KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Evelin Ilves ''Linnu lood''
Uus raamat: Evelin Ilves ''Linnu lood'' (14 jaanuar 2017)


Evelin Ilves

„Linnu lood“

(Evelini Eluköök ja FD Distribution)

 

Linnu on väike tüdruk, kellel on erakordne lapsepõlv. Ja kuigi iga lapse elu on eriline, ei juhtu just tihti, et terve tirtsuaeg saadab sind kahe kodu ballaad: üks kodu on üksikus majas kauge paksu metsa sees ja teine sootuks presidendilossis.

Selles raamatus on muinasjutud päriselust. Sa saad teada, missugused mängud ja kaaslased on tüdrukul, kelle koju teisi lapsi just tihti ei satu, sest tee lõpeb tema kodu juures otsa. Või millise pöörde võtab metsaelu siis, kui sinu isa ootamatult presidendiks valitakse.

 

Kui lasteraamatu kohta saab ütelda, et see on armas ja imeline, siis saab seda kindlasti ütelda just selle raamatu kohta, mille on kirjutanud Evelin Ilves. Juba raamatu pühendusest on selge, et raamatu autor on pühendanud selle oma tütrele, Kadri Keiule, keda ta kutsub Linnuks.

Raamat algab Linnu sündimisega, mis juhtub ühel väga külmal talvisel pärastlõunal, kui uus aasta on just alanud. Selgub, et väike türduk pidi sündima kuus nädalat hiljem, mistõttu peab väike Linnu mitu pikka nädalat haiglas kosuma. Lõpuks saabub õnnelik päev, kui Linnu saab koos emme ja issiga koju minna. Haiglast sõidetakse otseteed maale, kus paksude metsade vahel ootab Linnut väike ja armas päris kodu koos päris elusa, ehtsa koeraga, kel nimeks Luddu.

Ühel õhtul, natuke enne jõule, teeb Linnu oma esimesed sammud... Seiklused võivad alata! Nendest seiklustest see raamat räägibki.

Nii saame lugeda, kuidas Linnu oma koduõues liivakastis mängib. Seal kohtub ja räägib ta igasugu põnevate metslindudega, nagu linavästrik, kägu ja toonekurg, keda Linnu kutsub Toonepulgaks. No ja tegelikult ongi ju toonekurg täitsa toonepulga nägu.

Seejärel saame teada, kuidas Linnu ja Luddu suurteks sõpradeks saavad. Selleks on vaja vorsti ja võileiba. Linnu on emmega ühel päeval poes, kus ta nõuab vorsti, lastevorsti. Emme on esialgu vastu, kuid lõpuks lastevorsti ostetakse. Kodus käib Linnu emmelt küsimas üsna mitut vorstileiba. Kas ta sööb need ise ära? Või lähevad need hoopis Luddule?

Seejärel saame teada, kuidas Linnu sündides, otsustasid tüdruku emme ja issi, et kumbki räägib lapsega ise keeles. Emme eesti keeles, issi inglise keeles. Ühel päeval ostsustab Linnu, et tema eelistab rääkida siiski ainult eesti keelt. Saate teada ka miks.

Edasi on juttu Linnust ja pimedusest. Selgub, et Linnu pimedust ei karda (seda kardab näiteks tüdruku linnavanaema), sest tema on pimeduses üles kasvanud. Tema koduses metsatalus polnud tänavavalgusteid ega teisi maju, mille akende tuled tänava valgeks oleks teinud. Tegelikult on pimeduses samuti igasugu imelisi asju – öökull, ööbik, taevatähed, täiskuu. Linnu õpib kiiresti taevalaotuses ka tähtkujusid eristama.

Meil on võimalik lugeda veel ka Linnust ja õunast. Ühest vanast õunapuust saab peaaegu nagu uus õunapuu, mis hakkab Linnule meeldima, ja mida ta käib iga päev vaatamas. Ühel päeval on koduaias üks vahva lind – kassikaku pojuke, kes on toonud laheda uudise – Linnu õunapuu otsas on suur ja tulipunane õun!

Lugusid on selles raamatus veel ja veel, üks lahedam ja armsam kui teine. Lööme kaasa Linnu ja tema emme leivateol, kusjuures leiba tehakse nii nagu vanasti, sest kodus tehtud leib maitseb hoopis paremini kui poeleib. Üheks heaks koduleivaks on vaja ka juuretist, mida tehakse samuti ise.

Me saame tuttavaks ka Linnu Ameerika vanaemaga, kellel on vahva nimi – Nänn, ja ta oskab rääkida igasugu toredaid jutte. Selles loos saame teada sedagi miks Linnule mootorrattad meeldivad.

Kuid, kes elavad Linnu kodus kahes suures tiigis? Loeme veel ka tormist, õest-vennast, linnumajast, ilvesest, lasteaiast, presidendist kelleks saab Linnu isa ja roosast lossist, kuhu Linnul tuleb oma perega kolida.

Selline imeliste ja vahvate lugudega raamat on „Linnu lood“. Imelised ja armsad lood, mida on ülimalt mõnus lugeda. Lihtsad tekstid, igati lastesõbralikud. Mõnus raamat.

 

Selle raamatu imeliselt ilusad pildid on joonistanud Catherine Zarip.


Ja kui olete ka homme lastekas.ee lainel, siis kahel õnnelikul on võimalik võita endale just see vahva raamat. Selleks tuleb vastata ühele lihtsalt küsimusele. Sellest juba homme!

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad