KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Katarina Mazetti "Nõod Karlssonid. Viikingid ja vampiirid"
Uus raamat: Katarina Mazetti "Nõod Karlssonid. Viikingid ja vampiirid" (30 oktoober 2015)

 

 

Katarina Mazetti

„Nõod Karlssonid. Viikingid ja vampiirid“

(Tänapäev)

 

Julia, Kimmu, George ja Alex on nõod ning veedavad suvevaheaja oma tädi Frida juures Rootsi saarestikus. Lapsed loodavad saarel mõnusasti aega veeta, supelda, logeleda ning nautida Alexi kokakunsti. Frida peab mõneks päevaks ära minema ning nõod jäävad omapäi.
Ühel ööl, kui Julia ei saa und, märkab ta metsas vilkuvat tuld, mida seal kindlasti olema ei peaks... Ta kutsub George’i kaasa ja nad hiilivad välja uurima, mis seal toimub. Ning kohtuvad kellegagi, kellest pole osanud undki näha

 

Olen viimastel kuudel lugenud huvitavaid ülevaateid lastekirjanduse seisust Eestimaal ja mul on siiralt hea meel, et lapsed ja noored siiski loevad raamatuid. Raamatuid ostetakse poodidest, laenutatakse raamatukogudest. Loomulikult on neid lastekaid ja noortekaid, mis on teistest populaarsemad ja loetumad, palju on ka nn sariraamatuid, millel on kaks-kolm või isegi rohkem osa.

Üks selliseid populaarseid sarju on „Nõod Karlssonid“, mille autoriks on rootslanna Katarina Mazetti. „Viikingid ja vampiirid“ on selle sarja kolmas raamat. See, et Rootsist tuleb ikka ja jälle vahvaid laste- ja noorteraamatuid pole üllatus, sest meenutage lastekirjanduse ajalugu: Pipi Pikksukk, Karlsson Katuselt, Vahtramäe Emil, Väike Tjorven, Pootsman ja Mooses, meisterdetektiiv Blomqvist, Röövlitütar Ronja, Vennad Lõvisüdamed – kõik nad on pärit Rootsist!

Karlssonite perekonnas on neli täiskasvanut õde, kes kõik elavad oma elu ja tegelevad oma asjadega: Ulla on uurija, Molly on näitleja, Ellen on kokk ja Frida on kunstnik. Kolmel neist on lapsed: Ullal on tütred Julia (12-aastane) ja Daniella ehk Kimmu (9-aastane), Mollyl on poeg George (11-aastane) ja Ellenil on poeg Alex (12-aastane). Lapsed ongi omavahel nõod ja nemad ongi selle raamatusarja peategelased.

Taaskord on kätte jõudmas suvine koolivaheaeg ja kõik lapsed lähevad taaskord Pütisaarele, kus elab tädi Frida, kellel lapsi ei ole. On ju lapsed ka varem just Pütisaarel olnud ja seal on igasugu põnevaid asju juhtunud. Ja eks ka seekord lähevad sündmused Pütisaarel üsna põnevaks!

Saame osa sellest, kuidas lapsed saarele sõiduks ettevalmistusi teevad ja lõpuks me saarele ka jõuame. Huvitaval kombel ei leia nad saarelt tädi Fridat, kes oleks nagu maa alla kadunud. Ja tegelikult maa-all tädi Frida ongi. Ta hakkas ju tegelema vombatitega, kes saarele tohutult käike kaevasid. Nüüd enam vombateid polem, kuid tädi Frida on läinud ühte vombatikäiku aaret otsima ja sinna kinni jäänud. Lapsed leiavad tädi Frida ja päästavad ta käigust välja. Ja tädi Frida on leidnud aarde, arvatavasti viikingi ajast!

Uskumatu lugu! Selline ootamatu ja põnev leid! Loomulikult ei saa sellist leidu inimene endale jätta, sest see kuulub riigile, kuid sellest on vaja kuhugile ju teatada! Kuhu? Muinsuskaitsesse? Kahjuks neile lähedal asuvas Idasadamas ju muinsuskaitset pole. Pole isegi ajaloomuuseumi! Selgub, et tädi Frida peab sõitma Stockholmi, et leiust teatada ja äkki ka mõni arheoloog saarele meelitada. Lapsed peavad jääma saarele üksi, kuid küll nad hakkama saavad! On ju nõod Karlssonid igati tublid ja hakkajad lapsed!

Tädi Frida lahkub ja hakkavadki põnevad asjad juhtuma. Esimesel ööl ehmatavad nahkhiired Kimmut. Tema arvab, et nahkhiired on sama halvad tegelased kui vampiirid. Vampiiride teema on Kimmule just praegu miskipärast hiiglama oluline.

Julia on leidnud tädi Frida raamaturiiulilt ühe põneva raamatu, milles juttu ka Pütisaarest. Selgub, et seal kunagi elanud palju inimesi, kes jäänud ette hirmsale mereröövlile Julmale Susile, tema meestele ja tema koerale Garmile, kes meenutas hunti! Julm mereröövel on tapnud kõik saarel elanud inimesed ka põletanud maha kõik elamud! Vaid üks poiss pääses, kes tuleb aastaid hiljem saarele tagasi. Sinna on ka uus elanikke tulnud. Saarele tuleb tagasi ka Julm Susi, kuid nüüd päästab saare rahva toosama poiss! Lisaks kõigele muule saab Julm Susi ka poisi käe läbi surma. Pärast seda pidavat Julm Susi saarel viirastusena ringi käima. Me saame teada sedai, miks on saarel nimeks Pütisaar! Selline üsna õudne lugu!

Ühel ööl Julia märkabki tulekuma sealt, kus tädi Frida aarde leidis! Julia ja George lähevad asja uurima. Kas tõepoolest on Julm Susi tagasi! Või on saarele tulnud aardekütid? Ja, kes on need kolm tegelast, kellega saavad tuttavaks nii lapsed kui ka lugejad. Igal juhul panevad lapsed neile vägevad hüüdnimed: Peletis, Iludus ja Kooliõde. Loomulikult kohtume me veel ka nahkhiirtega, lööme kaasa põgenemises ja tagaajamises.

Lapsed peavad selles osas olema väga julged, nutikad ja hakkajad, et hädaohust võitjana välja tulla. Ja nagu ikka, tuleb hoida kokku, sest üheskoos on võimalik raskustest jagu saada.

Ka nõbude Karlssonite kolmas raamat on igati põnev ja kaasahaarav. See on just selline piisavalt põnev lugemine põnevatesse sügisõhtutesse, kus tõepoolest võivad ringi luusida vampiirid, mereröövlid, viikingid, aardekütid, nahkhiired ja mine tea, kes veel!

 

Marko Tiidelepp

 

 

 « Eelmised nädalad