KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Timo Parvela "Ella merereisil"
Uus raamat: Timo Parvela "Ella merereisil" (12 september 2016)

 

 

Timo Parvela

„Ella merereisil“

(Ajakirjade Kirjastus)

 

„Ella merereisil“ on jutustus suvest ja merest. Ella ja tema klassikaaslased lähevad koos oma õpetajaga merereisile, kus nad vaatlevad linde, harjutavad vetelpäästmist, kardavad paadisilla all elavat kolli ja osalevad külapeol, kus kohtuvad kahe lõõtspilli mängiva saja-aastase Lumivalgekesega ja seitsmeteistkümne pöialpoisiga. See on hoogne lugu, täis metsikut huumorit ja ootamatuid olukordi.

Lustakas raamatusarjas Ellast ja tema klassikaaslastest on eesti keeles varem ilmunud „Ella ja sõbrad 1“, „Ella ja sõbrad 2“, „Ella Lapimaal“ ning „Ella ja rokkstaar.“

 

Ma olen kindel, et paljud lapsed, kellele meeldib lugeda väga naljakaid raamatuid, on ülimalt rahul, sest väikese Ella seiklused koos oma klassikaaslastega on taaskord teie ees.

See on juba viies Ella-sarja raamat eesti keeles ja ma kinnitan, et see on täpselt sama naljakas ja vahva, kui neli eelmist raamatut!

Kindlasti mäletate, et eelmises raamatus „Ella ja rokkstaar“ jäi Ella koos oma klassikaaslastega teist klassi kordama. Ka nende õpetaja jäi teist klassi kordama! Põhjus väga lihtne – lapsed ei osanud korrutustabelit ja nende õpetaja ei osanud seda neile õpetada! Lihtne, kas pole, nagu ükskordüks!

Nüüd on kätte jõudnud suvevaheaeg, on juunikuuhommik ning lapsed ja õpetaja on alustamas eeldatavalt vahvat laevareisi eelmises raamatus tuttavaks saanud rokkstaari Elviira laevaga „Paterock“.

Kohal on Ella, Pate, Hanna, Tuukka, Tiina, Samppa ja Pukari ehk kõik need lahedad lapsed, keda varasematest raamatutest juba tunneme ja teame. Igal ühel neist on oma iseloom, mõni neis on hakkajam, mõni nutikam, mõni julgem, mõni tugevam, mõni riiakam, mõni otsekohesem. Kuid lahedad on nad kõik! Ja lapsesuu ei valeta!

Loomulikult ei saa lapsed laevareisile üksinda minna, mistõttu on kaasas ka õpetaja ja õpetaja naine, Samppa hoolitsev ema ja Pate humoorikas isa. Selle seltskonnaga liitub veel üks tegelane – väike, veidi tige ja üsna hakkaja naine, kes on nende reisijuht. Selgub, et naine peaks teadma merest, loodusest ja ellujäämisest kõike. Õpetaja kinnitab, et nende reisijuht on tõeline emake loodus. Laevareisi jooksul selgub, et ega ka tema kõike ei tea, mistõttu suudab meid seekord üllatada hoopis pisike Tiina, kes on ju seni olnud hästi-hästi tavaline. Hiljem selgub veel see, et sellest reisijuhist peaks saama laste uus õpetaja, kuna nende praegune õpetaja kavatseb minna merekooli ja saada direktoriks. Kuid, kas ikka saab?

Laevareis võib alata! Õpetaja jääb küll veidi hiljaks, kuid alustame. Kuna laeva pardal on selline vahva seltskond, siis olge kindlad, nalja saab taaskord väga palju. Kõiki sündmusi ei saa ma teile ära rääkida, sest lugemine muutuks ju igavaks, kuid raamatus tutvume laevaga, saame teada, kelleks tahab Tiina suurena saada, ollakse saarel, kus tehakse lõket ja süüakse pannkooke, käiakse kalal ja selgub, et ussi konksu otsa panemine on üks keeruline töö. Lapsed peavad tegema meeskonnatööd, saame teada, et reisijuhi isa on kunagi merel kadunuks jäänud. Lapsed tahavad tõestada, et ka nemad sobivad juba praegu merekooli (sinna, kuhu nende õpetaja kavatseb minna), mistõttu üritatakse teha meremeeste sõlmi ja päästa uppujat (õpetajat), kuid asjad ei kukku päris hästi välja. Sõlmedest sünnib üks suur sasipundar ja õpetaja polegi uppumas, kuigi kohale tulevad isegi politsei ja merepäästjad!

Ja veel, lööme kaasa linnuvaatlusele, saame tuttavaks ühe kummalise „linnuga“, kelle teaduslikuks nimeks antakse Opacas napacas! Reisijuht kaotab ära kaptenimütsi, mis tegelikult on hoopis õpetaja oma. Laev jääb ka tormi kätte, kuid õnneks on meil üks vahva ja pealehakkaja tegelane, kes suudab laeva ühe saareni juhtida. Probleemid sellega ei lõpe, sest selgub, et sellist pole vist olemaski, sest seda pole kaardil ja uppuvasse laeva jäid ka kõik mobiiltelefonid! Lisaks ei suuda osav reisijuht aru saada, kas kõik see toimub unes või ilmsi, mistõttu peavad tublid olema just lapsed ja õpetaja!

Mis juhtub tundmatul saarel, kas meie merehädalised päästetakse? Seda peate juba ise edasi lugema.

Igal juhul on „Ella merereisil“ üks vahva ja ülimalt naljakas raamat, mida kindlasti tasub lugeda!

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad