KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Kerttu Soans "Suur või väike Ingel", Tiia Kõnnusaar "Martti läheb kooli"
Uus raamat: Kerttu Soans "Suur või väike Ingel", Tiia Kõnnusaar "Martti läheb kooli" (7 september 2015)

 

 

Kerttu Soans “Suur või väike Ingel”

Tiia Kõnnussaar “Martti läheb kooli”

(Varrak)

 

Ingli ja Martti raamatul on kaks esikaant. Avad raamatu ühelt poolt ja kohtud just 7-aastaseks saanud Ingliga. Alustad raamatut teiselt poolt ja elad kaasa värske koolipoisi Martti lugudele. Kui eelmises Ingli ja Martti raamatus käisid peategelased veel lasteaias, siis nüüd lähevad nad esimesse klassi. Ootamatult selgub, et ettekujutused koolist ja see, milline kool tegelikult on, polegi üks ja seesama. Kui esimene koolipäev on nagu muinasjutt, mis võiks kesta igavesti, siis mõnel teisel päeval tahaks kooli üldse kotti pista ja minema visata. Hoolimata vastuoludest või just tänu neile kasvavad Ingli ja Martti arusaamad maailma asjadest mühinal. Lugudes on pööraseid küsimusi, naljakaid vastuseid ja kummalisi tegelasi. Uskumatu ja igapäevane põimuvad ja lubavad ka lugejal kõige tavalisemas eluhetkes ebatavalist näha. 

 

See lasteraamat on vahva väga mitmel moel. Esiteks seepärast, et raamatu ühel pool on väikese Ingli lood, kui pöörad raamatu ümber, siis on seal hoopis teine raamat, milles tegutseb väike, vahva poiss, kel nimeks Martti. Seega, kaks raamatut ühtede kaante vahel! Vahva on seegi, et üks raamat oleks justkui tüdrukutele, teine poistele, kuigi eks mõlemat raamatut võivad lugeda nii tüdrukud kui ka poisid. Ja kolmas vahva asi on see, et Ingel ja Martti lähevad mõlemad esimesse klassi ja äsja oli ju 1. september, esimene koolipäev. Seetõttu on kindlasti lahe lugeda neid lugusid, milles ongi juttu kooliminekust ja koolist.

“Suur ja väike Ingel” algab sellega, et Ingel lõpetab lasteaaeda. Kohe alguses mainin, et Ingel on väike tüdruk, tal on selline lihtsalt selline ilus nimi. Inglil on väga vahva kasvataja, kel nimeks Anu. Anu on see, kes kinnitab, et Ingel on piisavalt suur, et kooli minna, kuigi suve jooksul peab türduk kooliküpseks kasvama. Ingel ei saa aru, mis see kooliküpsus tähendab, sest seda ei saa mõõta ei sentimeetrite ega kilodega. Ja kas ta on ikkagi suur või väike Ingel? Ingli ema ja isa üritavad tütrele selgitada, mis see kooliküpsus on.

Teises loos on juttu nii koolist, kui ka kahe munaraku kaksikutest. Ingli ema sõbranna räägib, et koolides on asjad üsna kehvasti. Õnneks selle sõbranna poeg lohutab Inglit, et tegelikult on koolis ikka päris vahva! Juttu on sellestki, et ka Ingel tahaks endale õde või venda.

Kolmandas loos on juttu suvest, koolist ja sellest, kuidas Ingli ema koolis käis.

Neljandas loos oleme jõudnud 31. augustini, mis tundub Inglile olevat kõige pikem päev. Põhjus selles, et Ingel on elevil, sest 1. september, esimene koolipäev on kohe käes. Ingel meenutab ka käiku hambaarsti juurde, mis esialgu tundus olevat üsna hirmus ettevõtmine, kuid tegelikult polnud seal mitte midagi hirmsat.

Viiendas loos saame osa Ingli esimesest koolipäevast – aktusest, aabitsast, saame tuttavaks klassijuhataja ning Ingli pinginaabriga. Nemad omakorda vahetavad värvipliiatseid ja nii on pinginaabritel esimene omavaheline saladus.

Kahes viimases Ingli-loos saame teada, mida väike tüdruku sügisestel õhtutel teeb ning seda, et Ingel saabki endale varsti väikese venna!

“Martti läheb kooli” algab sellega, et poiss läheb koos emaga kaubamajja koolitarbeid ostma. Poiss saab endale laheda koolikoti, millel draakoni pilt. Miks Martti just sellist koolikotti tahtis? No selleks on ikka oma põhjus, millest peate ise raamatust lugema.

Teises loos lööme kaasa Martti esimesel koolipäeval. Saame tuttavaks Martti klassikaaslaste ja kooliga, saame teada, kes on Sebastian ja kes on tema salapärane ning põnev loomake, kel nimeks Nupsu.

Kolmandas loos selgub miks Martti teasel koolipäeval kooli hilineb. Martti kooliteel elab mitu kassi ja seal on palju kastaneid, mis poissi veidi “kinni” hoiavad.

Neljandas loos oleme jõudnud septembrist oktoobrisse. Martti õpib tähti ja sellel lool on põnev pealkiri “Tähtede sõda”.

Viiendas loos saame minna koos Martti klassiga ekskursioonile botaanikaaeda, mis küll väga pikalt ei kesta, sest üks klassikaaslastest kukub vette. Õnneks lõpeb kõik hästi!

Kuuendas loos on Marttil üsna õnnetu koolipäev. Juhtub igasugu äpardusi, kuid õnneks tuleb appi poisi nähtamatu sõber, draakon Kuldtiib!

Seitsmendas loos oleme jõudnud detsembrisse. Saame tuttavaks majahoidja, onu Maunoga. Lööme kaasa jõuluetendusel, milles Martti kehastab kuuske. Lisaks arutleme ka päkapikkude olemasolu üle.

Sellised väga südamlikud, armsad lood on selles raamatus. Lood elust enesest ja see ongi lahe. Lugusid lugedes saab nalja, kuid saab lugeda ka tõsisematest asjadest. Nii nagu elu ongi. Lisaks see, et peategelased Ingel ja Martti on ju igati toredad lapsed.

Väga ilusad ja vahvad pildid on joonistanud Katrin Ehrlich. Lahe on see, et Ingli-lugudel on just sellised pildid, mis peaksid tüdrukutele sobima. Martti-lugudel on sellised pildid, mis kindlasti poistele meeldivad. Suurepärane!

 

Marko Tiidelepp

 

 

 « Eelmised nädalad