KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Jennifer Gray ''Pööningukass Atticus eklseb uduses rabas
Uus raamat: Jennifer Gray ''Pööningukass Atticus eklseb uduses rabas (28 jaanuar 2016)

Jennifer Gray

„Pööningukass Atticus eksleb uduses rabas. Kass-detektiivist tagasi juurte juurde!“

(Helios)

 

Mina olen pööningukass Atticus, kuulus kassdetektiiv. Ma ei tea, kuidas on teiega, aga mulle meeldib korralikult pidutseda ja seda eriti jõuluajal. Vaadake, mis juhtub, kui satun Cheddaridega Šotimaale traditsioonilisele Hogmanayle. Luban, et põnevatest saladustest te juba ilma ei jää.

 

Kallid sõbrad, maailmakuulus kass-detektiiv Atticus Grammaticus on tagasi! Tagasi on ka veidi koomiline inspektor Cheddar, tema tubli abikaasa proua Cheddar ja nende vahvad lapsed Michael ja Callie ehk perekond, kelloti e juures Atticus elab. Tagasi on ka muhedad härra ja proua Tucker, üks neist endine piraat, teine salaagent. Lisaks Atticusel lööb siin kaasa veel kaks kassi – härra Tuckeri must kass Luu ja Atticuse sõbranna siiami kass Mimi. Loomulikult ei puudu ka Atticuse kauaaegsed vihavaenlased – harakad Boss, Lõhik ja Kõrilõikaja.

Seekordne lugu algab jõulude ajal. Littleton-on-Seas ehk seal, kus elavad ka Cheddarid, jagatakse jõulukingitusi. Kõik saavad väga vahvaid kinke, ka Atticus. Toreda kingituse saab ka inspektor Cheddar. Proua Cheddar kingib oma mehele sugupuu. Sellelt selgub, et inspektor Cheddar peaks olema pärit Šotimaalt!

Samal ajal tulevad Cheddaritele külla ka härra ja proua Tucker. Nad toovad kaasa igasugu vahvaid kingitusi, sh igasugu salaagentide asju! Lugeja saab teada, et härra Tuckeri nõbu on kutsunud nad külla. Ja kuhu? Šotimaale! Neil on plaanis tähistada šoti vana-aastaõhtupidu Hogmanayd. Seetõttu peavad nad minema Šoti mägismaale Biggnaherrysse, mis asub lausa rabas. Kõige vahvam on see, et kusagilt sealt peaksid olema pärit ka inspektor Cheddari sugulased. Näib, et ka perekond Cheddar läheb Tuckeritega kaasa.

Nii võetakse ette rongisõit Šotimaale. Tuckeritega on kaasas ka vanaonu Archie, kes oli jõulude ajal Tuckerite juures, nüüd tuleb ta koju tagasi viia. Vanaonu Archie vihkab kasse, kuigi tal endal on võimas kepp, millel on kassikeha-kujuline nupp, kuid lugeja saab teada, et vanaonu kardab müütilist kassolevust Sithi.

Seetõttu peavad meie loo kolm kassi – Atticus, Luu ja Mimi rongisõidul varjus olema.

 

Šotimaal ootavad neid ees härra Tuckeri nõbu Don ja tema naine Debs. Ja kohe alguses puutub meie reisiseltskond kokku rabaga, kus tundub tõepoolest mingi suur kass luusivat! Kass see ongi müütiline Sith! Kohe alguses saame teada sedagi, et rabas peaksid elama ka Šoti mägismaa tiigrid! Kes need veel on? Selgub, et metsikud kassid, kusjuures oma välimuselt on nad üsna sarnased Atticusega!

Siinkohal pean mainima seda, et ka harakad ehk Boss, Lõhik ja Kõrilõikaja lendavad Šotimaale, sest seal peab toimuma varesebrigaadi sõjaväetreeninglaager! Sellest raamatust saame lugeda ka sellest kummalisest laagrist ja tegelikult saab seal ka üsna palju nalja, kuid, kui kohal on harakad, siis hakkab juhtuma ka igasuguseid jamasid!

 

Tagasi Biggnaherrysse, kus asub ka uhke loss. Don ja Debs töötavad lossi omaniku alluvuses. Just selles lossis peaks toimuma ka Hogmanay. Loss kuulub Jemina Dumplingule, kusjuures inspektor Cheddari keskmine nimi on Dumpling! Kas nad on sugulased?

Veidi hiljem saame teada, et Dumplingutega on seotud ka üks needus, millega on omakorda seotud ka Sith!

Needus on saanud alguse Rooma ajal. Toona kutsuti Šotimaad Kaledooniaks. See oli metsik koht, kus elasid ägedad sõdalased – piktid. Nad elasid klannidena kaugel rabas ja metsas. Nende sümboliks oli Šoti mägismaa tiiger. Need „tiigrid“ olid raevukad olendid. Keegi ei suutnud neid kodustada.

Roomlased vallutasid Suurbritannia, kuid Kaledooniat mitte. Siiski saatsid roomlased Šotimaale leegioni, mis pidi alistama piktid igaveseks ajaks, kuid mitte ükski neist leegionäridest ei pöördunud tagasi! Kas nad uppusid külmas vees, kas nad tapeti piktide poolt või oli mängus kass Sithi käpatöö?

Legend jätkub. Tol ajal oli piktide juht mees nimega Domplagan, see on Dumpling keldipäraselt! Domplagan asutas Dumplingu klanni. Domplagan palus metskassidelt abi roomlaste vastu. Metskassid olid nõus, sest nemad teadsid ühte olendit, kes suudab Rooma sõdalased alistada – kass Sith!

Domplagan koondas oma mehed Biggnaherry rabasse kindlusesse – sinna, kus praegu asub loss. Roomlased saabusid, jäid ööseks laagrisse ja neid ründas Sith!

Hommikul leidsid piktid laagrist surnud roomlased, kuid ka kuldaarde ja valitsuskepi, mille otsas oli kuldkotka kujutis.

Seejärel muutus Domplagan ahneks. Ta võttis kulla endale, võttis maskotina kasutusele Rooma kotka. Endise kindluse asemele ehitas hiiglasuure lossi. Asulaid rajades hävitas ta metskasside elukoha. Domplagan oli sedavõrd tänamatu, et käskis oma meestel metskassid hävitada!

Metskassid kogunesid uuesti, appi kutsuti Sith ja nii hävitati hoopis Domplagan ja tema mehed. Seejärel läksid metskassid lossi ja peitsid aarde ära, et keegi teine Domplagani klanni liige ei leiaks seda ja hakkaks käituma nii nagu tegi seda Domplagan. Aardes peitubki needus!

Legendi järgi on aare veel praegugi lossis peidus. Seda on otsinud paljud, kuid edutult. Seda otsis ka lossi praeguse omaniku, leedi Jemima isa. Ka tema otsingud lõppesid õnnetult – ta uppus!

Kuid, nagu seda teab ka Atticus – kui mängus on aare, siis pole kaugel ka kurikaelad. Näib, et nüüd algabki suur seiklus! See, mida ennustas enne rongisõitu ka Mimi.

Seiklus algabki. Selgub, et leedi Jemima Dumplingul on raba suhtes üsna halvad kavatsused. Ka temal on abilisi – pistrik Peregrine ja must panter! Aardest on huvitatud ka harakad ja varesed! Aarde peavad leidma ka Cheddarid ja Tuckerid, sest nemad tahavad aidata metskasse ja raba.

Igal juhul lähevad sündmused põnevaks ja kõik areneb väga kiiresti. On ju peamine küsimus, kes leiab aarde esimesena. Igal ühel on selleks oma eesmärk, ühtedel hea, teistel halb.

 

Selline põnev lugu ootab lugejat ees seekordses Atticuse-raamatus. Siin on põnevust ja seiklusi, on muhedat huumorit. On vahvaid tegelasi ja mõnusat dialoogi. Ja loomulikult meie kangelane – kass Atticus!

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad