KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: David Walliams "Hirmus õudne hambaarst"
Uus raamat: David Walliams "Hirmus õudne hambaarst" (14 oktoober 2015)

 

 

David Walliams

„Hirmus õudne hambaarst“

(Tänapäev)

 

Ettevaatust.
See on õudusjutt.
Milles on palju väljamõeldud sõnu.

Menuki „Gängstamemm” autori uus kiljuma panevalt naljakas ja kohutavalt õudne raamat, mis räägib väikesest poisist nimega Alfie, kellel on suur süda ja veel suurem hirm hambaarstide ees.

David Walliams toob teie ette õela pahalase, kelle sarnast tema lugudes varem nähtud pole, ja jutustab põnevusloo, mis paneb teil hambad hirmust plagisema ja naerust valutama.

David Walliams on üks Suurbritannia menukamaid lastekirjanikke. Tema raamatuid on tõlgitud kolmekümne nelja keelde ja ainuüksi Suurbritannias on neid müüdud üle kahe miljoni eksemplari. Davidi raamatud on nautinud seninägematut edu ka kriitikute seas – mitmetes arvustustes võrreldakse teda tema kõige suurema kangelase, Roald Dahliga.

Linnakese peale on laskunud pimedus. Öö varjus juhtub kummalisi asju. Lapsed panevad oma hamba hambahaldja jaoks padja alla, aga hommikul ärgates leiavad nad sealt ... surnud nälkja, elusa ämbliku, sada kõrvaharki ringi sibamas.
Kuri tegutseb. Aga kes või mis võiks olla selle taga?
„Lugege seda raamatut ja saate teada!”

Lastekirjanduse ajaloost on teada mitmeid lasteraamatuid ja nende tegelasi, kes on ajatud ning on pakkunud vahvaid lugemiselamusi nii minevikus, praegu kui ka tulevikus. Võtame näiteks Mowgli, Pinocchio, Cippolino, Nils Holgerssoni, Pipi Pikksuka, Katuse Karlssoni, Viplala, Totu jpt. Mulle tundub, et ka David Walliamsi lasteraamatutes on see MISKI, mis viib need raamatud lastekirjanduse varamusse, mida loetakse ka tulevikus suurima hea meelega. „Hirmus õudne hambaarst“ on samuti selline raamat, milles on huumorit, põnevust ja ka tõisemaid teemasid ja siis veel see oluline MISKI!

Raamatu alguses kinnitab kirjanik, kes muideks on ju ka koomik, näitleja ning kohtunik teleshow's "Britain's Got Talent", et raamatu lugemisel tasub olla ettevaatlik, kuna see on õudusjutt, milles on ka palju väljamõeldud sõnu. Ka raamatu esikaanel on kirjas: „Lugu, mis paneb su hambad hirmust plagisema ja naerust valutama!“

Seejärel saame tuttavaks peategelastega: Alfie, poiss, kelle hambad on väga-väga katki; Alfie isa, kes töötanud aastakümneid söekaevanduses, kes on nüüd väga haige ja liigub ratastoolis; Gabz, väike ja tragi tüdruk, kes ei ole Alfie tüdruksõber vaid sõbertüdruk; jube hambaarst, Preil Juur ja tema jube, valget värvi kass Kihv; vahva sotisaaltöötaja Winnie; lahe ajalehemüüja Raji; üsna kummaline politseinik Konstaabel Plank. Eks neid tegelasi on siin veel, kuid nemad on peategelased.

Alfie on üks tavaline, 12aastane koolipoiss, kelle hambad on väga-väga katki, täiesti lagunenud! Tal on olnud lapsepõlves üks väga traumeeriv kogemus hambaarstiga, kui üritati ühte tema hammast välja tõmmata – sellest saamegi raamatu alguses lugeda ja üsna pikalt. Pärast seda pole poiss hambaartsi juures käinud. Alfie ema on surnud, tema isa, kes töötas aastakümneid söekaevanduses on üsna haige ja liigub ratastoolis. Alfie peab hoolitsema nii iseenda kui ka isa eest, kuid kuidagi saab poiss hakkama. Raha neil palju pole, ka söögiga pole asjad kiita, Alfie kooliriided onkulunud. Tegelikult on Alfie isa üks vahva tegelane, kes kutsub oma poega heatahtlikult kutsikaks ning ta jutustab väga palju põnevaid lugusid, nagu ta ise Alfiele ütleb: „ Muud pole vaja teha, kui ainult silmad sulgeda ja uskuda...“

Ühel heal päeval on koolis suur aktus. Kõik algklasside õpilased on kokku aetud – peab toimuma loeng, kuidas oma hammaste eest hoolt kanda. Kõnelema on kutsutud linna uus hambaarst – doktor Juur. Ta on pimestavalt valgete hammastega naine, kes on väga pikk, kel on seljas valge laborikittel, valge pluus ja valge seelik, jalas kõrge kontsaga valged kingad, tema juuksedki on valged, koonuse kujulise soenguga. Tema nägu on kitsas ja terav, nahk valge nagu lumi. Ta tundub olevat üsna vana ja Alfiele ei meeldi ta mitte üldse! See üsna õudne naine, hambaarst käsib lastel ennast emmeks kutsuda. Ta jagab lastele komme (hambaarst nüüd siis komme jagab!!!) ja õudsat hambapastat, mis on lausa söövitava toimega. Alfie näib Preili Juurele meeldivat, sest poisil pole suus ju mitte ühtegi tervet hammast!

Pärast aktust oleme Alfie kodus, kus saame tuttavaks sotsiaaltöötaja Winniega. Ta on veidi tüsedam, mustanahaline naine, kes üle kõige jumaldab šokolaadi, ta sõidab mopeediga ning ta peab kontrollima, et Alfiel ja isal kõik hästi oleks, et poiss koolis käiks jne. Esimesel külaskäigul märkab Winnie hunnikus hambaarstikutseid ja vaadates Alfiele suhu, on selge – poiss peab minema hambaarsti juurde!

Järgmisel päeval koolis kutsub Gabz Alfie salajasele kohtumisele. Tüdruk räägib, et keegi nende linnas varastab laste hambaid, neid, mis on pandud padja alla, et hambahaldjad saaksid suust ära tulnud hamba millegi hea vastu vahetada. Hambad on kadunud, kuid asemele on jäetud igasugu jubedaid asju – kassikaka, surnud rästik, kärn, lendavate sipelgate munad, nahkhiire tiib, sajad sajajalgsed, räpane plaaster jne. Hambahaldjas sellist asja ometigi ju ei tee. Kes seda teeb? Alfie ja Gabz otsustavad minna polistei juurde, kuid sealt nad abi ei saa ja nad aetakse lihtsalt minema.

Kodus lähevad Alfiel asjad veelgi halvemaks – taaskord on seal ootamas Winnie, kes on saanud poisile aja hambaarsti juurde, doktor Juure juurde! Oh õudust! Kusjuures juba järgmiseks päevaks!

Järgmisel päeval üritab poiss Winnie eest põgeneda ja see põgenemine on väga pikk ja naljakas, kusjuures saame sellest üsna pikalt ka lugeda. Lõpuks jõuab Alfie ikkagi doktor Juure kabinetti ja seal tõmmatakse välja kõik tema hambad! Täiesti tühi suu ja seejärel visatakse poiss kabinetist lihtsalt välja!!! Õudne!!!

Poiss läheb oma hädaga ajalehemüüja Raji juurde, kes on üks igati vahva mees. Ta laenab Alfiele oma surnud naise valehambaid ja üheskoos mõeldakse välja plaan, kuidas luurata öösel seda, kes käib lastel padja alt hambaid varastamas. Selleks on vaja ühte Raji hammast!

Alfie öine valve läheb küll veidi lörri, kuid peamiseks kahtlusaluseks on siiski doktor Juur!

Seejärel lähevad asjad eriti põnevaks ja pingeliseks, lausa jubedaks! Alfie ja Gabz jälitavad doktor Juurt. Me saame teada, kes on Hambanõid, ja mida ta tahab! Lugeja viiakse pimedasse söekaevandusse, kus on Alfie ja Gabz on lausa surmasuus, kuid abi tule sealt, kust poleks seda kunagi lootnud tulevat. Asjad on ikka väga pingelised ja põnevad, kuid lõpuks saame lüüa isegi pulmas!

Superlahedad pildid on joonistanud Tony Ross ja lahedaid uudissõnu on siin palju: harjasestu, kolejõledam, väketiväkk, pähemõeldud, ägevaljem, nõianduseloogia, hambalee jt.

 

David Walliamsi lugu ON väga põnev, humoorikas ja igati lahe. See on raamat, mida on raske käest panna enne, kui kõik asjad on selged ja raamat läbi. Kes on ikkagi see hambavaras, kas Alfie ja Gabz pääsevad!

5+ raamat päris kindlasti!

 

Marko Tiidelepp

 

 

 « Eelmised nädalad