KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Heljo Mänd "Pidu vihma ajal"
Uus raamat: Heljo Mänd "Pidu vihma ajal" (18 august 2015)

 

 

Heljo Mänd

“Pidu vihma ajal”

(Hea Lugu)

Lõbus luuletus väikesest Epust, kellel on vihmase ilmaga kodus igav ja kelle mänguasjad otsustavad tuju tõstmiseks tantsupeo korraldada.

 

Heljo Mänd on kindlasti üks armastatumaid ja viljakamaid eesti lastekirjanikke, kes rõõmustanud väikesi ja suuri raamatusõpru üle 50 aasta! Kes meist ei teaks tema kirjutatud raamatuid: “Pillerpall”, “Koer taskus”, “Toomas Linnupoeg”, “Karu-aabits” jpt.

“Pidu vihma ajal” ilmus algupäraselt juba 1958. aastal. Selle teose kohta on öeldud, et tegemist on värssjutustusega ja ma usun, et selle kohta võib öelda ka pikemat sorti luuletus.

 

“Pidu vihma ajal” on lugu, mis sobib suurepäraselt õige varsti saabuvasse sügisesse. Väikesel Epul on igav, sest väljas kallab vihma. Epp palub, et vihm järele jääks, kuid vihma hakkab hoopis rohkem sadama! See kurvastab Eppu sedavõrd, et ta hakkab nutma. Kuna väike Epp on kurb, siis on kurvad ka tema nukud ja mänguloomad. Mängukaru on see, kes teeb ettepaneku korraldada üks rõõmus õhtu, laulu ja tantsuga.

Nukud ja Epp alustavad kodus väikese koristusega, mängurebane lubab pidusaali ära värvida, kuid see ei taha tal eriti hästi õnnestuda. Rebase värvimistöödesse sekkuvad mängujänkud ja nüüd läheb õige lõbusaks.

Samal ajal teevad köögis mängukoerad magustoitu. Ka siin ei taha kõik hästi õnnestuda, sest koerapoisid söövad moosipurgi tühjaks ja unustavad sootuks kringli, mis läheb kõrbema!

Kui mängukoerad köögis askeldavad, siis triigivad nukud kleite ja teevad patsidesse lehve, no selline tüdrukute värk! Mänguorav harjab saba ja mängukiisud pesevad teineteise silmi.

Mis oleks üks korralik pidu ilma orkestrita? Ka orkester on olemas. Seda juhatab mängukukk, lausa kuketaat ise! Orkestris laulavad mängukassid, põrsas mängib saksofoni, karud mängivad trumme, konnadki laulavad. Väike tibu loeb ette luuletuse! Kitsejuss tantsib kaerajaani ja mängupart viib talle selle vahva tantsu eest lilled!

Karupoeg käib vahepeal köögis moosi somas ja rikub sellega oma kuue. Nii pannakse karupoeg pesupajasse, kus ta topib suhu terve seebi! Ja oh seda seebimullitamist, mis siis algab!

Pidu jätkub! Lüüakse tantsu, ainult siili eu taheta tantsuringi võtta, sest tal on teravad okkad. Väike Epp okkaid ei karda, tema kutsub ka siili tantsima. Kui väljas hakkab päike paistma, siis Epp ei tahagi enam välja minna, sest tal on toas vahva pidu!

Selline lahe lugu on see “Pidu vihma ajal”. Üle 50 aasta tagasi ilmunud raamatu sobib lugemiseks suurepäraselt ka täna. Väikestele lugejatele on see vahva uudisteos, vanematele inimestele mõnus nostalgia-annus.

Väga lahedad pildid on joonistanud Vive Tolli.

 

Marko Tiidelepp

 

 

Raamatu on illustreerinud Vive Tolli.
Esmatrükk: Eesti Riiklik Kirjastus, 1958« Eelmised nädalad