KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: Clive Gifford "Kosmos 30 sekundiga. 30 teemat kosmosehuvilistele, selgitatud 30 sekundiga"
Uus raamat: Clive Gifford "Kosmos 30 sekundiga. 30 teemat kosmosehuvilistele, selgitatud 30 sekundiga" (30 detsember 2015)

 

 

Clive Gifford

“Kosmos 30 sekundiga. 30 teemat kosmosehuvilistele, selgitatud 30 sekundiga”

(Pikoprint)

Selles haaravas raamatus noortele kosmosehuvilistele võetakse luubi alla kõik, mis juhtub kosmoses. 30 kaasakiskuvat teemat, nagu Universumi teke, planeedid, mustad augud ja tulnukad, mõtestatakse lahti kiirelt haaratavalt 30 sekundi jooksul, toeks kolmesekundilised välkkokkuvõtted ja lahedad värviküllad illustratsioonid. Raamatus on lisaks huvitavad eksperimendid koduseks ajaviitmiseks. 

 

Raamatu esisisekaanelt võib lugeda, et sellest raamatust saame lugeda 30 köitvat teemat maailmaruumi ehk universumi kohta. Saame teada, kuidas maailmaruum teadlaste arvates alguses sai ja kuidas see võib lõpule jõuda. Selles raamatus on võimalik uurida Päikest, tähti ja planeete, millest koosneb meie Päikesesüsteem. Avastame, kuidas inimesed on õppinud kosmosesse lendama. Meil on võimalus teha raamatus esitatud lustakaid ja põnevaid ülesandeid. Raamatust leiame veel 3-sekundilisi teemakokkuvõtteid, paeluvaid fakte universumist.

Raamatus on kuus osa: “Suur Pauk”, “Tähed”, Päike ja siseplaneedid”, “Päikesesüsteemi äärealad”, “Mis seal veel on?” ja “Universumi kaardistamine”.

Esimene osa on “Suur Pauk” – universumi alguse kohta on loodud palju erinevaid teooriaid, tänapäeval tunnistab enamik kosmolooge – kosmost uurivaid teadlasi – Suure Pauga teooriat. See osa algab sõnaseletustega, nagu ka kõik teised raamatu osad. Seejärel saame lugeda universumi algusest, saame teada, kui vana on universum. Loeme veel ka paisuvast universumist, valgusaastast, saame välja arvutada oma-aasta. Juttu on ka Suurest Kokkuvarisemisest.

Teine osa on “Tähed”. Tähed on hiiglaslikud ägedalt põlevad gaasikerad. Kõige väiksemad tähed võivad suuruselt olla üks kümnendik Päikesest, suurimad võivad olla aga rohkem kui 100 korda suuremad! Uskumatu! Teises osas räägitakse meile tähtede sunniest, meil avaneb võimalus tähti vaadelda. Loeme ka supernoovadest, neutrontähest jpm.

Kolmas osa on “Päike ja siseplaneedid”. Meie Päike on keskmise suurusega täht, mis liigub kosmoses. Päikesele kõige lähemad neli planeeti on: Merkuur, Veenus, Maa ja Marss. Saame lugeda Päikesest ja Päikese mõõtmisest, Merkuurist. Eksperimenteerime tehes kraatreid! Merkuurile järgneb Veenus, juttu on ka Veenuse külastamisest, Maast ja Kuust, Marsist ja teekonnast Marsile, asteroididest ja kääbusplaneetidest.

Neljas osa on “Päikesesüsteemi välispiirkond”. Marsist ja asteroidide vööst kaugemal on Päikesesüsteemi välispiirkond. See suur ruumiosa on koduks neljale gaashiiglasele – Jupiterile, Saturnile, Uraanile ja Neptuunile ning nende arvukatele kuudele. Selles osas tutvumegi nende gaashiiglastega, teeme jalutuskäigu Päikesesüsteemis, loeme komeetidest ja komeedi sabast.

Viies osa on “Mis seal veel on?” Päikesesüsteemist kaugemal on loendamatu hulk tähti, mis on koondunud suurteks rühmadeks, nn galaktikateks. Selles osas on juttu Linnuteest, tähtede loendamisest, galaktikatest ja nende kujudest, mustadest aukudest, tulnukatest ja nende eksistensti võimalikkusest.

Viimane, kuues on “Universumi visandamas”. Selles osas räägitakse optilistest teleskoopidest, raadioteleskoopidest, hiiglaslikest peegeldistest, kosmoseteleskoopidest, aegvõttest, raketiteadusest, kosmosesondidest, kaaluta olekust, skafandritest, Rahvusvahelisest Kosmosejaamast (ISS) jm.

Selline põnev ja huvitav raamat on “Kosmos 30 sekundiga”. See uus “30 sekundiga” raamatusari on üldse üks väga põnev ja vahva leid, et ka noortele lugejatele selgeks teha igasugu olulisi ja tähtsaid asju. Hoidke pilk peal ja lugege! Samast sarjast on ilmunud raamatud maakerast, leiutistest, müütidest, inimkehast ja teadusideedest.

 

Marko Tiidelepp

 

 

 

Raamatu kuus teemalõiku on:

  • Suur pauk,
  • tähed,
  • Päike ja siseplaneedid,
  • Päikesesüsteemi äärealad,
  • „Mis seal veel on?“,
  • Universumi kaardistamine.


« Eelmised nädalad