KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Lina Žutaute ''Kake Make ja segaduse päkapikk''
Uus raamat: Lina Žutaute ''Kake Make ja segaduse päkapikk'' (26 august 2016)

 

 

Lina Žutaute

“Kake Make ja segaduse päkapikk”

(Pegasus)

 

Saa tuttavaks Leedu laste lemmiku, väikese tüdrukuga, keda kutsutakse Kake Makeks!

Kake Make tegutseb Leedus juba viies raamatus, samuti tegelusvihikutes, teatrilaval, arvuti- ja nutitelefonimängudes ning mitmesugustel lastekaupadel. Tema tegemistele elavad juba kaasa ka Läti, Venemaa, Taani, Lõuna-Korea ja Kreeka lapsed.

Kake Make sarja esimeses raamatus „Kake Make ja Segaduse Päkapikk” saame tuttavaks peategelase ja tema perega. Tegevust täis päevade õhtutel ei taha Kake Make aga üldse oma mänguasju kokku korjata. Kas tuleb tuttav ette? Kake Make satub ühel ööl seiklusse, mis paneb teda oma asjade eest palju paremini hoolitsema ...

Kake Make raamatud on väga rikkalikult, detailirohkelt ja humoorikalt illustreeritud – on ju raamatute autor Lina Žutautė elukutselt kunstnik.

„Kake Make ja Segaduse Päkapikk” ilmus 2010. aastal ja sai 3–6aastaste laste hulgas kohe väga populaarseks. Rahvusvahelise Noorsookirjanduse Nõukogu (IBBY) Leedu osakond valis selle parimaks 2010. aastal ilmunud leedu lasteraamatuks. Ka kõigil järgmistel Kake Make raamatutel on olnud väga suur menu.

Järgmisena ilmub „Kake Make ja põgenenud kõrvad”, sarja kolmandas raamatus saab Kake Make võitu pimedusehirmust.

Lisaks raamatutele alustavad ilmumist ka tegelusvihikud – koos esimese osaga avaldatakse „Kake Make puhkusel. Joonista, lõika, mängi, värvi”.

 

Pean tunnistama, et ega ma leedu lastekirjandusest suurt midagi ei teagi. Mäletan, et 1970ndatel aastatel ilmus vahva lasteraamatute/muinasjuttude sari “Saja rahva lood”. Sellest sarjast meenub mulle ka raamatuke “Leedu muinasjutte”, mille esikaanel oli tantsiv kuningapaar (kaunid illustratsioonid olid Silvi Väljali omad) ja ongi vist kõik.

Ah jaa, seda ka, Kaunases asub muideks lastekirjanduse muuseum!

Seetõttu on väga vahva leida eesti keeles värsket, Leedust pärit lastekirjandust, kusjuures tegemist on vahva, laheda, omamoodi õpetliku ja värviküllase raamatuga, kus on tõepoolest väga suured ja ilusad joonistused, sest on ju raamatu autor kunstniku taustaga inimene.

Kake Make ise on samuti üks väga vahva väike tüdruk, kelle nimi on tegelikult Kornelia, kuid ta on kirjutanud oma toa uksele suure kirja: “Kake Make tuba” ja seepärast teda Kake Makeks kutsutakse. Mida see Kake Make tähendab, seda keegi päris täpselt ei tea, kuid selline kiri on tüdruku pükste peal.

Seejärel saame teada, millest Kake Make unistab. Ta unistab sellest, et saab tulevikus arhitektiks ja ta ehitab igasugu liivalosse, suuri ja väikeseid, mõnda lossi on peidetud ka tüdruku hoovisõbrad. Kake Make unistab ka sellest, et temast saab kunagi hoopis skulptor, teemaja perenaine, jalgrattur ja raamatukoguhoidja. Viimati mainitud ameti unistus on tal siis, kui väljas sajab vihma.

Õhtuti on Kake Makel väikene probleem. Ta ei taha saada Mänguasjade Koristajaks, mistõttu on kõik tema mänguasjad mööda tuba laiali. Kake Make muutub lausa Kurjaks Herilaseks, kui mõtleb koristamise peale.

Ühel õhtul on Kake Make tuba eriti segamini, ta unistas saada lohepüüdjaks! Vanaema tõdeb, kui Kake Make ei korista mänguasju ära, siis külastab teda Segaduse Päkapikk. Selline tegelane, kes tuleb ja viib ära kõik asjad, mis pole omal kohal! Uskumatu lugu! Kas selline Segaduse Päkapikk on tõepoolest olemas?

Samal ööl libiseb mööda Kake Make toa põrandat vari. Kake Make hüppab voodis üles ja näeb… Mida ta näeb? Kas tõepoolest seda Segaduse Päkapikku? Ma ei saa seda teile siinkohal välja lobiseda, sest sel juhul läheb ju lugemine igavaks, kuid lugemine peab ju ikka ja alati olema huvitav ja põnev!

Igal juhul ootab väikest lugejat ja Kake Maket ees põnev kohtumine ja seiklus, kusjuures Kake Make peab täitma kolm ülesannet. Millised? Kas kerged või rasked? Saate teada siis, kui raamatu ilusasti lõpuni loete.

Kake Make esimene raamat on igati vahva ja õpetlik, samas ka seikluslik ning mõnusa huumoriga kirjutatud. Väikesed lugejad saavad kaasa lüüa ka Kake Makele mõeldud ülesannetes, mis on ju eriti vahva!

Teada on sedagi, et järgmine Kake Make-raamat ilmub juba õige varsti, ja selle pealkiri on “Kake Make ja põgenenud kõrvad”. Võin saladuskatte all öelda, et selles raamatus põgenevadki Kake Make kõrvad ära, kuna neid pole ju vaja, sest väike tüdruk ei kuula ju kunagi, mida talle räägitakse!

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad