KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Daniela De Luca "Vanaema loomajutud"
Uus raamat: Daniela De Luca "Vanaema loomajutud" (1 jaanuar 2017)


Daniela De Luca

„Vanaema loomajutud“

(Varrak)

 

Selle raamatu toredates lugudes kohtad sa Arktika jääkaru, Põhja-Ameerika kobrast, Euroopa hunti, India tiigrit, Lõuna-Ameerika sipelgaõgijat, Aafrika elevanti, kängurut Austraalia lagendikelt ja pingviini jäisest Antarktikast. Tänu imevahvatele piltidele saad käia kaheksa väikese peategelase käekõrval eri kontinentidel ja vaadata, kuidas loomad eri paikades elavad. Samal ajal saad teada mitmeid tõsiseid ja naljakaid fakte, näiteks miks hundid kuu poole uluvad.

 

Kohe alguses võib ütelda, et see on üks hiiglama uhke ja ilus lasteraamat. Raamat on suureformaadiline, parajalt paks ja siin on palju väga ilusaid ning lapsesõbralikke joonistusi loomadest. Lisaks mõnusale lugemisele on siin ka palju põnevaid fakte ja huvitavaid teadmisi.

Raamatu alguses öeldakse meile, et selles raamatus on juttu maailma eri paikade loomadest. Igas loos rändame ringi eri kontinendil koos ühe piirkonnale iseloomuliku loomaga ja saame tuttavaks paljude teiste samas keskkonnas elavate loomadega. Peategelased näevad küll välja nagu päris loomad, aga kõik jutud nende elu kohta on siiski välja mõeldud. Samal ajal, kui lood loomade tegemiste kohta on välja mõeldud, saad kastikestest teada niihästi tõsiseid kui ka naljakaid fakte loomade elust metsikus looduses.

Kes meil teejuhtideks on? Arktikaga aitab tuttavaks saada jääkaru Matilda, Põhja-Ameerikaga kobras Tom, Lõuna-Ameerikaga sipelgaõgija Joel, Aasiaga tiiger Brita, Aafrikaga elevant Leeni, Euroopaga hunt Harri, Austraaliaga känguru Justus ja Antarktikaga pingviin Paul.

Raamatu esimene peatükk on Arktikast, kus saame tuttavaks väikese jääkaru Matildaga. Loo alguses on joonistatud kaart, millelt on näha, kus Arktika asub.

Jääkaruema ärkab pärast pikka und. Ta ei tea, kui kaua on ta maganud, kuid kindlasti tahab väike Matilda hommikust süüa. Ema peab vaatama, kui palju on toitu järel, sest ta pole ju terve talve väljas käinud. Selgub, et koopas pole midagi süüa ja samal ajal ärkab ka Matilda, kes uurib, mida hommikusöögiks on. Ema ja Matilda panevad soojalt riidesse ja asuvad teele Volli Morsa poodi süüa ostma.

Volli Morsal on kiire, tal on hea tuju, ta jagab külastajatele kommi, sest ta on just isaks saanud. Jääkaru ema tahaks Volli pojakest näha, poes on ka proua Hüljes, kes on tulnud oma tütart Sissit näitama.

Veidi hiljem lähevad Matilda ja Sissi õue, et veidi lumes mängida. Matilda kinnitab, et ta õpib balletti ja näitab Sissile, mida ta oskab. Matildal tulevad keerud, piruetid ja hüpped ilusasti välja, kuid jää küljest murdub tükk ja viib Matilda endaga kaasa. Kes suudaks Matildat aidata ja ta jäätükilt päästa? Üks suur jääkaru tahaks Matilda ühe suutäiega alla neelata, kuid õnneks kannab tugev ookeanihoovus Matilda eemale, kuni ta põrkab vastu suurt halli mäge, mis on väga pehme ja libe. Selgub, et see polegi saar vaid hoopis vaal, tädi Vanda, kes aitab Matildal koju saada.

Matilda on kodus tagasi ja kõik on väga õnnelikud.

Samal ajal, kui loete seda vahvat ja põnevat Matilda lugu, on teil võimalik lugeda ka loo juures olevatest kastikestest näiteks seda: kas jääkarud magavad kogu talve, kus jääkarud elavad, millised on jääkarukoopad, mida jääkarud söövad, miks jääkarud jääl ei libise, kas jääkarud on head ujujad, kuidas nad end kuivatavad, mis on jäämägi, mis ohustab jääkarupoegi, kas jääkarud reisivad jääpankadel jpm.

Esimese peatüki/osa lõpus on kahel küljel joonistatud pildid erinevatest karudest, kes elavad maailma eri paikades ja on ka kaks külge joonistatud pilte neist loomadest, kes elavad Arktikas.

Teine lugu viib meid Põhja-Ameerikasse ja siin on peategelaseks kobras Tom.

Kopraema küpsetab kodus sõnajalapirukat. Kõik pere nooremad lapsed on tal abiks, ainult Tom hoiab kõrvale. Tema tahaks minna koos isaga pajuekspeditsioonile.

Kopraisa lahkub koos nelja vanema lapsega ekspeditsioonile. Tom üritab neile järele minna, kuid jääb pesa okstesse kinni. Tom saab okstest lahti ja järgneb isale ning vanematele õdedele-vendadele. On öö, kuu heidab järvele valgust, kuid hakkab ka vihma sadama. Kopraisa jõuab lastega metsa, kus neid jälgivad pimeduses kümned silmapaarid. Ka Tom jõuab pimedasse metsa, kuid jõuab varsti ka heledamale platsile, kus näeb metsas elavaid sõpru: oravad, hiir, mäger, pesukaru, rebane, hunt, skunk, saarmas jpt. Tom jõuab teistele pereliikmetele järele ja üheskoos hakatakse pajuoksi koguma. Tom ronib puu otsa ja näeb kaugelt, et kodu kohale on kerkinud punane lipp, see on märguanne, et kopraemal on abi vaja.

Kodus selgub, et koprapesa on tabanud üleujutus ning kopraema on koos väikeste kopralastega roninud urulaele. Isa ja vanemad lapsed jõuavad koju ja lähevad neile appi. Õnneks jääb ka vihm järele. Koprapojad aitavad isal lükata tammi sisse suure palgi, mis peatab ka veevoolu. Üheskoos ehitatakse uus eluase kiiresti üles. Uus kodu saab valmis ja koprad korraldavad väikese peo.

Lisaks sellele loole, saame lugeda veel sellest, kas koprad elavad tõesti perekondades, mida nad söövad, kas koprad elavad urgudes, kas nad võivad tõesti puid langetada, kas kopra hambad kasvavad kogu elu, kas koprapojad oskavad ujuda, kui kaua elavad koprapojad kodus, kui suur on kopratamm, kus koprad elavad jpm.

Selle loo lõpus on kahel küljel joonistatud väikesele lugejale närilisi: nutria, orav, unihiir, ümiseja, okassiga, hamster jpt. Ja lisaks veel kahel küljel ka neid loomi, kes elavad Põhja-Ameerikas: manaati, preeriakoer, baribal, mutt, alligaator, mägihirv, piison, põder, koiott, grisli jpt.

Põhja-Ameerikast liigume edasi Euroopasse, kus saame tuttavaks hunt Harryga.

Siinkohal teen ma siiski pausi, sest usun, et ülejäänud kontinentidest ja loomadest peate ise edasi lugema, sest muidu läheb mu lugu liigagi pikaks, sest praegu oleme ära käinud ju alles kahel kontinendil.

Igal juhul on see üks väga vahva lasteraamat, mis sobib suurepäraselt pere väiksematele lugejatele, et teha tutvust looduse ja loomadega, et teada saada, millised loomad kusagil elavad. Lood raamatus on ju mõnusalt lastepärased ja lihtsad, lisatud faktid väga huvitavad ja põnevad. Ja lisaks loomulikult ka väga vahvad illustratsioonid.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad