KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Kätlin Vainola, Ulla Saar "Sonja ja kass"
Uus raamat: Kätlin Vainola, Ulla Saar "Sonja ja kass" (31 märts 2015)

Kätlin Vainola, Ulla Saar

“Sonja ja kass”

(Pegasus)

 

Paljud lapsed unistavad oma loomast. Sonjal on kah täpselt selline unistus – ta soovib endale kassi. Ühel päeval tema unistus täitub... isa tuleb Sonjale külla ja toob kassi kaasa. Ema on kassi võtmisega nõus. Nad arvavad, et laps, kelle vanemad on lahus, vajab just üht sellist sõpra. Ja nii jääb üle kassile nimi panna, ehitada pesa ja hakata mängima. Aga selgub, et kasside mängud erinevad veidi laste omadest. Ja kui tuleb pulmaaeg, siis lähevad kassid täitsa hulluks kätte...

 

Kirjastus “Pegasus” on avaldanud ühe ilmatuma ilusa, vahva ja laheda lasteraamatu. Selles on palju lühikesi ja armsaid lugusid, mis kokku moodustavad ühtse terviku, ühe loo. Lisaks on hästi lahedad, ilusad ja väga omapärased ka Ulla Saare joonistatud pildid.

 

Raamat algab sellega, et Sonja isa tuleb Sonja juurde. Kaasas on tal suur spordikott ja sealt on kuulda näugumist!? Isa arvab, et need on vist näuguvad dressipüksid, aga ei ole! See on hoopis triibuline kassipoeg, kelle isa Sonjale kingituseks tõi. Sonja on õnnelik, kuid tuleb teada saada ka seda, mida ema asjast arvab.

Ema tulebki koju ja õnneks on ta kiisupojaga nõus! Väga vahva! Väga vahva pole see, et Sonja ema ja isa ei ela enam koos, kuid hea on see, et nad mõlemad hoolivad Sonjast väga palju!

 

Ja edasi. Kassipoeg saab nime – Oskar. Ta on ju poiss ikkagi ja poisslapsel peabki olema selline vahva poisslapse nimi!

Kiisupoeg saab ka pissimiskasti ning Sonja meisterdab talle igasugu vahvaid mänguasju. Oskarile tehakse uhke pesa, kuid nagu kassid ikka – Oskar magab täpselt seal, kus ise tahab, vahetevahel teeb ta seda ka oma pesas…

Lugeda saame sedagi, kuidas Sonja Oskarit vannitab, mida kiisu sellest arvab. Sonja käib Oskariga isa juures, kuid seal teeb Oskar pahandust ja lõhub ära isa esinemiskostüümi. Isa saab Oskari peale pahaseks, kuid veidi hiljem lepivad nad ära, sest kassid on ikka ja alati tahtnud kusagil oma küüsi teritada.

Saame teada sedagi, et Oskar ei lõhkunud mitte ainult isa ülikonda, sest ka kodus on probleeme – augud kardinates, seintelt tapeet maas, diivanil küünejäljed. Midagi ei ole teha, Oskarile meeldib kraapida ja emagi on sellega leppinud. Saab ju alati remonti teha, kui Oskar juba suurem kiisu on ja sedavõrd palju rumalusi ei tee.

Vahvaid lugusid on selles raamatus veel ja veel – loeme, kuidas Oskar ja Sonja mängivad, kuidas Oskar emal tööd teha aitab, kuidas Oskar täiskuu ajal ei maga, kuidas Oskar ära põgeneb, kuidas teda otsitakse, kuidas Oskar kassipulmas käib, kuidas kassipojad sünnivad, kuidas peetakse Oskari esimest sünnipäeva.

 

Selline vahva ja armas, kuid ka õpetlik raamat. Toredad lood kiisupojast ja väikesest tüdrukust, kuid usun, et kõigile saab selgeks, et kiisupoegade kasvatamine ei ole mitte lihtne töö ja võib ette tulla igasugu keerulisi olukordi.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad