KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Jane Patience, John Patience "Savipoti-Tobi soovikaev"
Uus raamat: Jane Patience, John Patience "Savipoti-Tobi soovikaev" (11 detsember 2016)


Jane Patience, John Patience

„Savipoti-Tobi soovikaev“

(Hea Lugu)

 

Vikerkaarekülas, paksu metsa sees elavad päkapikud. Nende kodud on puuõõntes ja juurte vahel, üks Tobi nimeline tegi oma kodu aga lillepoti sisse. Tobi on nutikas meistrimees, kes teeb kõiksuguseid töid, ning ühel päeval otsustab rajada külaelanikele päris oma kaevu. See on soovikaev… Kaugel linnas ei tea inimesed aga päkapike olemasolust midagi.

Südamlik lugu imekaunite illustratsioonidega nii suurtele kui väikestele muinasjutumaiatele lugejatele.

 

Kellele meist ei meeldiks muinasjutud, lood päkapikkudest, ilusad pildid ja ilus raamatukujundus? Usun, et enamikule meist need asjad meeldivad. Selline vahva muinasjuturaamat, nagu seda on „Savipoti-Tobi soovikaev“, ilmus eesti keeles esimest korda 1989. aastal, nüüd raamatu kordustrükk.

Vahva loo on kirjutanud Jane Patience, kaunid pildid on joonistanud John Patience.

Lugu ise viib meid Vikerkaarekülasse, kus lisaks päkapikkudele elab kõrge puu otsas ka ulakas harakas. Tema on selles loos üsna oluline tegelane. Tema pesas on palju neid asju, mida ta on mäeküngaste tagant inimeste linnast varastanud. Seal on sõrmuseid, hõbeprosse, lusikaid ja palju muudki. Päkapikkude kõrval on need esemed üsna hiiglaslikud.

Haraka pesapuu all oli vana savist lillepott, mille oli Vikerkaarekülasse inimeste linnast kandnud tulvavesi. Tobi-nimeline päkapikk oli selle leidnud. Puu, kus Tobi oli kunagi elanud, oli hirmsa tormiga murdunud. Nüüd oli Tobil selge, et sellest lillepotist saab tema uus kodu, sest on ju päkapikud sedavõrd pisikesed, et mahuvad elama ka lillepotti! Uskumatu lugu! Tobi teeb lillepoti korda ja sellest saab tema väga ilus kodu, kus kõik vajalik on olemas. Nii hakati teda kutsuma Savipoti-Tobiks, ja nüüd on kätte jõudmas tema juba saja teine sünnipäev!

Lähme sündmustega edasi. Küla päkapikud, nagu ka Savipoti-Tobi peavad vajamineva vee tooma allikast. Selle ümbrus on üsna kole, sest päkapikud on maapinna mudaseks sõtkunud. Tobil on hea mõte, äkki õnnestub tal ehitada mingisugune kaev. Seal oleks korralik müüritis ja veevõtuämber.

Tobi teeb paar päeva tööd, ja kaev ongi valmis! Päkapikkudele see meeldib, sest nüüd on vee saamine hoopis lihtsam ja ümbrus pole ka mudane.

Savipoti-Tobi saja teine sünnipäev tuleb järjest lähemale. Talle tuleb külla väike tütretütar, kel nimeks Pääsusilm. Vanaisa räägib tüdrukule ka uuest kaevust ja kinnitab, et see on tegelikult soovikaev. Pääsusilm tahaks kangesti oma vanaisale midagi kinkida, kuid tal pole ühtegi sobivat asja. Nüüd meenub talle vanaisa mainitud soovikaev!

Tüdruk lähebki kaevule ja soovib.

Kas see soov ka täide läheb? Mis osa on selles mängida harakal? Kas Savipoti-Tobi saab endale vahva kingituse? Ja kui saab, siis mis see on? Kas on see suur või väike või hoopis mõlemat?

Kui raamatu lõpuni loete, siis saate teada.

Selline vahva muinasjuturaamat on see. Üks viga sellel on. Milline? Kahjuks on see hästi lühike lugu. Võiks olla palju pikem, sest meile ju muinasjutud meeldivad.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad