KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Felix Kotta "Vaat mis juhtus"
Uus raamat: Felix Kotta "Vaat mis juhtus" (28 oktoober 2015)

 

 

Felix Kotta

“Vaat mis juhtus”

(Hea Lugu)

 

«Paha koer on hoovis Laika, tibu oma kuuti viis …»
See värsirida on eesti lugejatele tuttav juba üle 60 aasta.
Sõnakuulmatu, ent uudishimuliku kassipoja Miisi hättasattumisest pajatav õpetlik värsslugu rõõmustab väikesi lugejaid oma kaunite piltidega ka tänapäeval.

 

On vahva, et ikka ja jälle avaldatakse ka neid lasteraamatuid, mida on lugenud tänased emad ja isad, vanaemad ja vanaisad. Felix Kotta vahva lasteraamat “Vaat mis juhtus” ilmus algupäraselt juba 1951. aastal, mis tähendab seda, et seda raamatut on lugenud arvatavasti juba kolm põlvkonda. Pärast esimest ilmumist avaldati kordustrükid 1953, 1962, 1976, 1981 ja 2003.

Ka mina mäletan oma lapsepõlvest seda raamatut suurepäraselt, sest oli see ju üks üsna õpetlik lugu, juttu oli kiisudest ja ühest üsna tigedast koerakesest ning selles raamatus olid hästi ilusad mustvalged pildid. Lapsena lugedes piltide autorile ma arvatavasti tähelepanu ei pööranud, kuid nende autor on Ott Kangilaski ja tegelikult on need pildid ka täna väga ilusad.

Felix Kotta tuntumad lasteraamatud on “Hiirejaht”, “Metsapere laulikud”, “Vaat mis juhtus” ja loomulikult “Tublid loomad”, mis kõik ilmusid algupäraselt 1950ndatel aastatel. Oma lapsepõlvest mäletan Felix Kotta lastejuttude kogumikku aastast 1971, kus kõik need eelpool mainitud neli teost olid ühtede kaante vahel.

Felix Kotta elas aastail 1910-1963, ta sündis Tartus ja ka suri Tartus. Ta õppis Leingradis ja lõpetas Pedagoogikainstituudi eesti filoloogina ning töötas Siberis õpetajana.

“Vaat mis juhtus” on ju tegelikult luuletus, selline pikemat sorti. Sündmused algavad sellega, et emakass Kiis läheb hiiri püüdma. Enne seda hoiatab ta oma pojakesi, et ärgu nad õue mingu, sest seal on üks paha koer, kel nimeks Laika.

Üsna hiljuti oli Laika endale lausa tibu kuuti tirinud. Ai,ai, vaat selline paha tegelane see Laika.

Emakass läheb hiiri püüdma, väike Musti mängib aknalaual, Tiitsu hüpleb sängis, kuid Miisi tahab minna õue mängima! Temale toas ei meeldi!

Nii lähebki Miisi õue ja kiidab, et temal on küüned nagu nõelad, ei tema Laikat karda. Samal ajal luusib hoovis juba ka Laika, kes endale mängukaaslast otsib. Laika näebki Miisit ja üritab temaga mängima hakata. Miisile see asi ei meeldi, ajab küüru selga ja kihvad irevile, lisaks uriseb ja vingub. Jah, ega kasside ja koerte mängust tavaliselt midagi head välja ei tule, kuigi on ka erandeid.

Laikale teeb väike kiisu nalja ja koer muutub kiuslikuks. Ta püüab kassi mängima saada, kuid väike kiisu põgeneb. Miisi põgeneb puuriidale ja äkki hakkavad puuhalud veerema. Kiisukese käpp jääb halgude vahele. Loomulikult on see valus ja kiisuke hakkab kisama, Laika näksib samal ajal Miisit kõrvast. Vaat, kus rumal koer!

Õnneks on hoovis ka väike tüdruk, kel nimeks Liisi. Tema läheb ja päästab Miisi ära.

Lõpuks on Miisi kodus ja tuleb ka Vana Kiisu koju. Ta näeb, mis on pojukesega juhtunud – Miisi on haige, käpp kinni seotud. Lõpuks lausubki raamatu autor õpetlikud sõnad – vanemate loata keegi ärgu mingu hulkuma!

Selline lugu! Õpetlik. Ja nagu mainisin, siis on see lugu edasi antud värsivormis, mistõttu on seda vahva lugeda, sest kõik läheb ka suurepäraselt riimi. Enne jõulude tulekut võib ju lausa siit mõne salmi pähe õppida ja miks mitte seda näiteks jõuluvanale ette kanda.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad