KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Susanna Davidson, Kaitie Daynes "Vanad head unejutud"
Uus raamat: Susanna Davidson, Kaitie Daynes "Vanad head unejutud" (30 november 2015)

 

 

Susanna Davidson, Katie Daynes

“Vanad head unejutud”

(Koolibri)

 

Unejuttude sarja kolmas raamat, milles jutustatakse ümber klassikalisi loomalugusid.
Sealt leiab Aisopose valmi ainetel kirja pandud loo kilpkonna ja jänese võidujooksust, Rudyard Kiplingi jutu sellest, kuidas elevant endale pika londi sai, vendade Grimmide tuntud muinasjutu Bremeni linna moosekantidest jne. Kokku 10 muinasjuttu ja lõpulooks on Hans Christian Anderseni igihaljas "Inetu pardipoeg".
Muinasjutte täiendavad kunstniku südamlikud illustratsioonid.

 

“Vanad head muinasjutud” on üks väga ilus ja vahva lasteraamat, milles raamatu autorid on umber jutustanud maailmakuulsaid muiansjutte, lugusid ja valme, et ka väiksematel lugejatel oleks lihtsam lugeda ja kergem asjadest aru saada.

Nii saame lugeda lugu linnahiirest ja maahiirest, kes teineteisel külas käivad. Ühele meeldib üks, teisele teine ja lõpuks leitakse, et ikka oma kodus on kõige parem. Vahva on lugu on valminud Aisopose valmi järgi.

Raamatus on ka lugu sellest, kuidas elevant endale londi sai. Selle loo on algupäraselt kirjutanud maailmakuulus Rudyard Kipling, kes kirjutanud ka kuulsad Mowgli-lood. Lugu räägib uudishimulikust elevandipojast, kes igale poole oma nina topib. Ta tahab teada, mida krokodill lõunaks sööb. Loomad hoiatavad, et see võib olla väga ohtlik, kuid elevandipoeg lähebki Limpopo jõe äärde, et küsimusele vastus saada. Asjad ei lähe nii, kuidas elevandipoeg arvas.

Edasi saame lugeda kolmest põrsakesest, kes endale erinevatest materjalidest kodud ehitavad ja neid tuleb ründama kuri hunt!

Üks unejutt räägib meile väikesest punasest kanast, kes otsustab leitud nisuterad maha külvata. Nisu hakkabki kasvama ja seejärel peab kanake tublisti tööd tegema – ta koristab saagi, jahvatab selle jahuks ja küpsetab saia. Ta teeb seda kõike üksinda, sest hani, rott ja kass on sedavõrd laisad, et viitsi kanale appi minna. Kui sai on valmis tahaksid hani, rott ja kass seda küll sööma tulla, kuid nüüd ütleb kana, et seda pole vaja ja sööb saia üksinda. Üsnagi õpetlik lugu.

Üks mõnus lugu jutustab meile kolmest karvasest kitsest, mis on valminud Norra muinasjutu järgi. Kitsekesed peavad ületama silla, et jõuda ilusale aasale, kuid sillal varitseb neid üsna kuri ja rohelist värvi troll! Troll tahaks kitsekesed nahka panna, kuid kas see tal ka õnnestub, sellest peate ise lugema.

Unejuttudes seiklevad veel hirveke ja krokodill (see on valminud Malaisia muinasjutu järgi), kartlik kanake (tema lugu on valminud Inglismaa muinasjutu järgi). Lugeda saame ka Bremeni linna moosekantidest, kelleks on eesel, jahikoer, kass, kukk. Nad puutuvad oma teel kokku ka üsna jubedate röövlitega!

Kuulus ja vahva lugu on ka jänesest ja kilpkonnast, mis valminud Aisopose valmi ainetel. Selles loos kohtuvad jooksurajal üks uhke ja edev jänes ning tubli ja vastupidav kilpkonn. Kes võidab võistluse?

Viimane unejutt selles raamatus on valminud muinasjutumeistri Hans Christian Anderseni muinasjutu järgi. Selle pealkiri on “Inetu pardipoeg”. Pardimammale sünnivad väikesed pardipojad ja üks kummaline tegelane veel. See kummaline tegelane justkui oleks pardipoeg, kuid ta on üsna inetu… Õnnetu linnuke põgeneb, sest teda tahetakse kiusata ja narrida. Õnneks jääb ta ellu ja temast sirgub hoopis… Kes? Kui loete, siis saate teada.

 

“Vanad head unejutud” on vahva raamat. Lihtne lugeda ja lihtne mõista. Lood on lahedad, vahvad ja õpetlikud. Suurepäraste illustratsioonide autor on Richard Johnson.

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad