KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Alice Pantermüller, Daniela Kohl ''Minu Lotta-elu. Pungil täis küülikuid''
Uus raamat: Alice Pantermüller, Daniela Kohl ''Minu Lotta-elu. Pungil täis küülikuid'' (21 september 2015)

 

Alice Pantermüller, Daniela Kohl

“Minu Lotta-elu. Pungil täis küülikuid”

(Koolibri)

 

Kümneaastase Lotta elus toimub suur muutus: algkool on läbi ja ta läheb esimest korda suurde ühiskooli. Õnneks tuleb sinna ja suisa samasse klassi ka tema parim sõbranna Cheyenne, kellega koos saab alati palju nalja. Pealegi on Cheyennel terve korter täis küülikuid ja väike õde Chanell. Lottal on kaksikud „nõmevennad“ Simon ja Jakob, ajurvedahull ema ning kooliõpetajast isa, kellel aeg-ajalt oma perest mõõt täis saab. Ainult Lotta on normaalne – vähemalt ise ta arvab nii. Seda saame lugeda tema rohkete naljakate piltidega ülestähendustevihikust, mille on graafilise jutustusena raamatukaante vahele vorminud saksa kirjanik Alice Pantermüller ja kunstnik Daniela Kohl.

 

Pean tunnistama, et vaatamata sellele, et tegemist on väga lõbusa ja toreda lasteraamatuga, siis naersin ka mina (täiskasvanud inimene) seda raamatut lugedes üsna häälekalt, sest see on üks igavesti naljakas lugu.

Raamatus on tore juba see, et kokku pandud tekst ja illustratsioonid, mistõttu võiks vist ütelda, et see on koomiksilaadne lasteraamat, kuigi kindlasti mitte ei ole see lihtsalt koomiks.

Raamatu sisu on edasi antud loo peategelase Lotta Petermanni päevikuna. Ta on 10aastane lõbus tüdruk, kellel on ema (Sabine) ja kooliõpetajast isa (Reiner), tal on ka kaks nooremat venda, kaheksa-aastased kaksikud Jakob ja Simon. Lotta kutsub neid nõmevendadeks, sest nad on ulakusi täis. Lotta parim sõbranna on Cheyenne, kellel omakorda väiksem õde Chanell. Tegelastest tasub mainida veel Lotta klassiõde, väga uhket ja üsna pirtsakat Bereniket ja tema venda, ülimalt cooli Casimiri. Olulised tegelased on veel Lotta klassijuhataja proua Kakard ja Lotta naabrinaine proua Segebrecht, kellel on väike, vahva ja väga karvane koerake, kel nimeks Polly ning kakaduu, kel nimeks Hannibal.

Tegelikult on Lotta ju igati tavaline koolitüdruk, kellel juhtub küll igasugu sekeldusi ja äpardusi nii koolis kui ka kodus. Kuid, ülekõige meeldivad talle loomad! Eriti koerad, kuid selles raamatus on väga palju küülikuid – lausa 200 tükki!

Raamat algab 19. augustiga, kui Lotta läheb kooli, neljandasse klassi. Tüdruk ei käi enam algkoolis, tema läheb nüüd juba ühiskooli. Samasse klassi tuleb ka Lotta parim sõbranna Cheyenne, kusjuures nad mõlemad arrrrmastavad loomi!

Tüdrukud saavad esimesel päeval tuttavaks ka uue klassijuhatajaga – Gisela Kakardiga. Kuna Cheyenne julgeb klassijuhataja nime üle nalja visata, siis jääb ta karistuseks peale tuned. Lugeja saab tuttavaks esimesel päeval ka Lotta uue klassiõe, uhke tüdruku Berenikega ning lööme kaasa ka Lotta ja tema pere pitsa söömisele, sest on ju ikkagi esimene koolipäev! Ka pitsasöömingul juhtub igasugu äpardusi ning Lotta saab kingituseks uue plokkflöödi, tundub, et India oma.

Lotta on plokkflöödimängu juba kolm aastat, kuid ega tal see eriti hästi välja ei tule. Lisaks kõigele muule on ta üle elanud seitse (!) plokkflöödiõpetajat. Lisaks kõigele muule tundub, et Lotta uus plokkflööt elaks justkui oma elu ja tuletab oma olemasolu üsna tihti meelde. Lotta üritab oma uuest pillist lahti saada, kuid see ei taha eriti hästi õnnestuda.

Veidi hiljem saame teada seda, et Cheyenne’il on kodus 200 küülikut! Kuna Lotta ei saa koju koera võtta, siis äkki saaks ta endale kaks küülikut? No Cheyenne on nõus andma talle ühe – ühe, kes on veidi äbarik… See solvab hirmsasti Lottat ja ta otsustab endale uue parima sõbranna hankida, kuid ega siis sellised väikesed asjad suurt sõprust katki tee.

Loomulikult saab siin nalja veel ka nende 200 küülikuga, kuid saame teada, et Lotta ema on kokku ostnud 80 pakki hambaid puhastavaid kanakrõpse, mis mõeldud – koertele! Ja ei maksa unustada, et Lotta perel ju koera ei ole! Saame teada, kes on kilpkonn Heesters, kes Lottale igal pool ette jääb. Kuulame Lotta plokkflöödi mängu terve klassi ees. Lisaks saame teada, kuidas Lotta üritab raha teenida, et endale ise isiklik lemmikloom osta – ta kavatseb maha müüa plokkflöödi, pakub koerajalutusteenust oma naabrinaisele, kuid kõik need plaanid ei lõpe just eriti hästi.

Ja veel – saame osa sellest, kuidas Lotta, Cheyenne ja Chanell üritavad maha müüa 200 küülikut ja millega see lõpeb (mängus on ka Lotta salapärane plokkflööt), käime Lotta ja Cheyenne’iga suurel aastalaadal. Saame teada, millised loomad Lottale ei meeldi, kihutame tüdrukute ja mitme koeraga mööda parki jne.

Vot selline vahva raamat see uus Lotta-raamat on! Hästi naljakad juhtumised, kummalised äpardused ja loomulikult palju igasugu loomi.

Tekstid on hästi lahedad ning lastesõbralikud, pildid vallatud ja toredad.

 

Marko Tiidelepp

 

 

 

 « Eelmised nädalad