KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Nikolai Nossov ''Totu Päikeselinnas''
Uus raamat: Nikolai Nossov ''Totu Päikeselinnas'' (31 august 2016)

 

 

Nikolai Nossov

“Totu Päikeselinnas”
(Pegasus)

 

Totu-lugude teises osas „Totu Päikeselinnas” unistab Totu koos marakannitirts Nöpsikuga igasugu imedest. 

Totu suurim soov läheb täide – ta saab võlukepi omanikuks. Totu otsustab koos Nöpsiku ja marakannipõnn Sodikäpp Kriimikuga reisile minna, et ka teiste marakannide maa linnadega tutvust teha. Rändurid jõuavad rõõmsameelsesse ja sõbralikku Päikeselinna, mis on tulvil fantastilisi leiutisi, mis elanike elu lihtsamaks muudavad. Paraku tekitab Totu võlukepi mõtlematu kasutamisega linnas täieliku kaose. Sellest, kuidas imepärases Päikeselinnas elu on korraldatud ning kas Totu oma põhjustatud segaduse ka heaks teeb, saabki sellest haaravast muinasjutust lugeda. 

Totu-triloogia esimene osa „Totu ja ta sõprade seiklused” ilmus Kirjastuselt Pegasus 2015. aastal.

 

Nikolai Nossovi “Totu Päikeselinnas” ilmus algupäraselt vene keeles juba 1958. aastal. Eesti keeles ilmus see 1966. Eesti keelde on raamatu suurepäraselt tõlkinud meie endi lastekirjanik Iko Maran, kelle sulest on pärit ju sellised vahvad lasteraamatud nagu “Londiste, õige nimega vant”, “Piki ja Tohotiise”, “Pikk päev”, “Tuline jäätis”, “Jass” jpt.

See on küll lasteraamat, ja väga lahe lasteraamat, kuid tegelikult on see ka kübe ulmeraamat, sest raamatu autor jutustab igasugu põnevatest tehnikavidinatest, mida toona olemas ei olnud, kuid osad on tänaseks täiesti reaalsed asjad. Pean tunnistama, et lugesin ja lugesin ning imestasin, kuidas oskas raamatu autor kõiki neid asju ette näha.

Igal juhul seiklused ühel vahval muinasmaal jätkuvad. Seal elavad põnnid ja tirtsud, see tähendab tillukesed poisid ja tüdrukud ehk marakannid. Raamatu peategelane on marakanipõnn Totu, kes elab Lillelinnas Kellukese tänavas. Nii nagu peategelase nimi talle viitab, siis ta ongi veidi totu, veidi krutskeid täis, kuid tegelikult üks hiiglama heatahtlik marakanipõnn, kellel mõnikord asjad lihtsalt aia taha lähevad. Totul on selles raamatus ka vahva sõbranna – Nöpsiku-tirts. Üle kõige meeldivad neile kahele muinasjutud ja nad unistavad üheskoos igasugu imedest, näiteks võlukepikesest. Saame teada, et võlukepikese saamiseks peaks sooritama kolm heategu ja seda tuleb teha omakasupüüdmatult. Totu üritab heategusis sooritada, kuid ikka ja jälle läheb midagi untsu. Totu on ju Totu!

Ühel heal päeval heateod õnnestuvad ja Totu kohtabki võlurit. Totu on hämmastunud, sest ta ei teadnudki, et mingeid heategusid on sooritanud, kuid võlukepikese ta endale saab. Loomulikult läheb Totu seda näitama ka Nöpsikule. Võlukepike pannakse proovile ja esialgu soovitakse jäätist, palju jäätist. Soov täitub! Uskumatu lugu! Võlukepike on päris! Seejärel võlub Totu endale auto ja ka autosõiduoskuse. Nüüd minnakse autoga sõitma. Kaasa võetakse veel üks põnn – Sodikäpp Kriimik, samuti üks igati lahe tegelane. Kolmekesti minnakse reisile. Suund võetakse Päikeselinna poole!

Teel Päikeselinna poole nähakse suurt valget aurikut, millesarnaseid Lillelinnas ei ole. Kihutatakse võidu rongiga ja tehakse ka väike avarii. Lõpuks jõutakse linnapiirini, kus nähakse suuri ja värviküllaseid põlde. Põllutöid teevad masinad – hiidsirkel ja radiolaar. Neid tutvustab meie reisiseltskonnale Päikeselinnas elav marakann, kel nimeks Kukkel. Tema on see, kes jälgib ja kontrollib maisnate tööd.

Lõpuks jõuavad Totu, Nöpsik ja Kriimik Päikeselinna, mis on tegelikult üsnagi hämmastav paik, kus on palju ulmelisi autosid (nt. puust mänguhobuste moodi, spiraalikujulised), reaktiivkopterid, roomikjalgrattad ja –mootorrattad, amfiibautod ja lendavad autod), hämmastavaid maju (keerlevad, astangulised, muusikariistade kujulised, õhupalli küljes rippuvad jne), Päikeselinnas on tänavad palju laiemad kui teistes marakannide linnades, kusjuures eriti laiad on kõnniteed, et marakannid saaksid mõnusasti jalutada. Igas majas on söökla, süüa saab täiesti tasuta! Hotellitoas koristab iseliikuv tolmuimeja “Küberneetika” (täna on ju iseliikuvad tolmuimejad reaalselt olemas!), linnas sõidavad iseliikuvad ja ilma juhita taksod, mis viivad sind punktist A punkti B. Linnas on bussid, milles on sees televiisor, mugavad diivanid, lauad, bussis saab mängida lauamänge, lugeda lehti ja ajakirju. Loomaaias elavad loomad ja linnud kaunites majakestes, ei ole mitte puurides kinni. Linnas on näiteks gaseeritud vee automaadid, millest saab maitsvat jooki täiesti tasuta. Kõik Päikeselinna marakannid on õnnelikud ja rõõmsad, mängitakse mänge, tehakse sporti, käiakse kohvikus, teatris ja kinos. Igati mõnus elu.

Juba esimesel päeval Päikeselinnas kasutab Totu võlukepikest kurjasti ja muudab ühe Lehto-nimelise põnni eesliks, millest tuleb üks igavene jama. Veel sama päeva õhtul vestleb Totu oma südametunnistusega, kes tõdeb, et Lehto eesliks muutmine pole sugugi mitte hea tegu. Totu lubab asja heastada, kuid see ei taha teps mitte õnnestuda. Eesliks muudetud Lehtot minnakse otsima Päikeselinna loomaaeda, kus Totu muudab marakannideks lausa kolm eeslit – Pegasoss, Põkats ja Kaligula on nende nimed. Hiljem teeb see tuiskamite kolmik linnas palju pahandust. Nii palju pahandust, et hiljem võtavad Päikeselinnas võimust ka nende jäljendajad, kes elamise linnas vägagi halvaks muudavad. Ja tegelikult on selles jamas süüdi eelkõige Totu…

Kuid seiklusi on selles raamatus veel ja veel. Loomulikult ei saa ma teile kõike ära rääkida, kuid Totu, Nöpsik ja Kriimik viiakse igasugu põnevatesse kohtadesse ekskursioonile. Näiteks riidevabrikusse, kus tööd teevad masinad, vaid moodi loovad ja kavandavad ning joonistavad marakannid. Riiete tooraineks on hakitud võilillevarred! Just sel hetkel lähevad Päikeselinnas moodi kollased püksid, sellised on jalas Totul!

Käiakse ka mööblivabrikus, kus mööblit tehakse plastmassist – puu-, metall- ja elastplastmassist.

Televiisori- ja raadiotehases nähakse suuri lamedaid laiekraanilisi seinateleviisoreid (no sellised on nüüd vist küll igas kodus), lisaks veel mikroskoopilisi taskuvaljupiiksujaid ja nööpvaljusosistajaid! Majatarvete tehases võib näha automaat-elektritriikrauda. Raamatuvabrikus pannakse trükimasina ühest avausest sisse kirjaniku käsikiri ja kunstniku pildid ning teisest avausest tuleb välja pildiraamat.

Täiesti uskumatu, milliseid vahvaid asju on raamatu autor välja nuputanud, mis tänapäeval peaaegu kõik ka olemas!

Käime ära ka Päikesepargis, mis koosneb Spordi-, Vee-, Teatri- ja Malekülast (ka Totust saab malemängu sõber!) ning Lõbusas külas, mis on nagu tivoli.

Kuid, kas Totu suudab eesli tagasi marakanniks võluda, kas kolm pättust tegevat marakanni muudetakse tagasi eesliteks, kas Päikeselinnas võimust võtnud tuiskamid kaovad? Kas Totu, Nöpsik ja Kriimik jõuavad tagasi Lillelinna? Kõigile nendele küsimustele saate vastused, kui raamatu läbi loete.

 

Suurepärased värvilised pildid on Olga Zobnina joonistatud.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad