KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Hanno Parksepp "Snupsi"
Uus raamat: Hanno Parksepp "Snupsi" (5 veebruar 2016)


Hanno Parksepp

“Snupsi”

(Hea Lugu)

 

Väikesel Kadakasaarel elab uudishimulik ja seiklushimuline Snupsi. Oma saare on ta juba ammu läbi käinud ning tundub, et see hakkab tema rahutu hinge jaoks kitsaks jääma. Tihti leiab ta end paadisillalt jalgu kõlgutamas ja unistavalt jälgimas vana kompassi, mille hõljuv nimetissõrm kaugele horisondi taha osutab. Aastaid tagasi oli saare teadur, onu Helden ta sealt paadisillalt leidnud, kõrval lebamas vaid seesama kompass. Kuidas või kust Snupsi Kadakasaarele oli sattunud, ei tea keegi. Kui Helden on valmis saanud omapärase lennumasina, vehkuri, avaneb Snupsil viimaks võimalus teada saada, kuhu see salapärane kompass juhatada võiks. Koos krutskeid täis sõbra Päta, luksuva linnu Kõõksu, sõbranna Tinkeni ja laisavõitu semu Nuffiga võetakse vehkuriga ette unustamatu reis. Esialgu juhuslikena tunduvatel sündmustel on aga seletamatu ja salapärane seos. Hoolimisel, abistamisel, mõistmisel, julgusel ja nutikusel on jõud, mille abil lahendatakse võimatuna näivad väljakutsed, leitakse uusi ning lepitatakse tülli läinud sõpru.

Seiklusliku fantaasialoo on kirjutanud endine diplomaat Hanno Parksepp. Lisaks käsikirjale on autor voolinud plastiliinist nii raamatu pea- kui kõrvaltegelased. Need on aluseks Mariann Joa joonistatud piltidele.

 

Kui sul on plaan lugeda ühte hästi vahvat, armast ja muinasjutulist lasteraamatut, siis on “Snupsi” täpselt õige raamat! See on üks hiiglama vahva lugu, milles toimetavad väga lahedad, veidi iseäralikud ja kummalised ning mõnusad tegelased, mida on esialgu võib-olla isegi raske endale ette kujutada. Kuid, raamatu autor on kõik need lahedad tegelased plastiliinist voolinud (muideks, neid lahedaid plastiliinist tegelasi on võimalik näha raamatu sisekaantel) ning Mariann Joa on need omakorda raamatusse imearmsateks piltideks joonistanud! Nii on lihtne aru saada, millised need vahvad tegelased on.

Raamatu sündmused algavad Kadakasaarel, kus istub kalurisillal üks armas ja veidi iseäralik tegelane. Tema nimi on Snupsi. Ta on kunagi üsna pisikesena saarele toodud ja sinna jäetud, kaasas vaid kompass, milles oli pühendus “Väikesele Snupsile. Ema ja isa”. Kuidas või kust kohat Snupsi saarele sattus, oli kõigile suur mõistatus.

Snupsi leidis toona onu Helden, kes on vahva ja lahe teadlane, kusjuures füüsikalise keemia asjatundja. Onu Heldenil on Kadakasaarel kodulabor, kus ta teeb igasugu katseid. Sageli ei taha katsed õnnestuda või lõpevad plahvatusega nagu ka seekord. Saarel kõlab äkki kärgatus, mis viib onu Heldeni majalt katuse!

Pärast plahvatust läheb asja uurima ka Snupsi. Ta tahab veenduda, et onu Heldeniga on kõik korras. Onu Heldeni maja juures on ka papagoid meenutav lind, kel nimeks Kõõks, kes ei tea ka ise täpselt, mis lind ta olla võib!

Onu Heldeniga on õnneks kõik korras, vaid maja katus on katki. Saame teada, et onu Helden on ehitanud vehkuri – enneolematu lennumasina. Nüüd on ta valmis saanud heldeeniumgeneraatori, mis paneks vehkuri tööle. Nii oleks võimalik lennata Kadakasaarelt suurde maailma ja avastada, mis maailmas toimub.

Onu Heldenil on vaja meeskonda, kellega lendama minna. Plaan on selline – saarerahvas tuleb kokku ja aitab onu Heldenil katuse korda teha. Seejärel tõmmatakse kõikide abiliste vahel loosi, kes meeskonda pääsevad.

Enne katusetalguid ja loosivõttu saame tuttavaks veel ühe Snupsi sõbraga, kel nimeks Päta. Tema tuletab meelde veidi ilvesepoega. Snupsi ja Päta söövad pannkooke ning mõlgutavaid mõnusaid mõtteid.

Seejärel lööme kaasa katusetalgutel ning osaleme loosimisel. Meeskonda loositakse Snupsi laisavõitu sõber Nuff, eelpool mainitud lind Kõõks, Snupsi sõbranna Tinken ja Snupsi eelpool mainitud sõber Päta. Aga Snupsi? Tema pääseb samuti meeskonda. Temast saab onu Heldeni teine pilot. On ju Snupsil ka kompass, mis peaks andma suuna, kuhu vehkuriga lennata. Vahva on see, et raamatu esikaanel on ka pilt tervest meie lennumeeskonnast!

Seejärel õpitakse lennumasinat tundma, tehakse proovilend ja asutakse teele.

Teekond viib meie vahva reisiseltskonna mitmesse kummalisse ja põnevasse paika, kus kohtutakse mitmete lahedate tegelastega. Nii aidatakse Tormimägedel Tuulelausujat ja kohtutakse tormivaimuga. Tänutäheks saadakse kaasa üks mänguputukas, kellele Päta paneb nimeks Tiba.

Seejärel satutakse põnevale ja eksootilisele saarele, kus tuleb päästa saar ja saareelanikud vulkaani (Puhiseja) käest. Siin on suureks abiks just Tiba!

Kohti, kuhu meie reisiseltskond satub on raamatus veel. Loomulikult ei saa ma kõike ära rääkida, sest siis oleks ju igav raamatut lugeda. Igal juhul satuvad meie peategelased arvatavasti lausa teisele planeedile või vähemalt mandrile, kus nad peavad aitama kahte “rahvast”, kes on omavahel tülli läinud ja seda üsna tühise asja pärast jpm.

“Supsi” on kindlasti üks väga vahva ja armas lasteraamat, mis taaskord kinnitab seda, et sõpruses on jõud ja üheskoos saadakse üle igasugu raskustest ja saavutatakse kõik see, mida tahetakse. Ja ikka headusega tuleb asju ajada ja teha. Raamatu sündmused on põnevad, kaasakiskuvad, saab nalja ning loomulikult kõik need tegelased! Suurepärane!

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad