KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: ''Loomad''
Uus raamat: ''Loomad'' (25 august 2015)

 

 

“Loomad”

(Koolibri)

Kaunite värvipiltidega raamat tutvustab meie planeedi ilusamaid, koledamaid ja lihtsalt kummalisi loomi. Lisaks võimalusele imetleda loomariigi mitmekesisust pakub see raamat lastele mitmeid tegevusi. Vastake küsimustele, leidke valele leheküljele eksinud loomad ja harjutage loendamist saja piires.

 

Raamatu pealkiri “Loomad” viitab sellele, et tegemist on loodusraamatuga, mis räägib meile loomadest. Raamat on väga uhke ja suur ning esikaanel vaatab vastu suur hulk väga põnevaid loomi, linde, kalasid, putukaid jpt.

Avame raamatu ja selgub, et tegemist on tõepoolest väga uhke pildiraamatuga, kus teksti on väga vähe, kuid selle eest on väga palju väga ilusaid joonistusi. Esimene paariskülg tutvustab väikesele lugejale neid tegelasi, kes on pealt siiruviirulised nagu sebra, tiger, kassleemur, mesilane, vahuu jt. Teine paariskülg tutvustab lugejale täppide ja tähnidega tegelasi – gupi, anaconda, kaguan, tsiibet, leopard, salamander jpt. Juba esimestel lehekülgedel on palju neid loomi, kellest pole varem isegi kuulnud või oled väga harva kuulnud. Edasi tuleb lehekülg punaseid loomi – rebane, punane hiidkänguru, krevett, kardinal jt ning rohelisi loomi – kameeleon, leopardkonn, tiiger-tömpsuu jt. Loodus ja loomad on tõepoolest vägagi värvilised!

Seejärel saab väike lugeja hakata loendama ja ühtlasi ka numbreid õppima, sest järgmistel lehekülgedel on 10 konna ja 20 ämblikku. Pean tunnistama, et ämblikud mulle jätkuvalt ei meeldi…

Kuid, kellel on huvitavad silmad. Kindlasti paljudel loomadel, kuid sellest raamatust leiame lumekaku, merilesta, porilase, kalmaari, aie jt.

Ja värvide õppimisega jätkame – kollane ja oranž on värvitoonid, mida väikesele lugejale tutvustatakse.

Seejärel lähevad loomad üsna hirmsaks, sest kahel küljel saamte tuttavaks õudsate elukatega – bombiil, ebaskorpion, kirveskala, palvetajaritsikas, tiibkala, kirp jt. Tegelikult on mõned neist õudsetest elukatest ju täitsa armsad!

Numbritega edasi – 30 lepatriinut! No see on ju peaaegu lepatriinude armee! 40 konnakullest ja 50 liblikat – siin on tõepoolest väga palju väga ilusaid liblikaid!

Silmadest oli juttu, nüüd tutvustatakse meile loomi, kellel on veidrad kõrvad – fennekrebane, suurhüpik, londikkoonu, hüpikjänes, pesukaru, tuhnik jt.

Seejärel tutvume kiirete ja aeglastega. Kiired loomad on näiteks gepard, afaliin, jooksurkägu, nandu. Aeglased loomad on aiatigu, siil, kolmavarvaslaisik. Viimati mainitu on ikka väga-väga aeglane tegelane.

Kiiretele ja aeglastele järgnevad loomad, kellel on sarved ja astlad. Näiteks elevant, kõrvahark, okassiga, ninasarvik, morsk, peetrikala jt.

Otse loomulikult ei saa ma teile ju kõike ära rääkida, sest peab jääma põnevust ning avastamisrõõmu lugejale, kuid igal juhul ootab teid ees üks väga põnev seiklus loomamaailmas, kus kohtute veel 60 põrnika, ilusate lindude, sinise ja lilla värviga, nutikate nokkade, suurte ja väikestega, eriliste ninade, 80 pingviini jpt.

Öeldakse, et üks pilt räägib rohkem kui tuhat sõna. See raamat on kindlasti just selline. Usun, et väike lugeja saab seda raamatut vaadates ja uurides teada, et maailmas on ikka väga palju väga erinevaid loomi. Lisaks saab selle raamatu abil õppida numbreid ja loendama, õppida värvitoone ning võrrelda erinevaid loomi, kes on suured, kes väikesed, kes karvased, kes mitte, kellel on kummalised ninad, kõrvad või silmad. Olen kindel, et seda raamatut tasub uurida ka täiskasvanul (näiteks koos lapsega), sest siin on avastamisrõõmu kõikidele!

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad