KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Jonathan Auxier ''Osav Peter ja tema Fantastilised silmad''
Uus raamat: Jonathan Auxier ''Osav Peter ja tema Fantastilised silmad'' (1 aprill 2015)

Jonathan Auxier

“Osav Peter ja tema Fantastilised silmad”

(Pikoprint)

„Osav Peter ja tema Fantastilised Silmad” on haarav seiklus kümneaastasest pimedast orvust, kellest olude sunnil saab meistervaras. Ühel saatuslikul pärastlõunal näppab Peter salapärase karbi, milles on kolm maagilist silmapaari.

Esimest paari proovides satub ta hetkega peidetud saarele, kus talle esitletakse erilist ülesannet: reisida kaugemale tuntud maadest ja päästa kadunud kuningriik selle reeturliku valitseja küüsist. Fantastiliste Silmade ja mõne üpris ebatavalise sõbra abiga asub Peter unustamatule, seikluslikule reisile, et päästa hädasolijaid – ja avastada oma tõeline saatus.

 

Mulle on muinasjutud alati meeldinud. Need meeldisid mulle lapsepõlves ja meeldivad ka nüüd, täiskasvanuna.

 

“Osav Peter ja tema Fantastilised Silmad” on muinasjutt ja teisest küljest ka seiklusjutt, ja otse loomulikult vahva lasteraamat. Raamatu autor Jonathan Auxier on ise tõdenud, et ta on saanud mõjutusi paljudelt teistelt lasteraamatutelt ja minu arust on Osava Peteri-loos midagi, mis tuletab meelde Peeter Paani-lugusid, kuid ka näiteks raamatut “Alice Imedemaal”.

Selle raamatu alguses saame tuttavaks pimeda ja vanemateta vargapoisi Osava Peteriga. Räägitakse sellest, kuidas ta vargapoisi teele sattus, kui osav ta tegelikult on ja sellest, kuidas ta peab töötama ühe igati hirmsa ja jubeda vanamehe, härra Seamuse heaks.

Ühel heal päeval õnnestub Peteril varastada kübarameistrilt üks salapärane karp, mille sees on salapärased munad, mille sees omakorda Fantastilised silmad – kullast, oonüksist ja smaragdist.

Peter paneb kuldsed silmad oma tühjadesse silmakoobastesse ja nii seiklused alguse saavadki.

 

Poiss leiab ennast vee alt ja ta on uppumas. Õnneks siiski ta pääseb ja kohtub söör Todega – ühe kummalise tegelasega, kes ühendab endas nii kassi, hobust kui ka rüütlit. Üks pahatahtlik nõid on ta ära neednud! Seda me veel ei tea, kuid just söör Todest saab Peteri vahva ja abivalmis seikluskaaslane.

Peter ja söör Tode leiavad end ühelt saarelt, kus Peter kohtub uuesti kübarameistriga ja professor Koogiga, kes ongi poisi saarele toonud. Saarel asub Murettekitav Järv, kuhu on jõudnud pudelid, mille sees kirjakesed – abipalved. Kirju on palju ja keegi ei suuda abivajajaid aidata.

On ka üks pudel kirjakesega Kadunud Kuningriigist. See oli üks ilus ja müstiline paik, kus elanikud oli õnnelik, loomad olid õnnelikud ja see koht oli sedavõrd ilus nagu oleksid paradiisis. Ühel päeval Kadunud Kuningriik kadus jäljetult, haihtus…

 

Osav Peter on professor Koogi kinnitusel just see, kes peaks minema Kadunud Kuningriiki otsima ja välja selgitama, mis juhtus. Kaasa saab ta võtta ka söör Tode. Esialgu on poiss vastu, kuid lõpuks otsustab ta minna.

 

Minnakse väikese purjepaadiga. Ühel ööl on meri kadunud ja ümberringi on vaid liiv. Nad on sattunud Teenitud Kõrbe, kus kuningas hoiab vangis igasugu sulisid ja pikanäpumehi, kuid ka lausa süütuid inimesi. Kõrbes hoiavad silma peal kaarnad, kes ühel hetkel varastavad ära ka Fantastiliste silmade karbi.

Peter ja söör Tode alustavad otsinguid, et leida üles kaarnapesa ja silmad. Neil tulevad appi ka tõelised vargad – Piilur, Köhatus, Sebija ja Muukraud. Üheskoos leitakse kaarnapesa ja Peter saab kätte ka karbi silmadega.

Peteril õnnestub kõrbest ja kaarnapesast tänu silmadele pääseda ja ta leiab ennast Perfektsest Paleest. Seal tutvub ta pales toimetava proua Siirupiga ja selgub, et palee on seotud Kadunud Kuningriigiga. Esialgu tundub, et suure palee elanikud on õnnelikud, siis tegelikult pole nad seda sugugi mitte.

Kui saabub öö, siis suletakse palee uksed väljast ja valvama asuvad hirmsad koletised – suured ahvid. Kuningas hoiab inimesi siingi vangis ja ei lase neil kohtuda Kadunukestega!? Kuid, kes on need Kadunekesed?

Veidi hiljem saame teada, et Kadunekesed on lapsed. Kuningas kardab lapsi, kuna lapsed ei lase ennast käsutada!

 

Peter kohtubki ühe kummalise lastekambaga, kus on sellised tegelased nagu Vops, Tema Majesteet, Vaev, Kihistaja, Kuulike jt. Nende juht on Tema Majesteet ehk printsess Peg, kelle parimaks abiliseks on kaaren Simon, endise ja õiglase Kuninga Kuninglik Ihukaitsja.

Lugeja saab teada, et Peg on troonilt tõugatud Kuninga tütar. Troonil on hoopis Pegi onu, kes on üks ebameeldiv mees, kes kõiki oma võimu all tahab hoida. Kuningas on lastelt ära võtnud isegi nende nimed!

Esialgu ei ole Peter ja lastekamba suhted eriti head, kuid veidi hiljem selgub, et just Peg on saatnud abipalve kirjaga, millepärast Peter ju Kadunud Kuningriiki otsima tuli.

 

Peter, söör Tode, Peg ja kaaren Simon ühendavad oma jõud ja hakkavad astuma otsustavaid samme, et praegune kuningas troonilt tõugata. Nad peavad võitlema ahvide, kaarnate ja paljude teistega, kuid kas nad suudavad jõuda võiduka lõpuni, seda tuleb teil ikka ise lugeda.

 

“Osav Peter ja tema Fantastilised silmad” on hästi põnev ja lahe lasteraamat. Tõeliselt seikluslik muinasjutt, kus on kummalisi tegelasi, vapraid kangelasi, kuningaid ja kuningriik, on headust ja on halbust. On palju põnevust ja lahedaid kohtumisi. Kõik on edasi antud sellises mõnusas ja muinasjutulises toonis.

Soovitan kindlasti lugeda kõikidel lastel, kui ka neil, kel hinges lapsemeelsust on…

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad