KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: "Laste transpordientsüklopeedia"
Uus raamat: "Laste transpordientsüklopeedia" (11 märts 2017)


„Laste transpordientsüklopeedia“

(Tänapäev)

 

Üle 500 värvilise illustratsioonipildi.

Sõidukite rikkalikult illustreeritud kataloog. 

Kujutatud on sõidu ja veoautosid, jalg ja mootorrattaid, paate, laevu, ronge, tramme, lennukeid, plaanereid, koptereid, õhupalle, kosmoselaevu ning muudki. 

Alternatiivkütuste, F1 ja liikluse kontrollimise erilõigud. 

Koostanud asjatundjate meeskond. 

Sisukas käsiraamat kasutamiseks nii kodus kui ka koolis.

 

Selle väga uhke ja põneva ning huvitava lasteentsüklopeedia esikaanel on kirjas, et see raamat on põhjalik pilguheit maailma transpordivahenditele ja siin sees on sajad köitvad pildid. Ja nii ongi.

Raamat algab sissejuhatusega, kus on veidi juttu liiklusvahendite ajaloost, kiirest veondusest ja kiiretest muutustest selles ning reisist tulevikku. Siin on ka väike õpetus, kuidas seda raamatut kasutada. Raamat on jagatud kuueks osaks, milles kirjeldatakse maantee-, raudtee-, vee-, õhu- ja kosmoseliikureid, samuti keskkonnasäästlikke sõidukeid. Igal leheküljel leidub hulk sõidukite ja veokite kirjeldusi, milles iseloomustatakse mõnda liikurit, faktikastis esitletakse lähemalt mitmesuguseid andmeid, nagu kiirus, suurus ja mahutavus. Igas jaos on erileheküljed, millel keskendutakse näiteks F1 võidusõidule, kiirrongidele või õhupallide ümbermaailmalennule.

Raamatu esimene osa on „Rastel“, kus alguses tehakse lugejale selgeks, mis on auto, kuidas mootor töötab. Mis toimus enne mootoreid? Enne mootoreid olid näiteks Rooma kaarik, härjavanker, Hiina käsikaru, sõtkevanker, postitõld, Hansomi troska, kaetud veovanker. Edasi tulevad peatükid, milles tutvume esimeste autodega, silmapaistvate masinatega, luksusautode, rahvasõidukite, väikeautode, sportautode, maastikusõidukitega. Juttu on autospordist, F1 autodest, sõjamasinatest, farmimasinatest, veoautodest, bussidest, pedaalliikuritest, mootorratastest, eriliikuritest (nt. ratastool, Segway). Ja see pole veel kõik! Tutvume ka päästeteenistuse sõidukitega ja uurime, kes leiutas ratta.

Raamatu teine osa on „Vees“. Selle osa alguses selgitatakse lugejale, mis on laev, kuidas laev ujub, milline on purjelaev, fregatt, hõljuklaev, tiiburlaevad, kuidas allveelaev sukeldub. Seejärel peatükk algelistest veesõidukitest (ruhi, nahkpaat, kajakk, puutüvedest parv, dau jt). Edasi juba peatükk aerudest ja purjedest, kus meile tutvustatkse Egiptuse puitlaeva, Kreeka trireemi, Foiniikia kaubalaeva, Rooma galeeri ja viikingilaeva. Edasi seilame uutesse maailmadesse, abiks karavell, koge, karakk, galeoon, barkass jpt. Ja järjest uhkemaks laevad lähevad. Nüüd tulevadki suured purjelaevad, mida on ka silmal ilus vaadata – fregatt, sõjalaev, barkantiin, klipper, neljamastiline parklaev jt. Edasi tulevad aurulaevad, luksuslaevad, sõjalaevad, kiirmootorpaadid, allveelaevad, kaubalaevad, pinnal liuglejad, lõbusõidualused (nt. purjelaud, skuuter jt).

Kolmas osa on „Rööbastel“. Mis on rong? Siin saab lugeda raudteest, jõuallikast, auruvedurist, vedurite tüüpidest, vedurijuhi kabiini tutvustatakse, juttu on ka aerodünaamikast. Seejärel kõigest pikemalt. Millised olid esimesed sõidukid rööbastel, esimesed auruvedurid? Seejärel diisel- ja elektrivedurid, ülikiirrongid, milline on rööbastel elu maailma eri paigus, kuidas rööbastel kaupa veetakse, milline on sõit maa all, millised on kerged rööbassõidukid.

Neljas osa on „Keskkonnasäästlik transport“. Kas teate, millised on keskkonnasäästlikud sõidukid? Kuidas töötab vesinikkütuseelementidega buss? Selles osas saate sellest kõigest lugeda.

Viies osa on „Õhus“. Mis on lennuk? Millised on lennuki osad, kuidas lennukiga õhku tõustakse, kuidas lennukiga lennata, millised jõud avalduvad lennul, milline on reaktiivmootor, millised on tiiva tüübid? Seejärel on meil võimalus saada tuttavaks vendade Wrightidega, kes olid lennunduse teerajajad. Edasi on juttu võimsatest sõjalennukitest, reisilennukitest, kerglennukitest, kopteritest, õhupallidest ja õhulaevadest, käime ka õhupalliga ümber maailma.

Kuues ja viimane osa on „Kosmoses“. Mis on kosmoselaev? Milline on kosmoselaeva mooduli ehitus, millised on raketitüübid, kuidas toimub raketi start? Seejärel kosmosesondidest, inimese reisist Kuule, kosmosesüstikust ja kosmosejaamadest.

 

Raamatu lõpus on esitatud väga vahva ja põnev transpordi ajajoon, kust on lihtne leida põnevaid aastaarve transpordi ajaloost. Edasi ülevaade teerajajatest ning tippsaavutustest, kust leida palju põnevaid ja olulisi inimesi ning sündmusi.

 

Selline põnev ja väga-väga huvitav raamat on see „Laste transpordientsüklopeedia“. Soovitan väikesele lugejale seda kindlasti lugeda ja lähemalt uurida, sest siin on tõepoolest väga palju huvitavaid fakte ja põnevaid teadmisi.

 

5+ raamat!

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad