KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Venno Loosaar "Oskar läheb lasteaiast koju"
Uus raamat: Venno Loosaar "Oskar läheb lasteaiast koju" (23 detsember 2015)

 

Venno Loosaar

“Oskar läheb lasteaiast koju”

(Varrak)

 

Raamat „Oskar läheb lasteaiast koju“ räägib loo 5-aastasest Oskarist. Ühel heal päeval, kui isa peab minema hambaarsti juurde ja ema läheb isale julgustuseks kaasa, tuleb Oskarile lasteaeda järele vanem õde Johanna. Õde ja vend asuvad koduteele. Samal ajal kui Johanna nutitelefoni sõrmitseb ja kõrvaklappidest muusikat kuulab, kohtab Oskar kõikvõimalikke põnevaid tegelasi, näiteks vihmavarjumeest ja onu, kes kogub jäätisepabereid, satub sekeldustesse politseiga, külastab kommipoodi ja jõuab teha palju muudki. 
„Oskar läheb lasteaiast koju“ on üks vembukas lasteraamat, mida on hea lugeda lapsel ja ka täiskasvanul, aga veel parem üheskoos. Tegu on Venno Loosaare esimese lasteraamatuga ja selle on illustreerinud Merike Malva. 

 

Venno Loosaart oleme teadnud näitlejana, naljamehena, muusikamehena ja lauljana, kuid nüüd on Venno Loosaar valmis saanud ka igati vahva lasteraamatu!

Lasteraamatu peategelaseks on viieaastane Oskar. Ta on üks igati vahva ja lõbus poiss, kelle silmade läbi sündmused ongi edasi antud.

Oskar on meetri ja ühekasteistkümne sentimeetri pikkune, kes kaalub täpselt kakskümmend kilogrammi. Nii ta ise ütleb. Ta on poiss, kes kasvab kiiresti.

Raamatust saame teada, et Oskari pere elab ühes väikeses linnakeses, Oa tänaval, väikeses majakeses, kus on neli tuba, köök, vannituba, WC ja sahver. Kelder on ka, aga seal on remont pooleli. Sinna peaks tulema saun. Maja ümber on aed ja aias kasvab 4 õunapuud, 1 ploomipuu ja 3 kirsipuud. Oskar teab seda väga täpselt. Kahe õunapuu vahele on tõmmatud võrkkiik, kus Oskaril meeldib pikutada.

Oskari peres on vahvad ema ja isa, on ka vanem õde, kel nimeks Johanna. Õde on 13 aastane ja tal on Oskari isa sõnul puberteet. Oskar arvab, et see on üks hirmus asi – äkki lausa tulnukas, kes vahetevahel on ennast Johanna sisse peitnud. Ma usun, et tulnukat siiski pole, aga puberteet on lihtsalt selline iga, kus teismelised teevad mõnikord igasugu “asju”. Lisaks nendele neljale, on Oskari peres ka üheaastane koerakutsikas Ruudi ja kolmeaastane kass Jarek.

Oskari teine kodu on lasteaed, kus juhtub igasugu “asju”. Oskaril on lasteaias ka parim sõber, tema nimi on Mihkel. Tema teeb kõiki asju joostes ja tormates, tal on ka veel neli venda!

Oskar jutustab sellest, kuidas nad hakkasid lasteaias onni ehitama – tekkidest ja kasutasid ka väga palju PVA liimi, et tekid koos püsiksid. Hiljem selgus, et see polnud just kõige õigem otsus hakata onni ehitama…

Tavaliselt käivad Oskaril lasteaias järgi ema või isa. Ühel päeval ei saa nad kumbki tulla, mistõttu tuleb Oskarile järele hoopis Johanna. Oskari õel jätkub silmi vaid oma nutitelefoni jaoks, mistõttu peab Oskar ise teed jälgima ja vaatama ka seda, et Johanna vastu posti ei jalutaks.

Tee lasteaiast koju venib ootamatult pikaks, sest juhtub igasugu vahvaid, kummalisi, ootamatuid ja imelikke asju.

Oleme rongijaamas ja ootame koos Oskari ja Johannaga rongi. Rongijaamas on Oskaril aega igasugu vahvaid mõtteid mõtelda. Lõpuks jõutakse rongi ja rongiga juhtub väike õnnetus – kuna üks noormees kõnnib kõrvaklapid peas raudtee lähedal, siis peab rong järsult pidurdama nii, et inimesed rongis kukuvad. Õnneks ei juhtu Oskari ega Johannaga midagi. Küll tutvub Oskar ühe politseiinspektoriga, kel nimeks Märt Uga. Oskaril tuleb politseid veidi “aidata”, kuid see ei lähe päris nii nagu plaanis oli.

Juttu on veel ka tänavanimedest ja mida Oskar neist arvab. Saame teada, kuidas Oskar valgusfooriga tänavat ületab ja õnneks teeb seda Oskar igati tublisti. Oskar jutustab meile ka koduteele jäävast tiigi moodi purskaevust või purskaevu moodi tiigist, kuhu võib münte visata ja midagi soovida. Johanna soovis kunagi nutitelefoni ja sai, Johanna klassiõde soovis väikest õde või venda ja sai! Oskaril on ainult üks tähelepanek lisaks, et soovide soovimise juures peaksid olema ka isa ja ema, siis tavaliselt need soovid ka täituvad!

Ja veel, kommipoes käime ära. Kommipoes on uus müüjatar ja Oskar teeb talle ettepaneku osta komme liisingusse. Väikeses linnakeses tegutseb veel ka Kommipaberimees.

Läheme ka mänguväljakule, kus seekord hoopis memmed ja taadid lustivad, kuid mängima pääsevad ka Oskar ja Johanna. Kahjuks kaotab Johanna ära oma nutifoni. Oskar ja Johanna peavad hakkama meisterotsijateks ja telefon ka leitakse, kuid kelle käes see telefon vahepeal oli, seada peate ise lugema.

Kuna teekond koju on veninud, siis on kodus muutunud ema ja isa rahutuks, eriti ema, sest kus lapsed on?

Kuidas Oskar ja Johanna koju jõuavad seda saate raamatust teada.

Venno Loosaare “Oskar läheb lasteaiast koju” on väga lahe, mõnus ja humoorikas lugemine. Öeldakse ju, et lapsesuu ei valeta ja ka Oskar räägib kõikidest asjadest nii, nagu ta asjadest ka arvab. Ja igal juhul on Oskar üks igati lahe kutt! Lisaks on raamatus veidi ka õpetlikku joont, kuidas tänaval ja teatud olukordades käituda.

 

Super suurepärased pildid on joonistanud Merike Malva.

 

Marko Tiidelepp

 
« Eelmised nädalad