KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Asa Larsson, Ingela Korsell, Henrik Jonsson "Näkk. PAX: 6 raamat"
Uus raamat: Asa Larsson, Ingela Korsell, Henrik Jonsson "Näkk. PAX: 6 raamat" (24 detsember 2016)


Asa Larsson, Ingela Korsell, Henrik Jonsson

„Näkk. PAX: 6. raamat“

(Varrak)

 

Hirm on kõige karmim vangla.

Alriku ja Viggo koolis toimuval iga-aastasel talvisel päästeõppusepäeval juhtub midagi kohutavat. Alrik kukub läbi jää! Kas vees luurab Näkk? Samal ajal on Gripsholmi lossi saabunud uus lossiülem, aga tema juures on midagi kahtlast. Lisaks on poiste ema Mariefredi ilmunud ja seda koos tohutult suure üllatusega! Keegi ei oska aimatagi, mida see üllatus endaga kaasa toob!

„Näkk”on sarja „PAX” kuues raamat.

 

Ma olen üsna kindel, kui küsida väikeste ja ka veidi suuremate raamatusõprade käest, milline on praegu kõige põnevam ja kaasahaaravam raamatusari, mis eesti keeles ilmub, siis on vastus lihtne – see on PAX.

Jah, nii see on, sest PAX-raamatusari on tõepoolest väga põnev, kaasahaarav ja väga lahedate tegelaskujudega, mistõttu tundub, et raamatut lugedes vaatame me hoopis ühte väga põnevat filmi. Seda filmilikkust lisavad kindlasti ka lahedad illustratsioonid.


Vendade Viggo ja Alriku seiklused Mariefredi-nimelises linnakeses jätkuvad. Väljas on talv, vähemalt kakskümmend kraadi pakast, särav päike ja tuulevaikus. Mälareni järve jääle on tulnud Mariefredi kooli keskastme õpilased ja õpetajad, sest kehalise kasvatuse õpetaja Linda ehk Kehka-Linda on otsustanud pidada iga-aastase jääõppuse.

Selge on see, kui linnakeses on sedavõrd suur järv, mis lapsi ligi tõmbab, siis tasub olla valmis ka igasugu asjadeks ja õppida sedagi, mida teha siis, kui vajud jääkülma järve. Jäässe on tehtud auk, kuhu peaksid õpilased ükshaaval sisse minema ja sealt ka välja ronima. Hea on see, et neile on ümber pandud köis ja õpetajad hoiavad köiest ning on valmis vajadusel abistama. Kõik sujub hästi, kui äkki hakkab Sebastian, keda kutsutakse ka Suggeniks, põhja vajuma. Ta ei saa jääaugust välja, sest miski hoiab temast kinni ja tirib teda alla. Seni, kuni üritatakse Suggenit päästa, murdub jää ka Alriku jalge all ja temagi vajub vette. Ka temal on tunne, et miski on põimunud tema jalgade ümber ja sikutab teda allapoole. Kas tõesti juhtub midagi väga tõsist juba selle osa alguses?

Õnneks mõlemad poisid pääsevad, kusjuures Alriku päästab Viggo.


Samal ajal toimub miskit põnevat ka Mariefredi maagilises raamatukogus, kus salapärane nõid-tüdruk Iris kohtub paharetiga. Kuidas üldse on paharet raamatukokku sisse pääsenud? Selgub, et raamatute taga seinas on suur pragu, kust paharet on sisse saanud, ja kust ta nüüd ka minema pääseb.

Pragu sedavõrd tähtsas raamatukogus pole sugugi mitte hea. See on ju nõiaraamatukogu ja selle kaitsmine on hästi hoitud saladus, mida teavad ainult raamatukogu valvurid. Need on ju meile varasematest osadest tuttavad Estrid ja Magnar, kes tegutsevad Mariefredis kui lossi aednikud.


Iris võitleb raamatukogus paharetiga üsna metsikult, kuid paharet pääseb. Samal ajal jõuavad sinna ka Alrik, Viggo, Estrid ja Magnar.

Vennad on mures sellepärast, mis juhtus järvejääl.

Nüüd uuritakse ühte vana raamatut, millest selgub, et on olemas erinevaid veeolendeid – merineitsid ja vetevaimud elavad meres, soolases vees, veehaldjad ja näkid järvedes ning jõgedes, magedes vees. Veehaldjad on rahumeelsed, aga näkid on omamoodi massimõrvarid. Näkkidele meeldib inimesi uputada, aga enne seda nad mängivad nendega nagu kassid oma saagiga. Üks iseärasus on näkkidel veel, nad on punapead.

Kõik on kindlad, et see pidi olema näkk, kes üritas Alrikut ja Suggenit järves põhja tõmmata. Raamatust selgub seegi, et on üks asi, millega saaks näki vastu võidelda, see on sool. Ja olge kindlad, soola läheb seekord meil kõigil veel vaja.


Hetk hiljem on keegi ukse taga. Seal on mees, kelle on punased jooksed! Näkk?

Tulija tutvustab end uue Mariefredi lossiülemana, kel nimeks Jonas Backström.

Ah jaa, üsna hiljuti on Mariefredi tulnud ka vendade ema, kellel on ju tõsine probleem alkoholiga, mistõttu on poisid elanud Mariefredis Andersi ja Laylahi juures. Nüüd on ema tulnud linna ja peatub ühes tuttava luksusvillas. Rongijaamast on ema Mariefredi toonud just toosama punaste juustega kahtlane tegelane, kes ennast nüüd uue lossiülemana tutvustab.


Seejärel saame osa Alriku sünnipäevapeost, mille vendade ema on korraldanud. Alrik saab ka vahva kingituse ja emaga näib olevat kõik igati korras, kuni järgmise päevani, mil ema ilmub poiste koolikontserdile üsna purjakil olekus.

Koolipidu on muidugi äge, seal esineb ka õpetajate bänd, kus mängib suurepäraselt suupilli ei keegi muu, kui Jonas Backström!? Publik tantsib kaasa ja on hullumas, sest muusika on sedavõrd äge. Kas näkk on asunud inimestega mängima? Igal juhul jätab see vendadele küll sellise mulje.


Hetk hiljem pärast koolipidu näevad nad õues kedagi, kes ajab juttu suure musta linnuga – kaarnaga! Kes see on? Loomulikult Jonas Backström!

Ka selles osas ei pääse me mööda kooliõest, Migreeni-Magganist, kes on kindlasti selle raamatusarja üks ebameeldivamaid tegelaskujusid.

Huvitav, kas tema võikski olla see suur nõid, kes Mariefredis igasugu jamasid korraldab?


Migreeni-Maggan on taaskord ennast ligi ajanud Tere-Henryle ning naine kinnitab, et just Viggo on see, kes mehe kunstsilma on varastanud ja katki teinud. Nüüd annab naine mehele uue kunstsilma, mis hakkab veidi hiljem mehele tõsist häda tegema, nii nagu teevad häda talle ka hemorroidid.

Sündmustega edasi.

Ühel varahommikul upub Mälareni järve naine, kes on koeraga jalutama läinud. Uppumissurm on kahtlane, sest naise üleriided olid järve jää peal laiali. Jutskui oleks ta enne kukkumist järve hulluks läinud. See peab olema näki töö! Kas tõesti Jonas Backström?

Alrik, Viggo ja Iris üritavad välja selgitada, mida Jonas on varem teinud, kus olnud. Selleks on vaja kätte saada tema panga pin-kaart, et näha panga väljavõtteid. Selleks tuleb neil minna salapärasest raamatukogust mööda maa-alust tunnelit lossi.

Kas nad pääsevad lossi? Mis neid seal ees ootab? Kas Jonas on näkk, sest kõik ju sellele viitab?

Miks viib Viggo meie saladuslikust nõidraamatukogust raamatu „Rahvameditsiin ja ravimtaimed“ Tere-Henryle? Ja kelle kätte see raamat tegelikult satub? Kas see oli õige otsus?

Kelleks on muutunud Jonas, kellega Alrik kohtub luksusvillas (seal peatus ka vendade ema), kui mees mullivannist püsti tõuseb? Kas selline ongi näkk? Või aetakse meile puru silma ja näkk on hoopis keegi teine? Kuid kes on sel juhul Jonas?

Seegi pole veel kõik. Ka Iris räägib endast ja oma minevikust, kuid kas see on tõde?

Ja mis juhtub Migreeni-Maggani ja Tere-Henryga?

Küsimusi on väga palju ja vastusedki saate neist paljudele, kui loete raamatu lõpuni. Loomulikult jäävad mitmed küsimused õhku rippuma, kuid usun, et raamatusarja järgmine osa annab ka neile vastused.

Igal juhul on „PAX“-sarja kuues raamat täpselt sama põnev nagu eelmised viis osa. Seetõttu jääbki üle soovida vaid põnevat lugemist ja ärge unustage, seda raamatut on väga raske käest panna... see on PÕNEV!

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad