KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Jory John, Mac Barnett ''Kaks kaaki''
Uus raamat: Jory John, Mac Barnett ''Kaks kaaki'' (30 märts 2016)


Jory John, Mac Barnett

„Kaks kaaki“

(Sinisukk)


Miles Murphy pole kohe üldse õnnelik, kui ta peab kolima Haigutuse Orgu, linna, mis on kuulus ainult ühe asja – lehmade – poolest. Oma eelmises koolis oli Miles tuntud kui kõige suurem krutskivend, kuid Haigutuse Orus on juba oma krutskivend ... kes on oma ametis pealegi eriti osav. Kui Miles tahab oma kurikuulsat mainet säilitada, tuleb tal astuda enneolematuid ulakusi täis samme.

Algab eepiline riukalik sõda, kus üks vembumees astub vastu teisele, relvadeks ainult vigurid, tembud ja salasepitsused. Ühel päeval aga otsustavad need kaks oma jõud ühendada, et toime panna kõige suurem koerus, mida maamunal nähtud.

 

Mul on hea meel, et viimasel ajal ilmub eesti keeles päris palju lõbusaid ja hästi naljakaid lasteraamatuid. Ka „Kaks kaaki“ on just selline. See on ka selline vahva raamat, kus väga olulisel kohal on ka illustratsioonid, mille autoriks on Kevin Cornell. See pole ju küll päris koomiksiraamat, kuid illustratsioonid on üks osa tekstidest ja vastupidi.

Raamatu pealkiri on küll „Kaks kaaki“, kuid see pole lugu pätipoistest, vaid hoopis kahest krutskivennast. Pättused ja krutskid on õnneks üsna erinevad asjad.

Raamatu alguses saame tuttavaks Haigutuse Oruga, mis on idülliline paik, kus roheliste küngaste vahel vulisevad ojad ja nii kaugele, kui silm ulatub, mäletsevad lehmad! Uskuge mind, lehmadel on selles raamatus väga tähtis roll ning raamatus on nende kohta ka mitmeid väga humoorikaid ja põnevaid fakte. 1836 valitakse Haigutuse Oru linnapeaks lehm! Kuna lehmad ammuvad väga sageli, siis on ammuude lugemine Haigutuse Orus populaarne ajaviide.

Seejärel saame tuttavaks raamatu peategelase Miles Murphyga, kes on teel koos oma ema Judyga Haigutuse Orgu. Õigupoolest sõidetakse sinna autoga, sest Haigutuse Org saab Milesile uueks koduks. Miles on seepärast üsna õnnetu, sest ta on pidanud jätma hüvasti oma sõprade, vana korteri ja oma vana toaga. Ta on pidanud jätma hüvasti oma kooli kõige kõvema krutskivenna kuulsusega, mille oli välja teeninud aastatepikkuse raske töö ja hiilgava mõttetegevusega.

Milesi esimene öö uues kodus oli üsna rahutu. Õnneks oli tal kaasas oma vingerpussimärkmik, mis on täis kõikvõimalikke jooniseid, kaarte ja märkmeid ning plaane Milesi kõige vingemate vingerpusside elluviimiseks.

Järgmisel hommikul tuleb Milesil minna uude kooli – Haigutuse Oru Loodusteaduste ja Kaunite Kunstide Keskkooli, mis oli täiesti tüüpiline kool. Miles loodab, et temast saab ka selles koolis parim krutskivend, teda muud tiitlid ei huvita, kuid juba esimesel päeval juhtub midagi ootamatut – kooli peasissekäigu on blokeerinud kellegi auto, üsna tüüpiline auto. Kuidas pääsevad lapsed kooli, kui peasissekäigu on blokeerinud auto? Kelle auto see on? Kuidas on see sinna saanud?

Mis selgub? Selgub see, et tegemist on koolidirektori härra Barkini autoga. Kohe alguses võin ütelda, et härra Barkin on üsna ebameeldiv inimene, kellel on veelgi ebameeldivam poeg Josh, kes käib Milesiga ühes klassis! Kui keegi pole Joshiga ühel nõul või julgeb talle vastu hakata, on oht peksa saada. Ka Milesil tuleb Joshiga ette igasugu jamasid.

Kuid auto juurde tagasi! Härra Barkin ei suuda mõista, kuidas on tema auto peasissekäigu ette saanud! Kuidas saavad lapsed kooli? Lapsed kooli siiski saavad – läbi direktori auto, sest direktoril läheb meelest, et koolil on ju ka kõrvaluks... Kes siiski auto sedasi parkis? Koolidirektoril on kahtlused ja kahtlusaluseks on kooli uus poiss Miles Murphy!

Esimesel päeval uues koolis saab Miles direktori käest ka brošüüri „1346 tuntud ja tundmatut põnevat fakti lehmade kohta“ ning tugiõpilase, kelleks on Niles Sparks, kes on ka kooliabiline. Niles üritab uurida, kas Miles auto sedasi parkis ja direktorile vingerpussi mängis, sest Niles ise näib olevat korralik õpilane, võiks öelda, et ta on isegi veidi pugeja moodi!

Esimesel päeval tekib Milesil Joshiga tüli, sest direktori poeg on tige, kuna ka tema arvab, et Miles tema isa autoga halvasti on käitunud! Ja ei maksa unustada, et kunagi saab sellest autost Joshi auto! Josh lubab Milesile varjulises paigas peksa anda, kuid Miles mõtleb hetkega välja vingerpussi, et Joshi halvast küljest näidata, et Josh riielda saaks! Seekord saab Josh võtta küll peaaegu mittemillegi eest, kuid ka Niles osutab just Joshile, et Josh on pahandusega hakkama saanud.

Seejärel hakkab Miles juba tõsisemalt mõtlema, kuidas tervele koolile vingerpussi teha! Ta mõtlebki välja geniaalse plaani, mille jaoks nuputab ta välja lausa väljamõeldud tegelase, kelle sünnipäeva kutsutakse tähistama igavleva linnakese peaväljakule. Miles loodab saada palju väga head süüa ja rohkelt suurepäraseid kingitusi, kuid midagi läheb vägagi valesti, sest see väljamõeldud tegelane ilmub reaalselt välja! Võtab kingitused ja kaob uhkes limusiinis!

Keegi on Milesi vingerpussi peapeale keeranud ning hoopis Milesile vingerpussi teinud! Ja kui te veel teaksite, kes see on! Ma ei hakka seda siinkohal välja ütlema, sest muidu on teil ju igav lugeda.

Igal juhul on konkureeriv vingerpussimeister üsna üllatav, kuid ta on selles väga hea! See kõva vingerpussitaja pakub Milesile võimalust teha koostööd, kuid Milesi uhkus ja au sellist asja ei luba.

Nii üritab Miles mitmel korral konkurendile koha kätte näidata, kuid alati on konkurent Milesist mõne sammu võrra ees! Nii pöörduvad vingerpussid hoopis Milesi enda vastu. Õnneks on Miles üsna kiire mõtlemisega poiss, kes suudab jamadest välja rabeleda, kuid ühel hetkel on ta fakti ees, et teda võidakse koolist välja visata, sest direktor jälgib teda pidevalt! Nüüd ei jää Milesil muud üle, kui konkurendiga liituda, sest konkurent lubab teda aidata ja kaitsta!

Üheskoos mõeldakse välja väga suur vingerpuss, kus on mängus ka lehmad, koolidirektor ja terve kool ning ka täiesti süüta süüdlane, kes tegelikult polegi nii väga süütu!

Kui raamatu läbi loete, siis saate teada, kes on Milesi konkurent, milliseid vingerpusse üksteisele tehakse, miks Milesi ettevõtmised nurjuvad ja milline on see suur vingerpuss!

Igal juhul saab raamatus väga palju nalja ning on tõepoolest geniaalseid vingerpusse, mis sageli omakorda üle trumbatakse!

Väga mõnus ja kaasahaarav lugemine.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad