KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Kaunid klassikalised lood
Uus raamat: Kaunid klassikalised lood (9 detsember 2014)

“Kaunid klassikalised lood. 8 aegumatut lugejate lemmikut”


(Koolibri)

Siin seiklevad Alice ja Valge Küülik, Dorothy ja võlur Oz, Oliver Twist ja Vigurivänt, Kärnkonn ja Mutt ning paljud teised läbi aegade armastatud tegelased.
Need kaheksa paeluvat lugu ühendavad endas mitme põlvkonna fantaasia, tunded ja unistused.
Raamatu kaunid pildid teevad iga sellega veedetud hetke veelgi nauditavamaks.


Selle raamatu kaante vahel on lühendatult kaheksa suurepärast lugu, mis on ilmunud ka raamatutena: “Alice Imedemaal”, “Tuul pajuokstes”, “Aarete saar”, “Must iludus”, “Salaaed”, “Oliver Twist”, “Heidi” ja “Võlur Oz”. Lood on ümberjutustanud kolm autorit ja illustreerinud kaheksa illustraatorit.

Esimene lugu,“Alice Imedemaal”, räägib Alice’ist, kes satub Imedemaale. Sellel kummalisel maal ta kord kasvab, kord kahaneb ning puutub kokku väga kummaliste tegelastega nagu Valge Küülik, Tõuk, Irvik Kass, Märtsijänes, Kübarsepp, Ärtu Kuningas, Ärtu Emand, Güps, Valekilpkonn jt.

“Tuul pajuokstes” algab sellega, et Vesirott võtab oma kaldaäärsesse koju elama Muti. Koos käiakse külas Kärnkonnal, kes teeb ettepaneku mustalasvankriga rändama minna. Kärnkonn armastab ka autodega kihutada ja see toob talle kaela igasuguseid probleeme ja muresid.

“Aarete saar” on edasi antud poisikese Jim Hawkinsi silme läbi. Mängus on nii endiseid kui ka praeguseid mereröövleid ning aare, mida minnakse otsima Aarete saarele.

Neljas lugu Must Iludus räägib ühe hobuse loo, mille jutustab hobune ise. Lugu algab ajast, kui ta on veel varss. 4-aastaselt müüakse hobune Birtwick Parki. Seal pannakse ta koos teise hobusega, kelle nimi on Särts, vankrit vedama.
Ühel ööl haigestub Musta Iluduse perenaine ja hobune peab minema arsti tooma. Kuna hobune seda tehes külmetab, siis jääb haigeks ka tema…

Viies lugu kannab pealkirja “Salaaed”. Selle peategelane Mary Lennox saadetakse peale vanemate surma Inglismaale elama, majja, mis on 600 aastat vana ja asub nõmme ääres. Majas on sadakond tuba ja selle omanik härra Craven on üsna eraklik mees. Mary avastab maja lähedal olevast aiast veel teisegi aia – salaaia.
Ühel päeval selgub, et härra Cravenil on ka poeg – Colin, kes on haige ja on praktiliselt kogu aeg oma toas voodis pikali.

Kuues lugu on “Oliver Twist”. Oliver on orb ja ta elab vaestemajas. Poiss saadetakse vaestemajast õpipoisi ametit pidama surnumatja juurde, kuid Oliver otsustab lahkuda ja suundub Londonisse. Seal puutub ta kokku üsna kummalise ja ebameeldiva seltskonnaga – vargapoiste ja nende juhiga.

“Heidi” jutustab väikesest tüdrukust, kes peab minema elama vanaisa juurde, kuna tüdruku ema on surnud. Vanaisa elab kõrgel mäenõlval väikeses majakeses. Heidile meeldib vanaisa juures ja ta käib koos kitsekarjus Peteri ja tema karjaga mägedes. Väike tüdruk on mägedes elades tugev ja terve, ta on õnnelik, vaba ja muretu.
Nelja aasta pärast viiakse tüdruk elama aga suurde linna…

Viimase loo “Võlur Oz” peategelaseks on vaenelaps Dorothy. Ta elab ühetoalises majas keset suurt lagedat Kansase preeriat koos onu Henry ja tädi Emiga.
Ühel päeval käib nende majast üle keeristorm, mis viib Dorothy täiesti uude paika. Ta on sattunud võlumaale, kus elavad mugid, nõiad ja võlurid. Tüdruk sooviks siiski koju tagasi minna ja selles suudab teda aidata vaid võlur, suur Oz, kes elab Smaragdlinnas.

Kuidas need lood lõppevad, lugege juba raamatust!

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad