KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: "Juku ja Juta aabits"
Uus raamat: "Juku ja Juta aabits" (5 veebruar 2015)

Anu Rooseniit, Raivo Tihanov, Rain Siemer

“Juku ja Juta aabits”

(Ajakirjade Kirjastus)

 

Lugemise lahutamatu osa on lugemisrõõm. Ka lugema õppimine peab lustlik ja lõbus olema. Nii leiategi „Juku ja Juta aabitsast“ toredaid anekdoote, mis muudavad lapse jaoks lugema õppimise lõbusaks ning annavad õpetajale-lapsevanemale hea tööriista, millega lugema õppimist põnevamaks, lihtsamaks ja huvitavamaks muuta.

Lugemisrõõmu leiab aabitsast nii laps, kes teeb tähtedega esimest tutvust, kui ka see, kes tähtedega juba sinasõber. Lugemikuosas on pikemad ja keerukamad jutud usinale lugejale.

Rain Siemer on aabitsa idee autor. Mõte kasutada tekstidena anekdoote tuli omast kogemusest – lapsena oli lugema õppimine Rainil raske ning oma last lugema õpetades leidis, et humoorikad lood köidavad last rohkem ning lugemine läheb ladusamalt, lugema õppimine oli rõõm, mitte sundus. Anu Rooseniit on 13aastase kogemusega eesti keele õpetaja, kelle ülesandeks oli aabitsa metoodiline pool. Aabitsa tekstide najal said oma koolieelikutest lapsed lugemise selgeks. Aabitsa on retsenseerinud pikaajalise kogemusega klassiõpetajad, kelle igapäevatöö osa ongi lapsed lugema õpetada ja lugemisoskust arendada. Raivo Tihanov on tuntud  kunstnik, kelle pildid kaunistavad  paljusid raamatuid. Tema joonised toetavad aabitsa tekste ja annavad lisavõimaluse teemade edasi arenduseks ning aruteluks.

Naer mõjub kogu inimorganismile ja eriti vaimsele seisundile  positiivselt. Huumor ja nali omavad positiivset mõju inimese igapäevasele elule ja ka lapse arengule. Uuringud on kinnitanud huumori mõju intellektuaalsele, emotsionaalsele ja sotsiaalsele arengule. Tänu huumorile tajume kergemini ebaõnne ja  suudame ületada probleeme.

 

Ma olen kindel, et kõik inimesed on tähti õppinud just aabitsast. Aastate jooksul on ilmunud mitmeid aabitsaid, kindlasti on igal ühel meist just see päris “oma” aabits, mis südamele kõige lähemal. “Juku ja Juta aabits” on aabitsate valikus üks uuemaid, kuid see on üks väga lahe aabits, sest tähtede õppimiseks ja ka lugema õppimiseks on appi võetud naljakad lood, anekdoodid.

Alustatakse nagu ikka tähest A. Sellele järgnevad B, D, E jne. Iga tähe juures on üks vahva lugu, mille peategelasteks on Juku ja Juta, kuid ka Buratino, väike Doris, Leopard, Henrik, kes müüb hobust, talumehed Ints ja Ivo, väike Oskar jne. Iga loo juures on ka igasugu küsimusi, millele tuleb vastused leida.

Seejärel tulemad “võõramad” tähed, mis on omamoodi ka keerulised. C, F, Q jne. Ka nende tähtede juures on palju lahedaid lugusid. Siin seiklevad väike kalamees Šaša ja siil, naabrimehed, nende kanad ja lilled, titad ja toonekured, Yvonne ja Xenia, kes õpivadki keerulisi tähti.

Kui tähed läbi saavad, siis tulevad juba veidi pikemad naljalood. Vahvate juhtumitega on seotud jänes ja karu, mees, kes näeb unes jalgpalli mängivaid hiiri, kassipoeg ja kassiema, mees, kes on hädas arvutiga, mees ja rääkiv konn, Juku ja Juta.

Usun, et selle aabitsaga saavad kõik tähed ilusasti selgeks, sest selle aabitsaga on õppimine ju hiiglama naljakas ja lõbus. Lisaks on siis ka super-suurepärased pildid, mille autoriks Raivo Tihanov.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad