KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Heidi Raba "Sander Säinas ja lendav siga"
Uus raamat: Heidi Raba "Sander Säinas ja lendav siga" (21 oktoober 2015)

 

 

Heidi Raba

„Sander Säinas ja lendav siga“

(Tänapäev)

 

Koos emaga elav nutikas tehnikahuviline Sander eelistab sõpradega mängimise asemel hoopis oma leiutiste kallal nokitseda. Taolisele omaetteelule tuleb aga lõpp, kui ühel päeval teatab ema, et Sander saab endale kasuisa ja omavanuse kasuvenna. Suvised seiklused viivad poisid kokku rahapommijate, metsatalus elavate Ivo, Iirise ja Ingeriga, minissea Sohvi ning koguni presidendi endaga. See lugu sõprusest ja koos tegutsemise jõust kinnitab, et vapra ning julge pealehakkamisega ei ole ükski ettevõtmine võimatu.

Eesti Lastekirjanduse Keskuse, ajakirja Täheke ja kirjastuse Tänapäev korraldatud 2014. a lastejutuvõistlusel „Minu esimene raamat“ pälvis Heidi Raba käsikiri „Sander Säinas ja lendav siga“ III koha.

Pean tunnistama, et see on kindlasti üks lahedamaid lasteraamatuid, mida ma viimaste aastate jooksul lugenud olen. Selline väga mõnus, muhe ja lihtne lugu väga vahvatest ja värvikatest lastest ja nende seiklustest suvel maal. Juttu on nii sõpradest, kui ka sellest, et sõpruse abiga saab üle igast raskusest. Ja muidugi, kaasa lööb ka väga vahva minisiga Sohvi!

Raamatu peategelane on Sander Säinas. Temaga saamegi alguses tuttavaks. Saame teada, et tal on mererohelised silmad, punased juuksed ja tedretähnid. Sanderile ehk Sassule tema enda punased juuksed eriti ei meeldi, sest ta on ju ikkagi kümneaastane poiss ja kellele selles vanuses ikka porgandikarva pea meeldib. Koolis tal palju sõpru ei ole ja tegeleb hoolega oma hobiga: tal on tõsine huvi tehnika ja elektroonika vastu, ta ehitab kodus ise igasugu vahvaid masinaid. Nende masinate ja muude vidinatega puutume selles raamatus ka kokku. Ja seda ka, et Sander unistab, et temast saab kunagi tulevikus väga tubli ja kuulus insener!

Kohe raamatu alguses on Sanderil kummaline soov – ta tahaks ära vahetada oma perekonnanime Säinas! No mis nimi see selline on, mõtleb Sander ise, ja lisaks saavad paljud talle ütelda, et oh sa igavene säinas! Ema tuletab meelde, et selle perekonnanime andis poisile ju ikkagi isa, kes jäi ülekäigurajal auto alla ja suri viis aastat tagasi. Isa oli Sandrile väga kallis. Kui poiss saab teada seda, et tema ema neiupõlvenimi on olnud Tindiplekk, siis jääb ta ikkagi selle juurde, et Säinas on ju igati vahva nimi!

Ühel heal päeval annab Sanderi ema poisile teada, et ta on leidnud endale ühe väga vahva nime, kellega tal on plaan hakata koos elama. Mehel on vahva nimi – Rudolf Pisike. Kohe alguses, veidi ette rutates võib öelda, et Sanderile hakkab Rudolf üsna kiiresti meeldima ja neist saavad väga head semud. Juba järgmisel päeval, kui ema on uudise teatavaks teinud, tuleb Rudolf külla. Ta ei tule üksi, tal on kaasas poeg, Voldemar ehk Volts. Volts on sama vana kui Sander, ta on selline tüsedam, kuid igati lahe sell. Ta teeb imehästi süüa ja küpsetab. Sander hakkab teda Pisi-Voltsiks kutsuma ja esialgu tundub, et ega vist poisid omavahel hästi läbi ei hakka saama, sest nad on suhteliselt erinevad. Õnneks pole see teps mite nii, ja õige varsti on selge, et Sander ja Voldemar saavad väga headeks sõpradeks!

Juba esimesel poiste kohtumisel saab ohtrasti nalja, kui Sander tutvustab Voltsile ühte vahvat isetehtud masinat, mil nimeks Konn.

Veidi hiljem saame lugeda ka sellest, kuidas üks vahva Sandri hoovis elav kass (Vunts) poisi meisterdatud juhitava rulaga sõidab. Ka siin saab palju nalja!

Seejärel lähevad Sander ja ema, Volts ja Rudolf maale, kuna nad peavad hoidma kahel kuul silma peal Rudolfi venna Urmase suvila moodi majakesel. Kuna algamas on suvevaheaeg, siis võib arvata, et tuleb vahva suvi! Sander loodab saada vaikust ja rahu, et oma masinatega tegeleda, Voldemar loodab korjata metsast marju ja tegeleda küpsetamisega. Tegelikult lähevad asjad veelgi lahedamaks, sest poisid saavad endale ka uusi sõpru!

Ja olemegi maal. Poisid uurivad väikest suvemajakest ja ümbrust, käivad ostavad poest jäätist. Nad saavad tuttavaks ka Ivo ja Ingeriga, naabertalu lastega. Ivo näib olevat sama vana kui Sander ja Volts, Inger on palju väiksem. Esimene kohtumine on üsna õnnetu, sest kaks rahapommijat on Ivolt ja Ingerilt ära võtnud jäätiseraha. Ja seda on juhtunud juba mitu korda. Rahapommijateks olevat seal lähedal elavad vennad Rauno ja Teet, kes on kuuendikud ja oskavad isegi kikkpoksi. Sander ja Volts lubavad Ivot ja Ingerit aidata. Tuleb väja nuputada plaan! Ja see meeldib Sanderile, sest tale meeldib nuputada.

Juba järgmisel päeval lähevad poisid naabertalu lastele külla. Nüüd saame tuttavaks ka Ivo kaksikõe Iirisega, kes hakkab koheselt Sandrile meeldima. Iiris on selline tragi ja hakkaja tüdruk, kes sõidab isegi mopeediga. Tal on ka minisiga, kel nimeks Sohvi. Esialgu Sanderile Sohvi ei meeldi, mida aeg edasi, hakkab ka väike notsu poisile meeldima. Nii palju, et ta lubab ka endale kunagi minisea võtta!

Sander saab valmis ka plaani, kuidas rahapommijaid õpetada ja korrale kutsuda, selleks on vaja poisi taipu ja nutikust, veidi kunstlikult toodetud välku ja palku ning üsna hirmuäratavaid mänguämblikke, kes liikuda suudavad! Rauno ja Teet saavad korraliku õppetunni ning tahavad pärast seda hoopis teiste lastega sõbrad olla!

Ja veel. Lapsed käivad ujumas nagu suvel kombeks, kusjuures Iiris õpetab ka Sanderi ujuma. Saame tuttavaks ka Ivo, Iirise ja Ingeri ema ning koduga. Selgub, et nende maja katus laseb läbi ning Sanderil tekib ka selle jaoks plaan! Nüüd tuleb mängu lausa president, kelle suvekodu on nende naabruses. Lööme kaasa suurtel koristustalgutel, kuna külla tuleb ikkagi president, kusjuures presidendi luuramisel kasuatakse abiks lendavat siga, Ruigamit. Ja raamatu lõpus saame osa ka Sanderi sünnipäevast!

Selline vahva lasteraamat. Väga lahedad tegelased, vahvad ning humoorikad sündmused, mis tunduvad olevat üsnagi reaalsed. Nutikad leiutised, maitsvad küpsetised, lahedad lapsevanemad, president! Mida veel tahta!

Tõeline hittraamat! Ja mine tea, äkki saame ka kunagi tulevikus lugeda Sander Säinase seiklustest!

Superlahedad ja ülivägevad pildid on joonistanud Maido Hollo.

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad