KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Dagmar Normet "Une-Mati, Päris-Mati ja Tups"
Uus raamat: Dagmar Normet "Une-Mati, Päris-Mati ja Tups" (20 aprill 2016)

 

 

Dagmar Normet

„Une-Mati, Päris-Mati ja Tups“

(Hea Lugu)

 

Siima Škopi kaunite piltidega lastelood Une-Matist, Päris-Matist ja viimase koerast Tupsist. 

Une-Mati on meresinine padjakujuline olevus, kes tahaks väga lastega mängida, kuid iga kord, kui ta end lastele nähtavaks muudab, jäävad need magama. Nii püüab Une-Mati nähtamatult endast Päris-Matile märku anda, kuid see toob kaasa sekeldusi ja palju põnevaid seiklusi. Lood leiavad aset Tallinna linnas. 

Sellest, mis juhtub nendega suvel vanaema juures Käsmus, loe raamatust „Une-Mati rannakülas”.

 

Dagmar Normeti „Une-Mati, Päris-Mati ja Tups“ ilmus algupäraselt juba 1979. aastal, mistõttu mäletan neid vahvaid Une-Mati seiklusi juba ka oma lapsepõlvest. Seetõttu on üsna vahva kätte võtta see lahe lasteraamat nüüd täiskasvanuna ja lugeda uuesti, kusjuures saan tõdeda, et need on väga lahedad lood ka täna!

 

Raamatu alguses saamegi tuttavaks Une-Matiga, kes on tujust ära ning uitab mööda Tallinna tänavaid. Ta tunneb ennast hirmus üksikuna, sest päike paistab, õhtu on alles ees ja keegi ei taha veel magada. Ta otsustab pöörata parki ja sealt kõik sündmused alguse saavadki.

Une-Mati on ju nähtamatu,  mistõttu teda ei märgata. Ainus, kes tunneb võõrast lõhna ja märkab maas kummalisi jälgi, on pargis toimetav vahva kutsu, kel nimeks Tups. Loomulikult ei ole väike Tups pargis üksinda, seal on ka tema peremees – poiss, kel nimeks Mati. Mati on viieaastane siniste silmade ja valge juuksetukaga vahva poiss. Tema ongi see pealkirjas mainitud Päris-Mati. Pargis on ka Mati vanaema, keda kutsutakse Buratinoks (raamatust saame teada sedagi, miks vanaema just sedasi kutsutakse). Pargis on ka Mati sõbranna Maili ja väikese tüdruku vanaisa.

Mati ja Maili kelgutavad pargis. Ka Une-Mati tahaks kelgutada ja eriti tahaks ta Päris-Matiga tuttavaks saada. Esialgu on see üsna keeruline! Kuidas saab Une-Mati lastega mängida, kui nad teda ei näe? Ei näe sellepärast, et Une-Mati müts on Võlumüts! Müts teebki Une-Mati nähtamatuks! Võttis Une-Mati mütsi peast, siis jäid kõik, kes Une-Matit nägid, otsekohe magama. Keeruline lugu! Nii juhtub ka esimeses peatükis, et Päris-Mati kelgumäel hoopis magama jääb.

Teises peatükis sõidame trammiga, kus on ka üsna pahur piletikontrolör, kellele ei meeldi see, et Päris-Mati trammis koeraga on. Eriti ei meeldi talle see, et Tupsul pole ka piletit! Pole piletit, oled jänes! Nii peab sündmustesse sekkuma Une-Mati – õige varsti jäävad kõik trammisolijad magama.

Kolmandas peatükis saame teada miks Maili magama ei jää ja kuidas Une-Mati Päris-Matile külla läheb. Selles peatükis saame teada sedagi, et Une-Mati müts on tõepoolest võlumüts, sest kui Une-Mati paneb oma mütsi tagurpidi pähe nii, et mütsinokk on taga, siis Päris-Mati näeb teda ja ei jää ka magama! Nii saavadki Une-Mati ja Päris-Mati sõpradeks, nad saavad omavahel suhelda ja seigelda! Ja veel, selles peatükis saame tuttavaks ka emmega, kes tegelikult on Päris-Mati vanavanaema. Saame teada sedagi, et Päris-Mati ema ja isa käivad Tartu ülikoolis, nad tahavad lastearstideks õppida ja kõik maailma lapsed terveks teha!

Neljandas peatükis lööme kaasa Päris-Mati vahval unereisil Tartusse. Päris-Matil on igatsus ema ja isa järele, kes on ju Tartus õppimas ning Une-Mati otsustab poissi aidata. Tartusse sõidetakse vahva saaniga, mida veavad 20 jänest! Saanis sõidavad mõlemad Matid ja Tups. Selles ja järgmises peatükis saab väike lugeja tuttavaks Tartu linna, ülikooli ja ülikooli raamatukoguga, kus Päris-Mati ema ja isa õpivad. See on vahva peatükk, kus unenägude maailm ja päris maailma omavahel kokku saavad.

Siinkohal pean ma tõdema, et ma ei saa teile ju kõike ka ära rääkida, sest siis on ju lugemine maru igav, kuid me saame raamatus Päris-Mati perega põhjalikumalt tuttavaks, saame lugeda sellest, kuidas Mati haigeks jääb, kuidas Päris-Mati, Une-Mati ja Tups sõidavad väikese poisi joonistatud kaameli ehk kõrbelaevaga, kohtume ka vahva sajajalgse ja kingsepast Punase Lumememmega, kusjuures meie kõrbeseiklejad joovad oaasis ka limonaadi, mida pakub neile Teomammi.

Lugeda saame veel sellestki miks Päris-Mati vanaema kutsutakse Buratinoks. Käime nukutetaris, kus etendatakse Punamütsikest. Saame teada, mis juhtub siis, kui nukuetendusse sekkub Une-Mati, kuidas Punamütsike-nukk ellu ärkab ja Tups Kurja Hunti taga ajab!

Saame osa ka Tupsi sünnipäevast, kus lööb kaasa väga palju koeri. Lendame ka suurel vorstil Tallinna vanalinnas, kohtume Vana Toomasega ja saame teada, kuidas Kiek in de Kök endale nime sai.

Seiklusi, vahvaid ja kummalisi juhtumisi ning toredaid tegelasi on selles raamatus veel ja veel. Isegi Pikast Hermannist ja Paksust Margareetast on siin juttu, Matid ja Tups lendavad ka luikedega, kel nimeks Lii ja Laa.

Vot sellised vahvad ja lastesõbralikud lood on selles mõnusas lasteraamatus. Peatükid on sellised paraja pikkusega, sündmustes on mitmeid ootamatuid pöördeid ning tegelasi on mitmeid ja nad on kõik igati lahedad. Oskuslikult on lastele tuitvustatud ka Tartut ja Tallinnat.

 

Suurepärased ja ilusad pildid on joonistanud Siima Škop.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad