasuguseid põnevaid loomi ja linde, mida ainult sealkandis kohata võib. Erinevad papagoid, kuukabarra, paradiisilinnud, kukkurkurat, koaala, metsik koer dingo, kängurud jt.
Viies peatükk tutvustab lugejale Põhja-Ameerikat. Koiott, piison, baribal, ameerika alligaator jpt vahvad tegelased elavad just Põhja-Ameerikas.
Kuues peatükk räägib Lõuna-Ameerikast. Siit leiame eest puuma, koolibrid, puna-aarad, hiidsaarma, möiraahvi jt.
Seitsmes peatükk on Arktikast ja Antarktisest. Külmad paigad mõlemad, kuid ka siin elab mitmeid huvitavaid loomi ja linde – pingviinid, polaarrebane, lumekakk, muskusveis jt.
Viimane peatükk on pühendatud hoopis maailmamerele. Maailmameri katab umbes 70 protsenti Maa pinnast, kuigi imetajaid, linde, roomajaid ja kahepaikseid on seal oluliselt vähem kui maismaal. Siiski – albatrossid, küürvaal, silmikdelfiin, merilõvid.

Selline on “Loomahäälte” raamat. Loomulikult on see vahva kujundusega, ilus ja suur. Lisaks on raamatu küljes süsteem, mille abil on võimalik loomade hääli kuulata. Kindlasti peab esile tooma uhkeid fotosid ning väga asist ja huvitavat Jan Pederseni juttu, mis ta loomade ja nende häälte kohta räägib.

“Loomahääled. 100 põnevat liiki ja nende häälitsused” on suurepärane lugemine ja kuulamine kõikidele loodusesõpradele ja usun, et põnev abimees ka koolitundides.

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad