KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: "Eesti geograafilised mandalad. Värviraamat"
Uus raamat: "Eesti geograafilised mandalad. Värviraamat" (17 detsember 2016)


„Eesti geograafilsed mandalad. Värviraamat“

(Regio)

 

Regio uues värviraamatus saad ka ise kaardimeistrina kätt proovida. Oleme siia raamatusse kokku kogunud huvitavaid ja omapäraseid maastikumustreid, mida on loonud nii loodus kui inimene Eestimaal. 

Raamatu kaartide hulgas on Tallinna vanalinn, Tartu Supilinn, Narva-Jõesuu, Eesti üks omanäolisemaid asulaid Kudruküla, Haanja kõrgustik, kaunis Vooremaa ja paljud teised võluvad Eesti loodus- ja linnamaastikud. Soovitame kaartidele läheneda julgelt ning isikupäraselt – meri ei pea alati olema sinine ja rohi roheline. 

 

Ma meenutan iseenda kooliaega, millest on möödas 30 aastat ja rohkemgi veel, kuid geograafia oli üks minu lemmikainetest päris kindlasti. Mulle meenuvad ka kontuurkaardid, mida oli võimalik värvida ja täita, mis olid üks osa geograafiatunnist. Seegi raamat on ju geograafia raamat, milles on sees kontuurkaardid, mida on võimalik värvida, nii nagu värvitakse tänapäeval vägagi populaarseid värviraamatuid.

Esimeseks kaardiks selles vahvas raamatus on Tallinna vanalinn, mis on üks paremini säilinud keskaegseid linnu Euroopas. Kõrgelt õhust vaadates on vanalinn justkui inimese südame kujuga, mida rõhutavad ka punased katused, mis vanalinna ümbritsevate parkide ja Toompea nõlvade rohelusega moodustavad ilusa kontrasti.

Teiseks kaardiks raamatus on kaart Jaama jõest, mis on Narva jõe lisajõgi. Enne Narva jõkke suubumist voolab see vanades Narva jõe loogetes.

Kolmas värvitav kaart on Karulast. Karula kõrgustik on väikseim Eesti viiest kõrgustikust, kuid see-eest väga iseloomuliku reljeefi ning pärandkultuurmaastikuga.

Liigume edasi. Õigupoolest tuleme tagasi, Tallinnasse. Neljandal kaardil on Mustakivi, mis on asum Lasnamäe linnaosas. See on kõige tihedama asustusega piirkind Eestis. 2011 aasta rahvaloenduse andmetel elab seal umbes 15 800 inimest ruutkilomeetril. Mustakivist liigume edasi Kadriorgu, mis on ilmekas näide regulaarsest pargikultuurist Eestis. Sellel kaardil on ka 6 Kadriorus asuvat muuseumi. Meil on võimalik märkida muuseumide asukohad õige numbriga kaardile.

Seejärel Tallinnast eemale. Edasi tulevad Haanja kõrgustik, Vällämägi, mis on üks kahest mäest Eestis, mille kõrgus üle merepinna ulatub üle 300 meetri. Seejärel on meil võimalus värvida Pärnu kaarti, Viljandi Paalalinna, Emajõge, Mustjõge, Viimsi vallas asuvat Haabneemet, Väike-Õismäed Tallinnas. Kuid ka see pole veel kõik. Edasi tulevad Narva-Jõesuu, Muuga,Vooremaa, Sonda, Supilinn ja Tähtvere Tartus, Rõuge ürgorg, Naissaar, Kuressaare Saaremaal, Kudruküla, mis asub Narva-Jõesuu külje all, Sõrve poolsaar, Väinameri, Suru Suursoo.

Selline väga vahva raamat! Palju põnevaid paiku, võimalus värvida ja Eestis hoopis seadsi paremini tundma õppida.

Mis muud, kui värvipliiatsid kätte ja värvima!

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad