KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: “Miki Hiir. Koomiksikogu 27”
Uus raamat: “Miki Hiir. Koomiksikogu 27” (3 veebruar 2014)


“Miki Hiir. Koomiksikogu 27”


(Egmont Estonia)

Pardilinna tabab taskuvarguste ja tänavaröövide laine ning linnapea pöördub abi saamiseks linnarahva poole. Miki Hiir pakub välja koerte patrulli, kuid tema "vana tuttav" Topeltnali tuleb välja veel geniaalsema leiutisega. Mikil on aga tunne, et ta varjab midagi...
Onu Robert sõidab rikka ärinaise dinna Manuela villasse, kus ta ootamatult röövitakse. kes suudab ta päästa? Kas mängu sekkub terava mõistusega Super-Part?
Donald ja Jõnn Part peavad välja uurima, kes püüab nurjata Onu Roberti stuudios vändatavat krimisarja. Agendi töö ei ole aga kergete killast.....


Need, kes lapsena on saanud külge koomiksikiiksu, ei saa sellest lahti ka täiskasvanuna. Koomiksid on ju selline lugemine, millest kunagi küll ei saa. Õnneks ilmub ka Eestis mitmeid koomikseid nagu “Miki Hiir”, “Tom & Jerry”, “Muumi” jt.
Tegelikult on koomiksite ajalugu vägagi pikk ja nende algust on üsna raske paika panna – esimesed koomiksid ajalehtedes ilmusid juba 1890ndatel aastatel USA ajalehtedes. Wilhelm Buschi pildiraamat “Max ja Moritz” ilmus veelgi varem – 1865. aastal. Esialgu olid koomiskid enamjaolt naljakad ja peategelasteks lõbusad tegelaskujud. 1929 aastal tulid mängu ka kangelaskujud nagu Buck Rogers ja Tarzan. Koomiksid läksid põnevaks ja realistlikumaks ka oma kujunduse poolest. 1929. aastal alustas oma seiklusi ka meil tuntud Tintin.
Koomiksiajakirjad hakkasid iseseisvalt ilmuma 1930ndate aastate lõpus: “Detective Comics” (1937) ja “Action Comics” (1938). Esimene neist tutvustas fännidele Supermani ja teine Tarzanit.
Pärast II maailmasõda saavutasid populaarsust ka jaapani koomiskid ehk mangad ning lisaks hakkas ilmuma krimi-, ulme- ja õuduskoomikseid.
Euroopa koomiksid hakkasid populaarsust koguma 1960-70ndatel aastatel. Prantslane Rene Goscinny tõi koomiksifännidele Asterixi ja Lucky Luke’i.
Disney koomiksikangelased Piilupart Donald, Miki Hiir jt jõudsid kaante vahele 1930-40ndatel aastatel. Pärast seda on nad olnud kogu aeg populaarsed ja on seda tänagi. Paljudes riikides ilmuvad Disney tegelaskujude lood koomiksilehtedena (meil “Miki Hiir”, Soomes “Aku Ankka” jne.)
Kui ajakiri “Miki Hiir” ilmub kord kuus ja on selline tavalise koomiksilehe mahuga, siis “Koomiksikogu” on üks vahva raamat ainuüksi juba seepärast, et see on mahukas – kokku üle 250 lehekülje koomikseid, mis kindlasti peaks rahuldama ka suurimate fännide koomiksinälja.

Kokku on siin 13 lugu, millest osad pikemad ja osad lühemad – mõni on vaid lehekülje pikkune.
Esimene lugu jutustab Piilupart Donaldist, kes on sunnitud Pardilinnast koos pardipoistega lahkuma. Nad lähevad San Uimerdosse, kus kohtuvad ülimalt kahtlase linnapea ja üsna sõbralike röövlitega.
Teise loo kangelaseks on Onu Robert, kes jääb ilma oma õnnemündist ja saame teada, mis siis juhtuma hakkab. Mängu tuleb selles loos ka Onu Roberti vana konkurent McCelm.
Kolmas lugu on pisike – vaid üks lehekülg. Peategelaseks Jõnn Part.
Neljanda loo peategelased on Miki Hiir ja Pluto, kes otsustavad linnarahva abistamiseks pakkuda koertepatrulli. Nende idee trumpab üle Topeltnali ja tegemist ei ole päris ausa mänguga.
Viiendas loos seiklevad Penipoisid, kuid kaasa löövad ka Donald, Onu Robert ja McCelm.
Kuues lugu räägib Leidur Leost ja pardipoistest. Leo peab seekord midagi välja nuputama, et päästa Pardilinna ümbruskonna puud, kuna sinna kavatsetakse ehitada paberivabrik. Lahendus on lihtne, kuid andekas.
Seitsmes lugu viib Onu Roberti ja Piilupart Donaldi Mehhikosse, kus Robert kavatseb osta sombreerovabriku. Kõik ei lähe nii nagu nad plaanivad ja neile tuleb appi Super-Part!
Kaheksas koomiks on Pardimammast ja Kallest.
Üheksanda loo peategelane on Kõuts Karlo, kes kavandab pangaröövi, kuid satub peale vägagi kummalistele asjadele, milles üheks osaliseks on kõutsi arvates ka Miki Hiir. Kõik ei lähe taas kord plaanipäraselt – sellele vihjab ka selle koomiksi pealkiri “Liiga uudishimulik varas”.
Kümnendas koomiksis seiklevad Hans Hani, Piilupart Donald ja Daisy. Ei puudu ka pardipoisid ning salapärane numeroloogia.
Üheteistkümnes koomiks on seekord Milla Maagia lugu.
Eelviimane lugu on Piilupart Donaldist ja Jõnn Pardist, kes peavad välja selgitama, kes on need kurikaelad, kes tahavad nurjata Onu Roberti stuudios vändatavat krimisarja.
Viimane lugu on Habemikust. “Langevate kaalikate öö” loos löövad kaasa Piilupart Donald ja Jõnn Part ning ei puudu ka ufod ning tulnukad …

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad