KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: “Doktor Proktori ajavann”
Uus raamat: “Doktor Proktori ajavann” (21 jaanuar 2014)

Jo Nesbø

“Doktor Proktori ajavann”


(Varrak)

Populaarse norra kirjaniku Jo Nesbø doktor Proktori sarja teises raamatus on lugemist nii lastele kui täiskasvanutele. Raamat on tulvil mahlakat huumorit, uskumatuid seiklusi ja värvikaid tegelasi. Leiutajast doktor Proktor ja tema sõbrad Lise ja Bulle rändavad ajaloos ringi ajavanniga, otsides professori noorusaja armastust. Nad väisavad ajaloo kuulsamaid sündmusi, mis tänu nende sekkumisele võtavad ootamatuid pöördeid. Sõbrad kohtavad oma rännakutel Napoleon Bonaparte´i ja Jeanne d´Arci, prantsuse jõehobusid ja Peruu seitsmekoivalist ämblikku ning salakavalat puujalaga naist. Nad osalevad Tour de France´il ja Waterloo lahingus ning kobavad pimedas keskajas, kust ei puudu vangikongid ega timukad. See on raamat pöörastest seiklustest aga eelkõige armastusest ja sellest, kui tähtis on tõeline sõprus.
Varem on Varrakus ilmunud Nesbø lasteraamat „Doktor Proktori puuksupulber”.


Jo Nesbø on vanematele lugejatele tuntud eelkõige kui suurepärane krimikirjanik, kelle täiskasvanutele mõeldud krimkad “Lumememm” ja “Päästja” on ilmunud ka eesti keeles ning olnud väga edukad.

Doktor Proktori sarja teine raamat on sama lahe nagu eelmisel aastal ilmunud “Doktor Proktori puuksupulber”. Nagu ka kirjastuse kodulehelt lugeda, siis sobib raamat nii lastele kui ka täiskasvanutele, sest siin on põnevust, saab nalja ja tegelaskujud on suurepärased.

Peategelaste kolmik on ikka sama: pisikest kasvu (peaaegu nagu päkapikk) ja punase peaga Bulle, vahva ja tubli tütarlaps Lise ning üsna omamoodi doktor Proktor. Selles raamatus saame teada, et doktoril on ka eesnimi – see on Viktor.

Kui esimeses osas vaimustas lugejat puuksupulber, siis selles raamatus räägitakse ajavannist ja ajaseebist. Tuleb teha sügav kummardus autori ees, kes on suutnud välja mõtelda nii originaalsed ja kummalised asjad nagu puuksupulber ja ajavann!

Peategelased otsivad taga doktor Proktori noorusaja armastust – Juliette Margariini. Selle tõttu peavad nad üsna mitmel korral ajas tagasi liikuma.
Kuna seiklused toimuvad Prantsusmaal, saab lugeja nautida huumorit, mis on seotud prantsuse keele ja maaga. Bulle lööb kaasa Tour de France’il (suurel jalgrattavõistlusel) ja asendab Napoleon Bonaparte’i kuulsas Waterloo lahingus. Nad võitlevad Pariisis kurikaeltega (nn prantsuse jõehobudega), istuvad keskaegses vangikongis, kus kohtuvad Jeanne d’Arc`iga ning isegi timukaga.
Lise kohtub legendaarse Gustave Eiffeliga ning selgub, et just Lise kriitseldab talle visandi maailmakuulsast Eiffeli tornist!
Lugeja saab tuttavaks ka ühe kummalise naisega, kellel on puujala otsas rulluisk. Tema nimi on Raspa – saate teada ka seda, kes Raspa tegelikult on ja miks tema doktori peale pahane on. Lisaks saame tuttavaks Peruu seitsmekoivalise ämblikuga ja Kongo tse-tse elevandiga.

Lahedaid tegelaskujusid on palju ning põnevaid sündmusi rohkesti. Kõik toimub kiires tempos ja lugeja ei märkagi, kui on jõudnud juba raamatu viimastele lehekülgedele. Lõpu saab kokku võtta aga sellega, et armastus ja sõprus on maailmas väga-väga tähtsad.

Doktor Proktori teine raamat on vahva lugemine ja mina ootan juba kolmandat!

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad