KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: “Onu Alberti aeg ja ruum”
Uus raamat: “Onu Alberti aeg ja ruum” (18 juuni 2014)


Russell Stannard

“Onu Alberti aeg ja ruum”


(Pikoprint)

Avasta põnev füüsikamaailm
Kuulus teadlane Onu Albert ning tema nõbu Gedanken kasutavad mõttemulli lahendamaks Aja ja Ruumi suurimaid müsteeriume. Nende seiklusloos avastad, miks ei saa liikuda kiiremini kui valgus, kuidas vananeda kiiremini kui su ema, kuidas võtta kaalus juurde paksuks minemata ning kuidas elada igavesti, ilma ise sellest teadmata.


Füüsikast ja reaalainetest on võimalik kirjutada mitut moodi – näiteks igavalt ja õpetlikult või hoopis põnevalt ja õpetlikult. Oma kooliajast mäletan, et füüsika oli tehtud võimalikult igavaks, eriti õpikud, kuid nüüd näib olukord olevat muutunud. Ka füüsikaõpikud on huvitavamad ja vahva on leida lasteraamatuid, mis üritavad füüsikamaailma tutvustada ja põnevaks teha.

Russell Stannard on kirjutanud kaasahaarava lasteraamatu, kus peategelasteks on onu Albert (lõpus saame teada, et tegemist on maailmakuulsa teadlase Albert Einsteiniga, kes on relatiivsusteooria rajaja) ja tema nõbu Gedanken (ka selle vahva nime päritolu selgub raamatu lõpus).

Kokku on peatükke 8. Kuus neist esitavad mõne põneva füüsikalise teooria, millele püütakse leida selgitust ja tõestust. Seitsmes peatükk on test, mida lugeja saab kaasa teha. Viimane peatükk, “PS. Killuke tõsist teadust”, räägib lühidalt Albert Einsteinist.

Esimene peatükk “Valguskiir, mis põgenes” teeb juttu valguskiirusest. Onu Albert ja Gedanken üritavad seda mõõta ja aru saada, mis valguskiirus õigupoolest on. Mängu tuleb ka kosmoserakett, millega Gedanken sõitma läheb.
Teises peatükis räägitakse ajast, kusjuures juttu tuleb kellast, mis jäi taha, aga näitas ikka õiget aega.
Kolmandas peatükis (“Lapikuks litsutud kosmoselaev”) üritatakse selgitada, mis asi on raskusjõud.
Neljandas peatükis räägitakse päikesest, kividest ja raskest energiast.
Viiendas peatükis minnakse taas kord valguskiiruse juurde.
Kuuendas peatükis selgitatakse liikumist ja paigal seismist.

Autor teeb üsna lihtsate vahenditega noorele lugejale selgemaks füüsikamaailma. Raamatut tuleb siiski hoolega lugeda, et kõik asjad kohale jõuaksid ja selgeks saaksid. See on teos, millesse peab süüvima – peab olema hoolikas ja tähelepanelik lugeja, siis hakkavad füüsikamaailma põhitõed selgemaks saama küll.

Marko Tiidelepp
« Eelmised nädalad